NEDİR?

48.175 terim terim kayıtlı.

Askeri darbe

Askeri darbe sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Askeri darbe terimi E-Robot tarafından 8.2.2008 tarihinde ekledi.
Askeri darbe şiirleri Askeri darbe kitabı

Yorumlar
ALİ RIZA SOYASLAN
23 Ağustos 2016 Salı 20:00:52
TÜRKİYE’Yİ YAHUDİ DOLABINA SOKAN HAİN
15 Temmuz Darbesi başarılı olmuş olsaydı Türkiye’nin durumu ne olurdu? Tabii ki Lozan’dan daha kötü bir hal alırdı. Türkiye’yi Yahudi dolabına sokarak kötü hallere düşüren bir haini anlatacağız şimdi sizlere.
Haim Nahum, Türkiye ve Mısır hahambaşısı ve siyasetçi ve korkunç bir Yahudi dehasına sahiptir.
Lozan’da ismi resmi listelerde görünmeyen, Osmanlı Yahudilerinin Başhahamı olan bu zatı İsmet Paşagayri resmi danışman olarak yanına alır. Peki nereden tanıyordu onu? İsmet Paşa Harbiye’nin Topçu sınıfında okurken, Hayim Nahum onun Fransızca öğretmeniymiş.(1)

Lozan görüşmelerine katılanlardan Dr. Rıza Nur, “Hayat ve Hatıratım” adlı eserinde onun müdahalelerinden şöyle söz ediyor: “Bir müddettir İstanbul eski hahambaşı Nahum bizim otelde görülmeğe başladı. Baktım bir gün İsmet’le görüşüyor. Ne yapmış, kimi vasıta yapmış bilmem. İsmet‘e yanaşmış. Yaman Yahudi!.. Artık İsmet‘ten ayrılmıyor. Yemek zamanını biliyor ya, asansörün yanında bekliyor. Derhal İsmet’in koltuğuna giriyor, belinden yakalıyor. O da onun. İsmet‘i lüzumu yokken holde dolaştırıyor. Sonra yemek salonunda, İsmet‘le şakalaşıyor, gülüyor. Anlaşılıyor ki, herkese: “İsmet benim samimi, teklifsiz arkadaşımdır.” diye göstermek istiyor ve gösteriyor. Nihayet bütün Yahudi sırnaşıklığı (yapışkanlığı) ile yanaştı. İsmet’in yakasını bırakmıyor. Şimdi odasından da çıkmıyor. İsmet bunu müşavir tayin etti. Yevmiye vermeye de başlamış. Bana da söylemiyor. Heyet-i murahhasa çiftliktir, kullanıyor. Ne diye kandırdı da bilmem, bu sadedil (saf) İsmet, Yahudi’nin dolabına girdi.”

Haim Nahum haini İsmet İnönü’ye imza attırarak Naum Doktrin projesini de hayata geçirecekti.
Naum Doktrini nedir peki?
1 – Türkiye'de işsizliği arttıracaksınız
2 – İnsanları aç bırakacaksınız
3 – Borca esir edeceksiniz
4 – Dininden uzaklaştıracaksınız
5 – Mezheb, ırk ve siyasi görüş olarak böleceksin
6 – Böldüğün parçaları birbirleriyle çarpıştıracaksın
7 – Bu parçalanmış ve yeterince yumuşamamış lokmaları alıp Siyonizm'in hizmetine sokacaksın. (2)
15 Temmuz Darbesi başarılı olmuş olsaydı emin olun Türkiye Lozan’lı esaretli yıllarına tekrar geri dönecekti. Hamdolsun ki şimdilik başarılı olmadılar. Rabbimiz ülkemizi korudu.

Haim Nahum haini Siyonist siyaseti ile Halifeliğin de kaldırılmasına vesile oluyordu. Lozan görüşmeleri esnasında Türkiye’de başvekil (başbakan) olan Rauf Orbay‘ın belirttiğine göre hahambaşı Hayim Nahum İngilizler adına İsmet Paşa ile görüşmüş ve gizli pazarlıklarla halifeliğin kaldırılmasını kabul ettirmişti. (3)

Düne kadar Halifeliğin kaldırılmasına karşı olduğu siyasetini yapan Mustafa Kemal ‘u dönüşü’ yapıyordu. 7 Şubat 1923’te İzmir’e giderken Balıkesir Zağanos Paşa Camii minberine çıkarak cemaate hutbe irad eden Mustafa Kemal, Hayim Nahum’la 17 Şubat’ta yaptığı görüşmeden ve Lord Curzon’un mesajını aldıktan sonra tamamen hilafet müessesesinin aleyhine dönmüştür.
” … Artık her şey Türkiye hesabına çantada hazırdır. Yani dini terk için her şey yapılacaktır. Yeni hizbin (Kemalizm ve İsmet hükûmeti), bundan böyle bu millette İslâmiyeti katletmek prensibiyle hareket etmekte, hasım dünyanın kumandanlarından, yani düşman ehl-i salip (haçlı e.k) kumandanlarından daha hevesli olduğunun örneklerini vereceği ve bilhassa hudut dışı değil de, hudut içi ve millî irade yaftası altında çalışacağı şüpheden varestedir.”(4)

Netice de; Haim Naum Doktrini 90 Senedir Bu Milletin Üzerinde Uygulanıyordu.


KAYNAK
1. Mustafa Armağan, Zaman Pazar, 23 Kasım 2008
2. http://www.yazarport.com/yazi/25170/siyon-protokolleri-hayim-naum-doktrini-ve-kuvay-i-milliye-gencligi
3. http://yakintarihimiz.org/lozana-damgasini-vuran-adam-hayim-nahum.html
4. Lozan’ın İçyüzü, Büyük Doğu, Sayı 29

M. Barış ÇETİN
9 Ağustos 2016 Salı 00:50:51
Hükumetlerin, ekonomik ve sosyal sorunları çözmekte başarısız oldukları iddiası, cuntacılar tarafından askeri darbelerin başlıca sebebi.
M. Barış ÇETİN
9 Ağustos 2016 Salı 00:50:11
Askeri Darbe, bir devletin siyasal, toplumsal ve ekonomik yapısını kökünden değiştirmek ereğiyle girişilen, silahlı kuvvetler hareketi.
M. Barış ÇETİN
9 Ağustos 2016 Salı 00:49:25
Askeri Darbe, bir ülkede silahlı kuvvetler mensuplarının silah zoru ile, gözdağı vererek, ülke yönetimine el koyması.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.