Şerefle bitirilmesi icap eden en ağır vazife hayattır. -- Toegueville [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Gandi Kemal

Gandi Kemal


Gündem yine dopdolu… Gandi Kemal liderliğe hızlı girdi. Pek yakında sinemalarda. Artık Başbakanla ağız dalaşı yapmayacağını, halkın önemli sorunlarına odaklanacağını söyledi. Bir partinin halka nasıl umut olacağını, işsizliği, yoksulluğu, yolsuzluğu nasıl yok edeceğini CHP’nin 33. Kurultayında söyledi.
Gandi aşağı, Gandi yukarı… Peki kimdir Gandi ve felsefesi nedir? Gelin birlikte bir göz atalım.
1869 yılında doğan Gandi “Şiddet göstermeme, inancının birinci maddesi diyerek Hindistan’ın İngilizlere karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinde milli bir simge olmuş. Gandi, bizi yok edecek şunlardır diyor; “ İlkesiz siyaset, vicdanı sollayan eğlence, çalışmadan zenginlik, bilgili ama karaktersiz insanlar, ahlaktan yoksun bir iş dünyası, insan sevgisini alt plana itmiş bilim, özveriden yoksun din anlayışı, (Pardon burada bir haber vereyim, sonra Gandi’nin felsefesine devam ederiz)
“Suudi Arabistan’da artık kız çocukları da yangın esnasında itfaiye ekipleri tarafından kurtarılacakmış. Mekke polisi 2002 yılında bir okulda çıkan yangında kaçmaya çalışan on beş kız çocuğun dini kurallara uygun giyinmedikleri için dışarı çıkmalarına izin verilmeyerek ölümlerine neden olmuş.”
İşte size özveriden yoksun din anlayışı!…
Nerde kalmıştık? Evet Gandi sabah kalktığında kendine “ Dünya üzerinde vicdanımdan başka kimseden korkmayacağım” diye söz verirmiş. Adaletsizliği adaletle yıkacağını ve mukavemet etmekle ısrar ederse onu bütün mevcudiyetiyle karşılayacağını, sevginin olduğu yerde hayatın olduğunu, sıkılmış yumrukla el sıkışılamayacağını ve şiddet göstermemenin de birinci inancı olduğunu söylemiş. İnsanlığa şöyle öğüt veriyor; “ Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelere dönüşür, düşüncelerinize dikkat edin duygularınıza dönüşür, duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür, davranışlarınıza dikkat edin alışkanlıklarınıza dönüşür, alışkanlıklarınıza dikkat edin değerlerinize dönüşür, değerlerlerinize dikkat edin karakterinize dönüşür, karakterinize dikkat edin kaderinize dönüşür”
Kader kısmet beş kuruş!...
Ve Başbakan hepimizin yüreğini yakan hani seçim zamanlarında bedava siyasi rant yaptığımız karaelması çıkarmak için yerin yüzlerce metre altında asgari ücretin bedavalığında ölüm pahasına çalışan gencecik insanlarımızın ölümüne “Kader” diyerek, mikrofon uzatanlara; “ Gidin Diyanetle konuşun” demiş. İşte söylediklerimiz…
Diyanet ise “ Üzücü olaylara kaza ve kaçınılmaz demek yetmez. Türkiye’nin bu tip olaylarda iyi durumda olmadığını maalesef insan unsuru olduğu ve daha çok önlem alınmasının gerektiğini” söylüyor.
Sizce hangi söz doğru? İşte size iki sonuç;
17 Ağustos 1999’da 7.1 lik Düzce depremi; Ölen 50 binleri aştı…
27 Şubat 2010 Şili depremi, şiddeti 8.8 ; Ölen sayısı 800
Hangisi kader? Kur’an’da ne diyor? “Ey müteahhit efendi demirden, çimentodan çalmayacaksın. Mühendise ne diyor? “Okuyacaksın, araştıracaksın ve en iyi teknik donanımlarla projeni çizeceksin” Denetim Kurumları’na ne diyor? “Sende rüşvet almayacak ve işinin hakkını vereceksin” Kısacası, dürüst insan olacaksın diyor…
Düzgün insan dedim de işte size bir haber daha; “ YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversiteye giriş katsayı farkını düzenlemeyi iki kez reddeden, üçüncüsünde ise yargı kararına uyulduğu için onaylayan Danıştay Başkanı ve altı üyesine teşekkür için kendi cebinden ödediğini beyan ettiği marka saatleri Danıştay üyeleri “Etik” olmaz kararı ile geri iade etmiş”
Düğün değil, bayram değil, enişte beni niye öptün!...
Aman Gandi Kemal dikkat!... Bütün şer odakları sana yüklenecek… Kadınlarla konuşurken mesafeli ol! Evine ve ofisine alacağın misafirlerin dost mu, düşman mı olduğunu iyi bil, zira hediye olarak evine böcek salıverirler! Gel sekreterini de erkek seç! Zira şu günlerde “Kes, kopyala tuuuu yapıştır” çok moda!…
Vesselam, bizler dürüst insanları pek sevmeyiz!
Bizler sert lider severiz, kodumu oturtan cinsinden olanları!
Kavgacı ve hırçın olacak!
Uzun boylu olursa hiç de fena olmaz, değil mi? Tepeden baktı mı insan korkacak!,
Lider dediğin, dini alet edecek, ağzı edebiyat yapacak, Allah’ın o kutsal ismini siyasete alet edecek. Onu ağzına almayanları da hemen “Allahsızlıkla” suçlayacak!..
Lider dediğin, karalama edebiyatını sık sık gündeme getirecek!
Lider dediğin, gündem yaratıp, işsizliği ve ülkenin en önemli sorunlarını unutturacak!..
Lider dediğin, çocuklarının geleceğini düşünerek onlara en iyi iş olanaklarını hazırlayacak,
Lider dediğin, yedi yıldızlı otellerden çıkmayacak,
Lider dediğinin havuzlu villası olacak,
Biz böyle liderleri pek severiz…
Gandi Kemal, bunları yapmazsan sevmeyiz seni! Yalan mı?
Biz öyle toplumuz ki; nice suikastçıları, devletin kasasını boşaltanlar ile mafyaya bulaşanları omuzlara alarak, “Türkiye Seninle Gurur Duyuyor!” Diye bağırmışızdır.
Unutmayalım insanları yücelten iki meziyet vardır; “ Cesur ve namuslu olmak”
Öyleyse görelim bakalım, tavandan tabana yansıyan refahı, gerçek demokrasiyi getirin, yok edin işsizliği ve herkesin gülen yüzle mutlu olduğu bir Türkiye’yi kurun, bizde bunu gerçekleştirenleri omuzlara kaldırıp, “Türkiye sizinle gurur duyuyor” diyelim.
Sevgiyle kalın…

