ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Başarıyı hedef alın mükemmel olmayı değil. Yanlış yapma hakkınızdan vazgeçmeyin; vazgeçerseniz yeni şeyler öğrenme ve gelişme olanağınızı kaybedersiniz. Unutmayın; mükemmeliyetçiliğin arkasında korku yatar. İnsan olduğunuzu hatırlayarak korkularınızı göğü Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Dört Şiirleri

Dört Konulu Şiirler

9.5 10 Aşağıda 1,000,000'dan fazla şiir başlıkları arasından "Dört" terimini içeren şiirler listelenmektedir. Dört ile ilgili şiirler "kayıt tarihine" göre listelenmektedir. Şiirlerin "Dört" ile ilgili alakalı olup olmadıkları sistem tarafından otomatik belirlenip içinde aradığından konu dışı bazı şiirler listelenebilir. Dört ile ilgili " 1.882 " şiir aşağıdadır.
1 2 3 4 5

1
Yirmi dört haziran Resimli Şiir
olmaz öyle bu gün bu gündür dün dündür
ülkemizi kaplayan ateş çemberini söndür
ülkemize hayırlı olsun yirmi dört haziran

bu seçimin sonucunu hep birlikte göreceğiz

........... devamı »
kadiresen
2
Dört incil olmasındaki hikmet
İncil sözcüğü dilimize Arapça'dan geçmiş olup orijinal ismi Grekçe "evangelion" kelimesinden gelmekte bu da " sevindirici haber" , yani " müjde" anlamına gelmektedir. Dört tane İncil kitabının bulunmasından dolayı , bu kitaplar arasında çelişkiler olduğu, aralarında farklar bulunduğu söylenmektedir. Halbuki böyle birşey söz konusu bile değildir. O zaman nedir? İncil'i oluşturulurken dört ayrı tanık seçilmesinin belirli sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplerden ilk olarak ele almamız gerekeni hukuki anlamdaki tanıklıktır. Tevrat'a dayanmakta olan Yahudi hukuk sistemine göre bir olayın geçerliliğinin ispatı için tek kişinin tanıklığı geçersizdir. En az iki yada üç kişinin tanıklılığı gerekmektedir.
Matta , Markos, Luka ve Yuhanna kitapları dört İncil kitabını oluşturmakta olup bu kitaplar bize İsa'nın yaşamını , yaptıklarını , mucizelerini, öğretişlerini ve öğütlerini anlatmaktadır. Hepsinin ortak olarak anlattıkları olaylar olduğu gibi farklı noktalara değinmişlikleri de bulunmaktadır. Kitapların tümünde İsa'nın yaptığı herşeye tam olarak değinilmemektedir. Dört İncil bizlere dört farklı İncil vermemekte hepsi aynı İncil'i vermektedir. Yazarlarıysa dört farklı gözden olayları anlatmakta ancak temel nokta dördünde de aynıdır. Kitapların birbirleriyle aralarında bir anlaşmazlık , ayrım veya yorum farkı bulunmamaktadır.
Dört İncil kitabının amacı birbirleriyle aynı olan olayları anlatmak olmayıp böyle birşey olacak olsaydı, tek bir kitap yazılır olaylara uzunca değinilirdi. Buna rağmen dört İncil'in'de yazıldığı hedef kitlesi açısından farklı anlatım şekilleri bulunmaktadır. Örneğin Matta İncil'i bol bol Tevrat'tan alıntılar yaparak , Yahudi halkının anlayabileceği şekilde İsa'yı anlatmakta aynı bunun gibiyse Markos Romalıların anlayabileceği şekilde olayları anlatmaktadır. Markos İncil'inde mucizelere çok yer verilmekle birlikte benzetmelere az yer verilmiştir. Luka'nın İncil'ine baktığımız zaman Greklerin anlayabileceği şekilde olayları anlatmakta olduğunu Yuhanna İncil'ine baktığımız zaman ise daha genel bir anlatım , tüm diğer ulusların anlayabileceği türden evrensel bir dil kullanılmış olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla her dört İncil yazılış amaçlarıyla , İsa'yı farklı uluslara, farklı ırklara anlatmak amacıyla yazılmıştır.

........... devamı »
Rıdvan Kaya
3
Dört aylar'dan muharrem Resimli Şiir
Hz. Musa'nın kavminin Firavun'un gazabından kurtulması,
Hz. Nuh'un gemisinin karaya kavuşması,
Aşura çorbasının yapılarak Tufan'dan kurtuluşun kutlanması,
İbrahim Peygamber'in doğumu,
Süleyman Peygamber'in tevbesinin kabulü ve mülkünün kendisine iadesi,

........... devamı »
Selim Temiz
4
Dört mevsim Resimli Şiir
Muştusunu veriyor, son demidir sonbahar.


........... devamı »
Lutfiye-Ç
5
Dört duvar
Ömrüm geçer azar azar.
Kimi akıllanır, kimi azar,
Ellerim duvarları kazar.

Dünya olmuş dört duvar,

........... devamı »
RIDVAN GANİOĞLU
6
Atalar sözü dört dörtlük 5 Resimli Şiir
Tembellikle geçmez ömür, harekette bereket var.
Her işi zamanında yap, işi yarına bırakma.
-Ağustosta gölge kovan, zemheride karnın ovar.-

İster bir kişiyle gece gündüz beraber otur.

........... devamı »
obadi
7
Dört duvarlar arası oldu bana cehennem yuvası **
DÜKKAN SAHİBİ BENİ YAKALADI
BİR GÜZEL DÖVDÜKTEN SONRA
POLİSE TESTİM ETTİ
ELLERİME KELEPÇE VURUP
BENİ KARA KOLA GÖTÜRDÜLER

........... devamı »
kainat ve ben
8
Dört unsur Resimli Şiir
Lâtife-i rabbaniye, irade, his ve şuur

........... devamı »
Lutfiye-Ç
9
Dünyanın dört bir yanından(arşiv) Resimli Şiir
Sinesi dertli olanlara dağıtsam
Dağlanan yüreklere yağmur olup yağsam
Rüzgâr olup essem dertlerin üstüne üstüne
Gözyaşlarımla beraber sunsam
Ismarlasam ağıtları Yüce Allah'a

........... devamı »
Selva Durmaz Emir
10
Yolunda ol(dörtlükler)
Yıpranmasın ve korunsun tenin
Doğruyu söyle yolunu eyle
Yolunda ol dininin ve fenin

Cengiz AKSU

........... devamı »
CENGİZ AKSU
1 2 3 4 5


Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.