ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Herkesin aynı şeyi düşündüğü bir ortamda hiç kimse hiçbir şey düşünmüyor demektir. Walter Lipmann Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA
48.244 terim terim kayıtlı.

Yaşama mekanı

Yaşama mekanı sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Yaşama mekanı terimi M. Barış ÇETİN tarafından 11.3.2017 tarihinde ekledi.
Yaşama mekanı şiirleri Yaşama mekanı kitabı

Yorumlar

M. Barış ÇETİN 17 Mart 2017 Cuma  23:39:47

Yaşama mekânı için en uygun yön güney yönüdür. Batı yönü de önlem almak kaydıyla uygun olabilir ancak doğu yönü yaşama mekânı için pencereleri güneye (veya batıya) açılan yemek yeme mekânıyla ilişkili olduğunda kabul edilebilir. Yaşama mekânlarında doğaya açılma ve güneşlenme önemli bir faktördür.
Güneybatıya bakan yaşama mekânlarında, manzarayı da göz önüne almak kaydıyla, yapılabilecek en iyi çözüm, iki yönde de yarı kapalı veya kapalı balkonların düzenlenmesi ile gerçekleştirilir. Balkon ve teraslarda dikkat edilmesi gerekli diğer bir konu da balkonların en az bir bölümünün yağmur ve güneşe karşı korunmasıdır. Bunun yanında yağmur ve temizlik anında kullanılan suyun alt kattaki balkonları kirletmesi önlenmelidir. Balkon ve teraslara girişi sağlayan kapılar en az 90 cm olmalıdır. Ancak bu şekilde rahat bir geçiş ile masa ve sandalyelerin taşınması sağlanır.
M. Barış ÇETİN 17 Mart 2017 Cuma  20:28:01

Yaşam mekânı konutun girişi ile doğrudan ilişkili olmalıdır. Konuta dışarıdan gelecek misafirlerin konutun özel alanlarına geçmeden yaşama mekânına ulaşmaları sağlanmalıdır. Özellikle yaz aylarında konutun dışa açılan balkon, teras gibi mekânları ile doğrudan bağlantısı olmalıdır. Küçük alanlı konutlarda olduğu gibi zorunlu durumlar dışında konutun gece bölümüne yaşam mekânının içinden geçilmemelidir.
M. Barış ÇETİN 17 Mart 2017 Cuma  20:25:59

Yaşama mekânı bireylerin sosyal gereksinmeleri için düzenlenmiş bir mekândır. Yaşama mekânında; dinlenme, sohbet, oturma, müzik, radyo dinleme, TV seyretme, oyun oynama, çalışma, kitap okuma eylemleri gerçekleştirilir. Gerektiğinde yemek yeme eylemi de bu mekânda yer alabilmektedir.
Bu ana eylem alanları kullanıcı istek ve görüşleri doğrultusunda birbirleri ile ilişkili olur. Birbirlerinin eylem alanlarına rahatsızlık vermeden, ortak dolaşım alanlarıyla bağlanarak düzenlenmektedir. Yaşama mekânı, olanaklar çerçevesinde zamana bağlı değişiklik ve düzenlemelere elverişli olabilmelidir. Bitişik durumlu yapılarda yaşama mekânı, komşu konutun yatak odasına veya çocuk odasına bitişik olarak tasarlanmamalıdır.
M. Barış ÇETİN 17 Mart 2017 Cuma  20:22:40

İnsanların günlük yaşamında gerçekleştirdiği eylemlerin büyük bölümünü kapsar. Konut içinde yaşayan insanların birlikte oturdukları sohbet ettikleri ve dinlendikleri yerdir. Müzik, radyo dinleme ve televizyon seyretme eylemi bu mekanda gerçekleşmektedir.
Dış dünya ile ilgili bağlantıyı sağlayan balkon ve teras bu mekanda da yer almaktadır. Konutun girişi ile doğrudan ilişkili olmalıdır. Yaşama mekanı için en uygun yön güney yönüdür. Pencereler doğu yönünde olmalıdır.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.