Ertuğrul Erdoğan/Bursa/23.05.2010
Etiketler:


24 Mayıs 2010 Pazartesi 10:54:34


Kemal kılıçdaroğlu chp nin başına lider oldu diyenlere çok gülüyorum...
neden ?
bir baykal ı bitirmenin içinde var olduğu çok açık....
iki kendisinde lider olabilecek potansiyel yok zaten melihin karşısına çıkmakla muhataplık seviyesini göstermiştir.yukarısı o nu aşar.
üç eline sıkıştırılan dosyalarla kimin elemanı olacağının sinyalini vermiştir
dört nereden belediye başkanlığı adaylığını ortaya koyduğunu bile bilmeyecek kadar acizlik içindeydi
beş daha önce çalıştığı kurumu uğrattığı zarar bu ülkenin sırtına kamburdur
altı ve en ÖNEMLİSİ ORTADA KEMAL YOK ÖNDER SAV VAR
CHP NİN BAŞINDAKİ ESAS ADAM KEMAL DEĞİL ÖNDERDİR GÖRMÜYORMUSUNUZ...yaşasın Gandi Kemal !!!


    [ Cevap yaz ]    

Yükselenyıldız  | Yüksel Önaçan
23 Mayıs 2010 Pazar 16:56:18


Bir balon doldurdular ve de sanmıyorum ki içindeki büton gazı.
Öyle bi üfürdüler ki tüm chp'liler ha uçtu ha uçuyor.
Adam çıkardı attı gravatını, yaklaştı halka ve çekip alacak oyunu bi saniyede.
Hemen iktidar oluyor ve Baykal'ı da derhal Cumhurbaşkanı yapıyor.

Zavallı yargıçlarımız.
Onca hırsızın, düzenbazın ipini pazara çıkarıp, bazılarına milyonlarca yıl hapis cezası verdiler de bu millete yaranamadılar. Adam üç yolsuzluk dosyası sıkıştırdı koltuğunun altına, Colombo'yu geçti be.
Vay anasını sayın seyirci ve de dinneyiciler.

Medyada da amma nefes varmış ha!
Üfüre-şişire bitiremediler.


    [ Cevap yaz ]    

serdal şahiner  | serdal şahiner
23 Mayıs 2010 Pazar 16:49:19


'gel sekreterinide erkek seç'. ilginç....


    [ Cevap yaz ]    

23 Mayıs 2010 Pazar 16:27:14


her şeyi çok kolay tükettiğimiz gibi sıfatları da çok kolay tüketiyoruz. bu "gandi" yakıştırması da öyle. yakıştırmayı yapanlar gandi'nin özyaşam öyküsünü açıp bir okusunlar. gandi olabilmek öyle her yiğidin harcı değil.
iktidar olursa kemal kılıçtaroğlu olarak kalmayı başarsın o bile bizim için yeter.
sempatik bir lider. CHP'ye yakıştı. biraz inönü biraz ecevit eh şimdi bir de gandi... daha ne isteriz. umarım iyi şeyler yapar...
kongredeki performansı beklediğimizden çok çok iyiydi. hele ecevitin şapkasını giymesi yok mu...
fakat "recep bey" ifadesini çok kullandı. bir iki kez deseydi neyse ama onlarca kez deyince iritasyon yarattı. kendi hanesine eksi olarak yazıldı..    [ Cevap yaz ]    

23 Mayıs 2010 Pazar 13:12:15


Gazndi yakıştırması bir balondan ibarettir. Amerikan emperyalizmin hazırlıayıp besleme basında halkın kandırıldığı koca bir yalandır GANDİ !

Geçmişini bir göz atmanız yeterlidir...

Değerli dostum, halk kendine liderlik edecekleri bulmaısna fersat verilmiyor. Tamamen amerika ve batının kontrolündeki basının kendilerine köleliği vazife bilmişleri Lider deyip aldatıyorlar halkımızı.

CHP nin başına getirilienin bu ülkeye ZIRNIK faydası olacağına ihtimal vermiyorum.


Saygı ile..


    [ Cevap yaz ]    

ayhansarıkaya  | AYHAN SARIKAYA
23 Mayıs 2010 Pazar 12:08:03


İnşallah sizin de ima ettiğiniz gibi şeffaf liderlere kavuşuruz...

Yazınız,kendini kaf dağında görenlere ders olsun derim.

Selamlar ve iyi pazarlar...


    [ Cevap yaz ]    
Gandi Kemal başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
23.5.2010 11:39:17
Toplam 6 yorum yapıldı
464 çoğul gösterim
464 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.