Yalnızca akıllılar düşünce sahibidirler. İnsanların geri kalanları düşüncelerinin tutsağıdır. Coleridge [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

pozitivizm - özgürlük - bilim - falan...

çoklu yanılsamalı dünyadan, soydaşlarıma merhaba!

bildiğini sanan, ama bilmediğinin farkında olmayan insan ne garip!

ve komik...

:)

yani hani en nihayetinde merkepler acıktıklarını bilir ve gider karınlarını doyururlar. yani zaaflarının farkında olaraktan o zaaflarını giderirler. ya insan! aklının büyüüsüne kapılıp düşey hareketlerle, yere ve yer çekimine doğru giderken, ne zaman bilecek acaba aslında yükselmediğini. ve bir şey öğrenmediğini.

yani saçmalıyorum belki.

daha çok şaşırmak da diyebilirsiniz. ya da kışın ortasında sesi tamamen kısılmış bir kız çocuğunun elinden şekerinin alınması üzerine atamadığı çığlıkları düşünün. ya da civciv adayının yumurtayı kıramamsı üzerine duyduğu siniri...

işte öyle aslında pozitivizme ve tek doğruculuğa olan öfkem. ve bir de tabi çağdaş insanın özgürlük anlayışına. ya da özgürlük değil de, kuralsız olma sevdasına. yedi büyük günahtan birincisine yani. (korkmayın gerici değilim ama. günah falan dedim ya! hristiyanlık anlayışıdır bu. rahatladınız mı. tamam o zaman devam edeyim) gurur!!! gurur!!! gurur!!! ya da PRIDE... yani insanın bildiğini sanma kaçış yanılması. nereye kaçıyorsunuz.? yere, yere doğru bir kaçış bu! aynen deve kuşları misali, kafayı toprağa gömünce dünya yok olacak. haha!

ya da bir yumurtanın içine girip de, kendi koyduğu kuralların boyunduruğundan kurtulmaya çalışırken, yumurtada beyaz ve sarı vs. diye bir kısım parçalar olduğunu öğrenince her şey bitmiş sanmak gibi. ya da, dünya evren, karadeliklerden atomun parçalarına kadar bulunca, "ahan da her şeyi biliyorum ben bu kadar, her şeyi buldum" demek gibi. aynı şeyi düşün işte. birisinin gelip bilmediğimizi anlatması gerekiyordu aslında, ama onlar da gelmiyor artık. ne yaparsınız.

ya da bir maymuna bakıp, her sakallıyı dedemiz sanmak gibi bir şey. ve sonra bu delinin ipiyle 100 yıldan fazla sene sonra kuyuya inmek gibi. ne bulacaksa o kuyuda! galiba yere biraz daha yaklaşıyor. bakalım yerde ne bulacak, son misafir kapıyı tıklattığında...?

ne mi yapıyorum ya?
hiç, kuralsız ve serbest salınımlı düşünce boşalması. ya da istifra...:)
satır aralarını anladın anladın, yoksa bir şey anlamazsın bu saçma yazıdan...
bari adam gibi bir başlık koyayım.

Etiketler:


7 Nisan 2009 Salı 19:24:07


ismi gibi değişik, sofistik, psikolojik, falan filan... vardı...

okumaktan yorulmadım bunalmadım da :))

sanırım anladım da :))


güzeldi yazınız tebrikler...


    [ Cevap yaz ]    

7 Nisan 2009 Salı 16:21:50


ilahi son kısmda güldürdünüz beni...bir deadam gibi başlık koyayım bari demezmi...başlıkta..pozitivizm,özgürlük ,bilim falan..
bu falanı anlayamadım.ama yaınızda çok ince dokundurmalar var.kuralsız ama boş değil.ben okumaktan keyif aldım.hatta beni güldürdüğü için 10 veriyorum...


    [ Cevap yaz ]    
pozitivizm - özgürlük - bilim - falan... başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
7.4.2009 12:16:02
Toplam 2 yorum yapıldı
374 çoğul gösterim
371 tekil gösterim