Hakikat aleyhine hürriyet olamaz. -- Salazar [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

NE ÖZGÜRÜZ NE DE GELECEĞİ YAŞAYABİLİYORUZ

Her şeyin üzerinden çok da zaman geçmedi. Daha dün gibi gözümün önünde yaşanılan her şey....

Daha çocuktuk. Yürümeyi bırakıp koşmaya başladığımız o günlerde içimiz kıpır kıpırdı. Birlikte yel değirmenleriyle savaşırken birlikte bir gelecek tahayyül ediyorduk. Baharın yeli kapımızı çalarken seninle doğanın bam telinde raks ediyorduk. Gün geceye kavuştuğunda tan vaktine kadar yüreğimizde büyüttüğümüz güzel günleri birbirimize doyasıya anlatıyorduk. Sen en temiz duygularla büyüttüğün güzel masalları anlatıyordun ben ise geleceğe dair hayallerimizi bir öyküye dönüştürüyordum.

Kış gecelerinde karanlık hükümdarlığını ilan ettiğinde sırt sırta veriyorduk. Gecemize bazen tekir bazen yumoş eşlik ediyordu. Kedi tırnağıyla hayata tutunduğumuz o günlerde birbirimize de tutkuyla bağlanıyorduk. Tutkuyla birbirimize bağlandığımız o günlerde en güzeli bizim oluyordu anlayamadığımız bir şekilde.

Sen de bende seksenlerin başında doğmuştuk. Ellerimiz ve ayaklarımız minik minikti o nedenle de seksenler abilerimizin ve ablalarımızın nefesleriydi. O yıllara dair ne varsa biz seninle bir adım geriden takip ettik yaşayanları ve yaşanılanları küçük adımlarımızla. Bir kenardan seyrettik top oynayan abilerimizi, güğümle su taşıyan ablalarımızı. Abiler ve ablalar bir kenarda birbirlerine işmar ederken sessizce onları izleyip sıranın bize gelmesini bekliyorduk.

Sonra doksanlar oldu. Seksenler tamamlandı büyükler bir kenara çekildi. Tam da hayal ettiğimiz gibi doksanlar bizim neslindi. Çocukluğumuzu birlikte tamamlarken seninle, yeni yeni duygular yüreğimizi peyliyordu. Kış güneşi sokaklarımızda doğarken biz seninle baharın coşkusunu yaşıyorduk. Adı konulmamış sokaklarda biz geleceği arıyorduk. Geleceğimizi ararken senle bazen şubat soğuğu’na yeniliyorduk bazen de temmuz sıcağında buz kesiliyorduk. Ama vazgeçmiyorduk hiçbir şeyden.

Şarkılar şiirlerde iki binli yıllara doğru yürürken ümidin meyvesini ekiyorduk bilemediğimiz topraklara. İkimizde maviyi ve yeşili seviyorduk. Ben mavide özgürlüğü ararken sen mavinin değişik tonlarında prangaları yıkıyordun. Yeşil senin için de benim için de gelecekti. Bir de ikimizin kırmızı rengi vardı. İkimizde kırmızının dünyasına girerken aşkı ve sevdaya tutuluyorduk.

Yaşamayı seviyorduk doksanların doruğunda. Herkes yaşamayı seviyordu. Birlikte yaşamayı seviyordu. Tutkuyla bağlanırken hayata yaşamak sadece yaşamak değildi. Başkası için de yaşamak vardı. Yoklukta başkasının hayallerini gerçekleştirirken nedensizce tebessümün belirmesi yaşamın bir parçasıydı.

O yıllar.... Geçen yıllar. Hayatı doyasıya yaşadığımız yıllar. Çatlamış dudaklara göklerden rahmet taneleri inerken hiçbirimizin belleğinde şan şöhret yoktu. Şanımız şöhretimiz olmadığı gibi öyle doyasıya da paralarımız yoktu ancak doyumsuzca dostluğumuz, kardeşliğimiz ve sevgimiz vardı.

