NEDİR?

48.119 terim terim kayıtlı.

Anarşist

Anarşist sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Anarşist terimi E-Robot tarafından 27.2.2008 tarihinde ekledi.
Anarşist şiirleri Anarşist kitabı

Yorumlar
HakkınSesi
18 Ocak 2012 Çarşamba 19:08:47
Anarşizim:İçtiğin kutukolanın boş ambalajını ellerinin arasında sıkıp, sonra parmaklarına deşerken avuçlarından süzülen kanı izleme becerisi.

Anarşist: Aslında çok sakindir ama biri onun kuyruğuna basıyor olmalı.

binbilinmeyenli denklem
13 Mayıs 2008 Salı 19:32:42
anarşizm,bir felsefik akımdır evet,ama siyasi felsefedir.her politikanın bir felsefesi vardır egedeniz tekrar araştırmanı tavsiye ederim.ikincisi komünizmin sosyalizmden ayrılan ve anarko-komünizm diye adlandırılan bir özelliği vardır oda tıpkı saf anarşizmdeki gibi devleti ortadan kaldırma isteğidir,anarko-komünizm sosyalist bir akımdır.sosyalizm,komünizm,anarşizm,sosyal demokrasi vs..gibi kavramlar sol başlığı altında toplanmıştır ve hepsi bütünüyle aynı olmamakla beraber birbirine bağlı politik felsefeye sahip görüşlerdir.hepsi birbirinden doğmuştur yani anarşizmi sosyalizmden,yada sosyalizmi komünizmden farklı kılmak tam anlamıyla birşeybilmediğinin göstergesidir.üçüncüsü anarşizm üstüne basa basa söylüyorum PASİFİZMDİR!!!ama terör anarşi yada solculuk adı altına sığınıp kanlı eylemler yapmaktadır,ama anarşizm doğasında tamamen insanın özündeki saflığı savunur ve hertürlü otoriteye insanlığı değiştirdiği için,özünde var olan iyi insan sıfatını yok ettiği için,şiddeti doğurduğu için reddeder,terörizm bumudur???ayrıca kapitalizm konusuna değinmekte fayda var,kapitalizmi felsefesi yoktur,sadece tarihin burjuvazisinden şekillenmiştir,bi kontrol noktası yoktur,ama sosyalizmin bu süreçte ortaya çıkan ve burjuvaziye,kapitalizme vs..karşı çekilen bir kürektiridüşünürü vardır,odak noktası vardır,tarihi vardır,bilinyaşamı vardır..kapitalizm kendini gerikalmışlıktan kurtaramayıp bunu modernleşme çabasıyla örtbas etmeye çalışırken,sosyalizm sınıfsız bir toplum yaratma gayesiyle asıl modernleşmeyi ve insanlığın bilincini yakalamaya çalışmaktadır!kapitalizm insanlığı sömürmek amacıyla bencil,rekabetçi ve düşman olur.emeğin ve emekçinin günde 8-10 saatten fazla çalışan insanın sadece karın tokluğuna az maaşla yetinmesini sağlarken,özel mülkiyete ve sermayeye sahip,üretim araçlarına hakim kısma göz ve karın zenginliğine maaş vermeyi amaçlar kapitalizm. kapitalizm somuruye, fasizme veya totaliter bir rejime kolayca donusebilir.kapitalizmde herşey devlet ve kapital ekonomi kontrolündedir,işçi,üreticiler vs..hepsi,ama sosyalizmde herkes çalışmalı ve hak ettiği kadarını almalıdır.kapitalizm çelişikliğini özgürlük ve serbest piyasa kavramlarıyla örtbas eder.evet bencede kapitalizm özgür ekonomidir,iyi düşün kendi söylediğini fazlasıyla özgür,emeğin hakkını yiyerek kazanılan bir özgürlük tabi!KAPİTALİZMİN OLDUĞU YERDE İNSANLIK BİTER!
egedeniz
13 Mayıs 2008 Salı 17:19:22
Evrensel ahlak anlayışını reddedenlerin savunduğu görüşlerden biridir. "Anarşistlere göre bir örnek; kırmızı ışıkta geçmek neden yasak?.. Asıl amaç zarar görmeyi veya gördürmeyi engellemektir. Ancak bunu bilmeden konulan yasak ahlak dışıdır." gibi. Bunun gibi yasaklar ahlak dışı bulunmuştur.
Anarşizm bunların dışında devlete, dine, yasaklara ve herhangi bir ahlaki yasak ve kurallara da karşıdır.
Ben sosyalzmden beslendiğini düşünmüyorum çünkü sosyalizm ve komünizmde herşey devlet egemenliğindedir. Devlet eşitlik sağlar ama bunu yasaklarla sağlar.
Kapitalizm asıl ekonomik özgürlük olur aslında. Komünal ekonomi devlet egemenliğindedir ve özgür değildir. Bu bakımdan aslında hiç de göründüğü gibi değil anarşizm karmaşadır, yasaklara karşıdır ama ne sosyalizmle nede komünizmle örtüşür. Örtüştüğü tek yer pkkdır.
Ayrıca anarşizm politik değil etik felsefe görüşüdür.
ömür
13 Mayıs 2008 Salı 12:05:41
katılıyorum ,,, aslında biraz da sosyalizm ve ekoloji den etkilenmiştir hatta onlardan çok defa beslenmiştir,,,
binbilinmeyenli denklem
11 Mayıs 2008 Pazar 18:21:14
çoğu insan tarafından yanlış anlaşılan,asıl manası;her koşulda otoriteyi,hiyerarşiyi ve kapitalizmi reddeden politik felsefedir.halkın kendi kendini yönetmesini,çoğulcu ve bir eysel özgürlüğü sonuna kadar savunur.asıl manası ve felsefesiyle anarşizm;pasifizmdir.çoğu insanın bildiği,anarşizm adı altına sığınıp yapılan şeylerle hiçbir ilgisi yoktur
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.