Cahil cesur olur. Hz. Muhammed (S.a.v) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

GÖKYÜZÜ KARGALARIN YOKLUĞUDUR...

GÖKYÜZÜ KARGALARIN YOKLUĞUDUR...
‘’Gökyüzü kargaların yokluğudur.’’
(Kafka)

Terennüm yüklü kâbusların alt geçidinde rüzgârına yenik düştüğüm sevdalı bir manzume ve sessizlikle yalıtıldığım ince uçlu bir kalem ve seyrindeyim tasanın, elemin hele ki ikircikli gölgelere veryansın etmeden duramadığım bir yol haritası ve sancağımı kaptırmadan kapıldığım rüzgâra da ihanet etmeden sapmadan yanlışa tutturduğum yolda dev/asa bir rahmeti kucaklıyorum.

Mahrum bırakıldığım her ne ise ve bin bir yeis ile köklerime itaat edip sarmalında meftun yüreğin sefasını sürmekle mükellefim ömrün belki de saltanatı hüznün, devingen bir nota kadar sitemkâr lakin bir o kadar latif.

Hoşluk karşıtı ne çok tezahür, sevdalı nesirde soluksuz kaldığım bir şiire şerh düşüp sadece kurusıkı gölgelerin yüklendiğine inat yükümdeki iyiliği pay etmekle de mükellef bir sevdalı sazım: içimdeki yetilerden arda kalan ihanet zincirine tek bir halka eklemeden aslında kısıtlanmış özgürlüğüme kılıf da geçirmeden edindiğim izlenimle yoksunluğumu giderdiğim bir niyazım peltek imgelerde solan güneşi sindiren gölgelere savurduğum rüzgârla içli dışlı bir gelinciğim: alı al moru mor yüreğin belki seyrinde âlemin cüret etmekle kalmayıp nüfus ettiğim.

Bir hışımla hücum eden reçine sevdalar aşık attığım kelamda saklı dirayetim ve tevazuu elden bırakmayıp mihrabında oynaşan gölgelerin endamlı bir yürek sesinin de mealiyim her halükarda geçmese de sözüm, közümde saklıyım ve kaynakçam sarı yapraklar düşmekle kalmadıkları dallarında bir huzura da eremedikleri rüzgârın peşinde sürüklenen bir mahlas gibi yerden yere savrulan miadı dolmuş yetim hurafeler.

Kehanet erbabı mavi bulut; varlık karşıtı ölü umut.

Kopup gelen dünden, kayrasına serpilen her üzünç zerresi ve yalnızlığı savunan şairle her yüzleştiğimde bir seremoni elbette Kafka’dan yana süregelen nevrotik bir sevda aşkı ihya ettiği kadar yerin de dibine batıran metruk bir heyecan elbette kavuşulmazlığın indinde nazenin bir kalem, serkeş hüzne savruk bir niyaz ekleyip de ölümün reçetesini saklı tutan Milena’dan ayrı kalmışlığın ufkunda illa ki yalnızlığını savunan.

‘’Kafka… illa ki hem yapıtında hem yaşamında günümüz insanının tragedyasını yansıtmıştır.’’(Ali Teoman)

Yalnızlık kuraklığın yıldızıdır madem.

Seyrüseferinde imkânsızlığın, başat olan illa ki rahmetin de güncesidir madem.

Ve matemin savurgan yüzünde illa ki doyumsuz yüreğin kalemle olan sırdaşlığında bir makûs talihin de kurgusudur sevgili Kafka’nın yansıttıkları.

Gölgesinde bir lanet.

Bucağında ihanet.

Körü körü sevdiğine de delalet her hüzünlü ve sırdaş mektup bir gürültünün tasnifidir belki de eş güdümlü bir mermi yalpalayan yüreğin de membaı iken deli fişek rüzgârın da mevtası her nazire.

Gerçek olmasına gerçek ise sosyalliğin dürtüsü ve Kafka’nın da s/avunduğu üzere; yalnızlıktır yazarın ilahı ve de gözyaşı.

Haklıdır sevgili Kafka çok haklı hem de:

‘’Gökyüzü kargaların yokluğudur gerçekten de.’’


Etiketler:


29 Ekim 2019 Salı 19:59:14


Dost emeğine kalemine yüreğine sağlık selam ve saygılar


    [ Cevap yaz ]    

29 Ekim 2019 Salı 14:03:19


Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun.

Saygılarımla ...


    [ Cevap yaz ]    

Umudu Kaybetme  | Şeytanın El Çantası
28 Ekim 2019 Pazartesi 22:02:54


Tebrikler


    [ Cevap yaz ]    

28 Ekim 2019 Pazartesi 21:43:23


Dost emeğine kalemine yüreğine sağlık selam ve saygılar


    [ Cevap yaz ]    

saf şiir  | Saffet Kuramaz
28 Ekim 2019 Pazartesi 21:21:30


ilginç ve güzel bir yazı olmuş. kutluyorum kardeşimi... Selam ve dua ile!


    [ Cevap yaz ]    
GÖKYÜZÜ KARGALARIN YOKLUĞUDUR... başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
28.10.2019 20:42:14
Toplam 5 yorum yapıldı
276 çoğul gösterim
183 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.