Sonra hayalini kurduğumuz milenyuma kavuştuk hep birlikte. Yavaş yavaş değişiyordu bizim kuşak. Değişen kuşakla birlikte biz de değişiyorduk. Kılığımız kıyafetimizle birlikte fiyakamız değişiyordu. Evimiz değişiyordu. Mahallemiz değişiyordu. Sen bir gökdelene gidiyordun. Ben başka bir yerde başka bir gökdelene gidiyordum.

Yokluktan varlığa dönüşen hikayemizde aslında yitirdiklerimiz büyüyordu. Öyle büyüyordu ki hesaba kitaba sığmayacak büyüklükteydi. Say say bitmez. En önemlisi masumiyetimiz yenik düştü bugünlerimize. Sonra çocukluğumuz ve çocuksu düşlerimiz..... Sen masallarını yitirirdin ben de öyküye dönüşmemiş geleceğimizi. Ne yeşilin koruyabildik ne de maviyi temiz bırakabildik. Şimdi ne özgürüz ne de geleceği yaşayabiliyoruz.Etiketler:


Serap IRKÖRÜCÜ  | Serap  Irkörücü
26 Mart 2020 Perşembe 21:22:35


Günümüze göre çok daha durağan geçen yıllarla ilgili yazılanlar, hepimizin kendinden bir şeyler bulacağı yaşanmaışlıklara değinmiş.

Bir de son zamanlarda yaşananları düşünüyorum da ... Acaba bugünleri çocukluğunda ya da gençliğinde yaşayanlar neler yazacak çok merak ediyorum.

Hele şu cüce Şubat'a sığanlar kitaplara sığmaz!... :)))

Kutlarım Serkan Bey. Nostaljisi güçlü bir yazıydı.

Saygılarımla.


    [ Cevap yaz ]    

Gülüm Çamlısoy  | Gülüm Çamlısoy
25 Mart 2020 Çarşamba 21:57:09Günümüzün gerçeği.
Dünde kaykılmış ne varsa ve de yarına taşıyacaklarımız.
Umudu elden bırakmadan ve evde kalarak.
Selam ve saygılarımla dost yazaırm


    [ Cevap yaz ]    

25 Mart 2020 Çarşamba 20:19:00


dostum daha ne kadar çekilir bu dünyevi yaşam.. tadını almadığımız zevk, heyecan,maddi ve manevi lezzet kaldı mı daha?? kavgasından aşkından terkedişinden terkedilişinden vefadan cefadan gözyaşının sevincinden kahrından..

aile saadetinden, dost muhabbetinden, ata ana sözleri ve derinliğinden..

ibadetinden isyanından... çamurundan bulutundan ....

daha ne yaşanabilir bu dünyada??

eyvah ki eyvah bizim nesil böyle ise; sonraki neslin vur beline kazmayı...

kendimi sudan karaya çıkan evrimin ilk canlısı
veya tanrının tekmeleyip ıhh diye yarattığı adem

veya her neyse..

kafa dolu, duman çok, kalp girdap...

güzel bir yazıydı..

coşkun sabah dan mıydı "anılar anılar şimdi gözümde canlandılar" diye bir şarkı vardı.

saygılarımla..


    [ Cevap yaz ]    

25 Mart 2020 Çarşamba 20:02:44


İyi ki dünlerimiz var.
Böyle doya doya yaşadığımız, her anını hatıramıza kazıdığımız..

Bugünse yarına dair hiçbir plan yapamıyoruz..
Mutsuzuz, yarından umutsusuz..

Yüreğinize sağlık..
Saygı ve selamlarımla...    [ Cevap yaz ]    

25 Mart 2020 Çarşamba 19:17:34


Geçmiş, hepimizin özlemi sanırım. Yazdıklarınızda öyle çok “biz” buluyoruz ki! En azından benim için öyle...

Çok güzel bir anlatımdı. Günümün favorisidir.

Saygıyla...


    [ Cevap yaz ]    
NE ÖZGÜRÜZ NE DE GELECEĞİ YAŞAYABİLİYORUZ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
25.3.2020 15:49:09
Toplam 5 yorum yapıldı
318 çoğul gösterim
242 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.