Kalem, acemi avcıların elinde hedefini şaşıran bir ok da olabilir.-- Baraccio [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Çocuğa Mektuplar (Corona ve çocuklar)

Çocuğa Mektuplar  (Corona ve çocuklar)

Dünyanın en masum ve en güzel varlığı olan yavrum ;

ilk mektubumu ikibin yirminin on ocağında yazmıştım. Öyle ki kelimelerim kifayetsiz kalmış; dilim damağıma, kelâm dimağıma isyan eder haldeydi.Dünyayı sana dar eden biz sözde ve yaşta büyük insanların yaptıklarını dilim döndüğünce yazmıştım.

Öyle zulümler ve ölümler yaşadın ki,sana yapılan kötülüklerde şeytan bile masum kalıyordu.Seni evinden,barkından dönen çarkından uzaklaştırıyorduk.Bilmediğin diyarlara salıyor,dağda taşta kurda kuşa yem ediyorduk. Öyle ki o güzel ve gülen yüzünü taşıyan bedenin kıyıya vuruyor biz bakıyorduk.

Bin bir çeşit atılan bombayla yıkılmış evin enkazında toza toprağa bulanmış yüzündeki ifadeyi anlatacak kelime lügatte yoktu.Ve dönüp bizleri haklı olarak Allaha şikayet ediyordun.O masumların ve mazlumların hamisi Yüce Allah yarına koydu ama yanımıza koymadı.Şimdilerde dünyanın başına öyle bir bela verdi ki,bir tek sizlere dokunup öldürmüyor.Elbet bunda akıl edenler için ibret olmalı.Bu illet ,Dünyada barış içinde yaşamasını beceremeyen günümüz insanını evlerine tıktı.Ruhu kirli insanlığın bir an önce temizliğe başlamasını istedi.Ruhun temizlenmesi bedenden başlar.Çünkü Müslümanlar dahil temizliğin önemini unutmuştuk.Abdest alıyor ama hijyene dikkat etmiyorduk.Namaz kılıyor ama kul hakkı,çocuk ve yetim hakkı yiyorduk.

Sana oynayacağın oyun alanlarının hepsine gök gelenler diktik.Oyuncakların bile kanserojen katkılıydı.Senin masum gülüşün hariç hiç bir şey doğal değildi.Anne babalar olarak , kariyer derdine düşüp, ilk attığın adımı, ilk söylediğin kelimeni bakıcılar eliyle ögrendik.Anne sütünü,kokusunu sana çok gördük.Babalar nasihat etmez,eve gelmez oldular.

Böylesi seni ezip yok sayan dünyanın sahibi buna izin vermedi.Belki ibret alırız diye gözle bile görülmeyen bir düşmanı başımıza musallat etti.Bundan sonra hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

Benim güzel yavrum ,bizi sen affetsen Allah affetmez ve etmedi de.İnşallah ,bu musibetten ders çıkarır ve sizlere bundan sonra daha iyi bir dünya bırakırız.Üç kuruş fazla kazanalım diye dünyanın tüm dengelerini alt üst ettik.Bu insandır, kadındır, çocuktur demedik yok ettik.Kanlı ellerimizle yeri geldi yapmacık yanağını okşadık.

Sözde sana parklar,lunaparklar yaptık.Kreşler,bakımevleri yaptık.
Evet, bina yaptık ama içine sevgi ve merhamet koymadık. Yeşili,maviyi koca koca AVM’lerin kuytu bir köşesine o da jetonla koyduk.

Kısacası yavrum insanlığımızı unutmuştuk, merhameti,iyiliği unutmuştuk.Küçücük bir virüsle hatırlar gibi olduk.Koca koca evler yaptık ama içinde günde bir kaç saat kalabiliyorduk.Bize evde sizlerle vakit geçirmeyi öğretir inşallah.

Yavrum , ne olur bizi affet.

Ey Allahım, bizlere bu musibetten ders çıkarır feraseti ve idraki ver.Çocukları ve insanları sevme gücü ver.Çünkü, onlar herşeyin en güzeline layıklar.Etiketler:


Ahmet Zeytinci  | Ahmet  Zeytinci
21 Mart 2020 Cumartesi 11:24:53


Çocuklara yapılan zulmün haddi hesabı yok. Çocukları genellikle teğet geçiyormuş bu Corona denen illet, Allah bir şekilde çocuklara eziyet edenlerden, onları savaşa sokanlardan, eline silah verenlerden çok acı bir şekilde intikamını alıyor. Biz büyüklerin aklını başına devşirmesi geldi de geçiyor bile. Allah beterlerinden saklasın. Bir an önce insanlığın aklını başına devşirmesi lazım. Manidardı kutlarım yürekten...


    [ Cevap yaz ]    

20 Mart 2020 Cuma 16:50:35


Önce masumiyeti kaybettik. Sonra çocukluğumuzu ve çocuklarımızı. Oysa herşey ne kadar da güzel olacaktı milenyum çağına başlarken. Öyle tahayyül ediyorduk. Öyle tahayyül ettiğimiz için ne şiirler yazdık yeni bin yıla. Ama gerçekler hayal ettiğimiz gibi olmadı maalesef. İnsan yığınları özgürlüklerinden olurken, binlerce onbinlerce belki milyonlarca beton yığını dikdik pervasızca. Adını koyamadığımızı malvarlıklarına sahip olurken öz benliğimizi kaybettik. Ne yeşilin koruyabildik ne de maviyi temiz bırakabildik. Temiz kalamadığımız içinde çocuklarımıza temiz bir gün bırakamadık. Zaman döndü dolaştı önümüze böyle büyük bir musibeti bıraktı. Umarım bugünlerden ders alabiliriz. Umarım en az hasarla bugünlerden çıkabiliriz. Ve en önemlisi bugünlerden ibret alıp çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakabiliriz.

Değerli paylaşımınız için teşekkür ediyorum.

Saygılarımla...


    [ Cevap yaz ]    

20 Mart 2020 Cuma 15:03:46


Haklısınız; “bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”... Her geçen gün, daha iyiye, daha güzele uyanma umudumuzu biraz daha kaybediyoruz.

Aldık, mektuptan utanç payımızı. Teşekkürler Aziz Hocam, saygıyla...


    [ Cevap yaz ]    
Çocuğa Mektuplar (Corona ve çocuklar) başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
20.3.2020 13:41:54
Toplam 3 yorum yapıldı
162 çoğul gösterim
123 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.