Bilge sözler şeker kamışına benzer; ne kadar emsen de tadı tükenmez. (Afrika Atasözü) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Teşkilat





Teşkilat


ISBN
: 9789752636668
Sayfa
: 319 s.
Yıl
: 1.3.2010
Ebat
: 13,5 x 19,5 cm
Teşkilat Kitabı Tanıtım Yazısı
Onlar; Oğuz Kağan`dan bugüne kadar, Türk`ün devlet-i ebed müddet fikrini devam ettiren gizli teşkilatın liderleriydi... Kimi, Gök-Türk Devleti`ni; kimi, Selçuklu Beyliği`ni; kimi, Osmanlı İmparatorluğu`nu; kimi de Türkiye Cumhuriyeti`ni kurmakla görevlendirildi. Nizamülmülk`;ten İmam-ı Gazali`ye, Selçuk Bey`den Mevlana Celaleddin-i Rûmi`ye, Osman Bey`den Dursun Fakih`e, Sultan Abdülhamit`ten Enver Paşa`ya ve Mustafa Kemal`den Turgut Özal`a kadar birçok isme; Teşkilat`ın gizli sancağı emanet edildi. Pakistan`da, Afganistan`da, Lübnan`da, Azerbaycan`da, Bosna`da; Osmanlı Devleti`nin bakiyesinde kurulan elliye yakın devletin harcında Onlar`ın gizli faaliyetleri vardı.
Ve bugün; Türk`le Kürt`ü, Türk`le Fars`ı savaştırmak isteyen Kaos Düzeni`nin mimarları, hesap etmedikleri bir gerçekle yüzleşmeye başladı: Teşkilat`ın askerleri, yeni bir düzen için geri dönüyorlardı...
Çam da bizim, kozalak da bizim!
Teşkilat-ı Mahsusa, Osmanlı Devleti`nin son istihbarat teşkilatı idi. Kurulduğu günlerde, kabinedeki bakanların birçoğu ve üst düzey komutanların büyük bir kısmı dahi böyle bir örgütün varlığından haberdar olmamıştı. Örgütün, Trablusgarp`tan Hindistan`a kadar yüzlerce hücresi ve bu hücrelere kayıtlı binlerce ajanı vardı. Üyeleri arasında Mustafa Kemal, Enver Paşa, Celal Bayar, Eşref Kuşçubaşı, Kazım Karabekir, Fuat Balkan, Süleyman Askeri ve Fevzi Çakmak gibi birçok ünlü sima da bulunuyordu.
Teşkilat-ı Mahsusa, Birinci Dünya Savaşı ve sonrasında yaptığı gizli çalışmalarla, elliden fazla devletin kurulmasını sağladı. Teşkilat`ın gizli hücreleri, aradan yüz yıl geçmesine rağmen henüz ortaya çıkarılamadı.
Selman Kayabaşı, bu heyecan verici kitapta Kıbrıs`ta Türk Mukavemet Teşkilatı`nı kuran, Bosna Hersek`in bağımsızlığını kazanmasında büyük pay sahibi olan ve son olarak Kerkük`te ortaya çıkan Teşkilat`ın; Musul`dan Semerkand`a, Lübnan`dan Pakistan`a, Roma`dan Selanik`e ve Azerbaycan`dan Kafkasya`ya kadar, günümüzdeki faaliyetlerinin izini sürüyor.
Tarih:
Mustafa Kemal, saltanatı yıkmak ve yerine Cumhuriyet rejimi kurmak istiyor. Şu halde nasıl olur da onu lider tayin ederiz Sultanım?
İstihbarat
Kurşunun hesabını üç kişi bilir: Bir kurşunu veren, bir kurşunu ateşleyen, bir de kurşunu yiyen
Siyaset
Şehir`de şehir kanunu; it`le dalaşacağına, çalıyı dolaşacaksın. Dağ`da dağ kanunu; it`le dalaşacağına, it`le dolaşacaksın
ve Aşk
Galata göz gibi, Süleymaniye gönül gibi bakıyor Baba! Öyle ya, yüreğimde kor bir ateş, kor yüreğimde kör ateş; kör yüreğim kor ateş, kor yüreğim kör ateş...


Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Teşkilat Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Teşkilat Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
atebek
09 Şubat 2012 Perşembe 21:08:06

Bir kitabı sekiz saat içerisinde okumayalı çok olmuştu.Heycanlı ,sürükleyici,akıcı ne olacak ,ne olacak dedim bitmiş.Diğer kitapların siparişini verdim.Kimler yok kki kurguyla anlatılan günümüze ışık tutan meseleler.
Nizamülmülk
Yunus Emre,
İmam Gazeli,
Tuğrul Bey,
Çağrı Bey,
Osman Bey,
Şeyh Edabalı,
II.Abdülhamit Han,
Sultan Vahdettin,
Mustafa Kemal Atatürk,
Kuşçubaşı Eşref,
Süleyman Askeri,
Kazım Karabekir Paşa,
Adnan Menderes,
Turgut Özal,
Eşref Bitlis ,
Muhsin Yazıcıoğlu
Ve günümüz olaylarına ışık tutacak kıymetli bir eser.
Okunmasını tavsiye ediyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 0 kişi tavsiye ediyor.

kangal
Bu kitabı tavsiye etti.
MustafaTosun
Bu kitabı tavsiye etti.
atebek
Bu kitabı tavsiye etti.