Faziletli olmak, keskin bir kılıca oturmak kadar güçtür.-- BHARTRIHARI [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Nedir de; düşünüyorum, fikrimi söylüyorum, düşüncemi paylaşıyorum.

• Yaşam
• Güncel
• Bilim
• Din
• Müzik
• Tarih
• Yer
• Sinema
• Spor
• Genel
• Sanat

Yaşama Mekanı

Yaşama Mekanı sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
"Yaşama Mekanı" terimi mbçetin tarafından 11.03.2017 tarihinde ekledi.
   Yaşama Mekanı ile ilgili görsel dosya henüz yüklenmemiş.
Yaşama Mekanı yorumları (Toplam 4 yorum yapıldı.)

Yaşama mekânı için en uygun yön güney yönüdür. Batı yönü de önlem almak kaydıyla uygun olabilir ancak doğu yönü yaşama mekânı için pencereleri güneye (veya batıya) açılan yemek yeme mekânıyla ilişkili olduğunda kabul edilebilir. Yaşama mekânlarında doğaya açılma ve güneşlenme önemli bir faktördür.
Güneybatıya bakan yaşama mekânlarında, manzarayı da göz önüne almak kaydıyla, yapılabilecek en iyi çözüm, iki yönde de yarı kapalı veya kapalı balkonların düzenlenmesi ile gerçekleştirilir. Balkon ve teraslarda dikkat edilmesi gerekli diğer bir konu da balkonların en az bir bölümünün yağmur ve güneşe karşı korunmasıdır. Bunun yanında yağmur ve temizlik anında kullanılan suyun alt kattaki balkonları kirletmesi önlenmelidir. Balkon ve teraslara girişi sağlayan kapılar en az 90 cm olmalıdır. Ancak bu şekilde rahat bir geçiş ile masa ve sandalyelerin taşınması sağlanır.
17 Mart 2017 Cuma  23:39:47

Yaşam mekânı konutun girişi ile doğrudan ilişkili olmalıdır. Konuta dışarıdan gelecek misafirlerin konutun özel alanlarına geçmeden yaşama mekânına ulaşmaları sağlanmalıdır. Özellikle yaz aylarında konutun dışa açılan balkon, teras gibi mekânları ile doğrudan bağlantısı olmalıdır. Küçük alanlı konutlarda olduğu gibi zorunlu durumlar dışında konutun gece bölümüne yaşam mekânının içinden geçilmemelidir.
17 Mart 2017 Cuma  20:28:01

Yaşama mekânı bireylerin sosyal gereksinmeleri için düzenlenmiş bir mekândır. Yaşama mekânında; dinlenme, sohbet, oturma, müzik, radyo dinleme, TV seyretme, oyun oynama, çalışma, kitap okuma eylemleri gerçekleştirilir. Gerektiğinde yemek yeme eylemi de bu mekânda yer alabilmektedir.
Bu ana eylem alanları kullanıcı istek ve görüşleri doğrultusunda birbirleri ile ilişkili olur. Birbirlerinin eylem alanlarına rahatsızlık vermeden, ortak dolaşım alanlarıyla bağlanarak düzenlenmektedir. Yaşama mekânı, olanaklar çerçevesinde zamana bağlı değişiklik ve düzenlemelere elverişli olabilmelidir. Bitişik durumlu yapılarda yaşama mekânı, komşu konutun yatak odasına veya çocuk odasına bitişik olarak tasarlanmamalıdır.
17 Mart 2017 Cuma  20:25:59

İnsanların günlük yaşamında gerçekleştirdiği eylemlerin büyük bölümünü kapsar. Konut içinde yaşayan insanların birlikte oturdukları sohbet ettikleri ve dinlendikleri yerdir. Müzik, radyo dinleme ve televizyon seyretme eylemi bu mekanda gerçekleşmektedir.
Dış dünya ile ilgili bağlantıyı sağlayan balkon ve teras bu mekanda da yer almaktadır. Konutun girişi ile doğrudan ilişkili olmalıdır. Yaşama mekanı için en uygun yön güney yönüdür. Pencereler doğu yönünde olmalıdır.
17 Mart 2017 Cuma  20:22:40