Deneyim başımıza gelen bir şey değildir, başımıza gelenlerle yaptığımız bir şeydir. Aldous Huxley [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

OLEEEYYY AFERİN ALDIM!!! (Öğretmenlerin Okuması Dileğimle)

OLEEEYYY AFERİN ALDIM!!! (Öğretmenlerin Okuması Dileğimle)
Bugün bir anımı yazmak istedim ve ‘Recep Şahin’ isimli öğrencime ‘Aferin’ dediğimde ayağa kalkıp, yumruklarını sıkıp, kollarını kaldırarak bu cümleyi söylediği an canlanıverdi gözümde…

Bursa’da her gün ticari taksiyle gidip geldiğim ve maaşımın yol parasına yetmediği merkez köyden şehir merkezinde bir okula gelebilmek için Rehberlik Ve Araştırma Merkezi’nin açtığı kursa katıldım, başarı sertifikasını aldım, Alt Özel Sınıf öğretmeni olarak merkez okullarından birine atandım.

*Alt Özel Sınıf öğretmenliğinde sekiz yıl çalışmış, uzmanlaşmıştım. Manevi hazzı çok fazla, bir o kadar da yorucuydu. İl içinde normal sınıfa atanma hakkımızı kaldırmışlardı.

Kızımın İTÜ Devlet Konservatuarı’nın Müzik Bölümü’nü kazanmasıyla İstanbul’a nakil istedik. Mecidiyeköy Gülbağ Selim Sırrı Tarcan İlköğretim Okulu’na atanmıştım.

Daha önce atanan bir arkadaşa yıl ortasına kadar okumayı öğrenemeyen, sınıf tekrarı yapan öğrencilerden oluşturulmuş sınıfı vermişler, arkadaş şikâyetçi olmuş, huzursuzluklar yaşanmış.

İstanbul’da normal sınıfı okutma sevincini yaşarken okul müdürü bu sınıfı almamı rica etti.
Ocak ayına gelindiği halde hiç bir öğrenci okuma yazma öğrenememişti. Yılsonunda sınıfın dağıtılması koşuluyla kabul ettim. Onları çok iyi tanıyordum ve başarılı olacağımdan emindim.

Recep; on yaşında, dışarda saldırgan, sınıfta içe kapanık, derslerde aktif olmayan, sorumluluk almayan, çevresinde dışlanmış, dört yıl içinde hiç alkışlanmamış, aferin alamamış, okumaya geçmekten ümidini kesmiş, iriyarı, ekonomik ve sosyal düzeyi düşük, her gün bir düğmesi kopuk, yakasız, kir-pas içinde okula gelen, her teneffüs bir kaç öğrenciyi döven bir çocuktu.

Israrla ödevlerini kontrol edişim, sorumluluk verişim, sevecen yaklaşımım karşısında davranışlarını değiştirmeye, derli toplu gelmeye başlamıştı.

O günü ödevleri kontrol ederken Recep’in gözleri parlıyordu. ‘Öğretmenim, bir an önce ödevime bakar mısınız? Bana da ‘aferin’ deyiniz, alkışlatınız’ der gibiydi.

Kontrol ettiğimde gördüğüme inanamamıştım. Defterini kaplamış, ödevini çok itinalı yapmıştı. Başını okşadım,‘Aferin Recep, çok güzel olmuş.’ Dedim. Öğrencilere döndüm; Bugün alkışın en büyüğünü Recep hak ediyor, en büyük aferin imi ona veriyorum, hadi onu kuvvetle alkışlayalım’ dedim. O anda ayağa kalktı, kollarını kaldırdı, yumruklarını sıktı: ‘YAŞASIIIIINN, OLEEEEEYYY, AFERİN ALDIM’ diyerek bağırdı. O günden sonra davranışları tamamen değişti. O Recep gitmiş, bir başka Recep gelmişti…

Zamanım çok kısa, işim zordu. Nöbetçi olduğum günlerin dışında dinlenme saatlerinde dahi çalıştım; 43 öğrenciden 40’ı okuma-yazma öğrendi. Recep de öğrenenlerin içindeydi.
Psikolojilerini çok iyi bildiğim için fazla zorlanmadım, bazıları için mucize olan bu başarı benim için çok doğaldı.

Böyle sınıflarda başarının anahtarı; bireysel çalışmak, güven sağlamak, öğrenciye sevildiğini hissettirmek, özgüven vermektir.

Ve…
Konuşma özürlü, çok sık devamsızlık yapan, belki de yeteri kadar zaman ayıramadığım için okumayı öğrenemeyen Nevzat’ın annesi sınıfta kaldığını görünce koridorda bana hakaretler ederken diğer velilerin etrafımda sevgi halkası oluşturmaları, onun adına özür dilemeleri bütün yorgunluğumu almıştı.

3 Ekim 08
Fatma Biber (Durmuş)

* Alt Özel Sınıf: Öğrenme güçlüğü çektiği rehberlik araştırma merkezlerince tespit edilmiş olan öğrenciler için oluşturulmuş sınıf. Müfredatı hafifletilmiştir. Öğretmenlerine özel eğitim verilir.

Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   Sonraki 10 eleştiri » 

4 Nisan 2013 Perşembe 21:36:49


Ne mutlu o ögrencilere ki sizin ki cok degerli ve özverili bir ogretmenleri olmuş. Onların basarılı olmalarındakı en buyuk etken sizin onlara gostermiş oldugunuz sevgidir. Azimlerinin odüllendirilmesi de ayrıca onlara iyi birer moral kaynagı olmus. Epeyce emek gerektiren bir işi basarmıssınız hocam kutlarım. Yetiştirdiginiz kardelenlerinizin hayatta basarılı olabildiklerini gormeniz sizi ayrıca gururlandırmıstır. Kutlarim sizi..


    [ Cevap yaz ]    

5 Mart 2010 Cuma 13:59:46


çok güzel ve derin anlamlar içeren bir yazı olmuş yürekten kutluyorum... öğretmen değilim... ama iki oğlum var... ve bir çocuk için aferinin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum...
gözlerim yaşardı okurken inanın...başarıların taçlandırılması kadar değerli bir davranış olamaz...
çocuklarımız bir çiçektir, aferinler de onların gübresi bence...
tekrar tekrar kutluyorum... SELAM VE SAYGILAR HOCAM...
TEK TEK SİNDİRE SİNDİRE BÜTÜN YAZILARINIZI OKUYACAĞIM.


    [ Cevap yaz ]    

1 Ocak 2010 Cuma 18:58:23


değerli dost bu anlamlı güzel yazınızı ve sizi ayakta alkışlıyorum tüm kalbimle hemde iyiki varsınız çünkü sizler gibi değerlere çok ihtiyacımız var sevgilerimi saygılarımı bıraktım sayfanıza


    [ Cevap yaz ]    

AYSE 09  | AYŞE KARAN
25 Ekim 2009 Pazar 19:54:34


bende kutluyorum sizi saygı ile ne güzel
talebelere okuma yazmanındışında
çok daha güzel şeyler öğretebilmek kadar insanı mutlu eden ne olabilirki saygılarım la


    [ Cevap yaz ]    

7 Ekim 2009 Çarşamba 09:07:50


Değerli meslektaşım ,
O kadar duygulanıyorum ki mesleğimiz ile ilgili anıları okuyunca. Ama sevginin ve duyarlı bir dokunuşun açamayacağı kapı yoktur değilmi? Yüreğinize sağlık , kaleminiz daim olsun . SEVGİLERİMLE...


    [ Cevap yaz ]    

5 Ekim 2009 Pazartesi 22:39:21


Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.Dileğiniz meslektaşlarına örnek olabilmekse bunu başardınız.Ben de aferini çok kullanıyorum ama kimin daha çok ihtiyacı var bazen bilemiyorum.Ne olursa olsun her öğrenciye kendini değerli kılacak davranışlarda bulunmak gerekir.Önları öpmek,yanaklarını avuçlarının içine almak,boynundan kendinize çekip sarılmak,başını okşamak ve gözlerinin içine içine bakıp mümkün olduğunca dikkatini verip konuşmak...Tekrar teşekkürler hocam,sevgiler.


    [ Cevap yaz ]    

CELAL KEKLİKCİ ( gazi48 )  | celal keklikçi
5 Ekim 2009 Pazartesi 22:02:31


hocam günün yazısını okumaktan büyük keyif aldım degerli kaleminize gönülden tabrikler sevgi ve saygılarımla


    [ Cevap yaz ]    

5 Ekim 2009 Pazartesi 19:14:14


YAZINIZI OKUMAK KEYİF VERİCİYDİ. GÜNÜN YAZISI SEÇİLMESİNDEN DOLAYI SİZİ KUTLUYORUM.


    [ Cevap yaz ]    

kakofoni  | harun bol
5 Ekim 2009 Pazartesi 13:55:20


tebrik ederim çok yerinde bir yazıydı ve haketmiş güne gelmeyi....


    [ Cevap yaz ]    

saltuk buğra bıçak  | saltuk buğra bıçak
5 Ekim 2009 Pazartesi 13:14:34


saygıdeğer hoca hanım

Biz de bir eğitimci vasfı ile ibretlik olayınızı okuduk ve tebrik ettik.. Bu tebrik yazınızdan ziyade fedakarca vazifenizi yürütmenize...

4 yıl pansiyonlu ve özel alt sınıfı olan bir okulda görev yaptım. Branş öğretmeni olduğum halde özel alt düzeyi öğrencilerin durumlarına vakıf oldum.. Öğrencilerin ve öğretmenlerinin durumunu yakinen bilirim.. Bahsettiğiniz gibi bu iş, özveri istiyor; insana Yaradan'dan ötürü değer vermeye bakıyor...


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   Sonraki 10 eleştiri » 
OLEEEYYY AFERİN ALDIM!!! (Öğretmenlerin Okuması Dileğimle) başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 5.10.2009 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
4.10.2009 00:06:50
Toplam 26 yorum yapıldı
1953 çoğul gösterim
1892 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.