Yaşamdan korkmayın çocuklar!!. İyi, doğru bir şey yaptığınız zaman yaşam öyle güzel ki. Dostoyevski [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

BİZİM BAYRAMLARIMIZ VARDI

BİZİM BAYRAMLARIMIZ VARDI

Bayramlarımız vardı bizim gelmesini sabırsızlıkla beklediğimiz günlerce hayalini kurduğumuz adeta gün saydığımız bayramlarımız vardı... Bayramlarımızın bugün hala var olduğunu bilmek ne kadar güzelse o duyguların artık çok uzaklarda kaldığını bilmekte bir o kadar üzücü.. Bir bayram şekerinin verdiği mutluluğu bugünkülerin anlaması olanaksız, geleneklerin neredeyse tamamen erozyona uğradığı gerçeğini göz önüne alacak olursak nereden nerelere geldiğimizi daha net bir şekilde görebiliriz.
Küçük şeylerle mutlu olan insanlardık bizler arkadaşlıklarımızda riya yer bulamazdı. Paylaşmak her ortamda mümkündü çünkü bizler bu tarz kazanımlarımızı ailelerimizde görerek büyüdük, o aile ortamında aldıklarımızla hayatımıza katkıda bulunduk. Bizim zengin fakir gibi kavramlara karşı bir bakışımız yoktu sanki orada yaşayan her ailenin fertleri gibiydik.. Bayram hazırlıkları ile insanın içini gıdıklayan beklentileri küçücük umutlarıyla kocaman hayaller kuran çocukların bitip tükenmek bilmeyen günleri... Bayram herkesin bayramı olma özelliğini asla değiştirmezdi aile büyüğü kimse büyük ev orası olurdu toplanma yeri orası yeni elbiseler "bayramlıklar"giyilir kınalar yakılır harçlıklar toplanır bir süre sonra gezmeler biter artık harçlıklar harcanır canın neyi isterse onu yersin onu alırsın. Yıllar sonra artık her şeyin hızla değişim sürecine girdiğine tanıklık ederken çaresiz izlemek zorunda kalıyorsunuz ve bir eleştiri yapmaya kalktığınız da bir anda tüm bakışların acımasızca sizlere yöneldiğini göreceksiniz.. Ramazan bayramını şeker ettiler, aslından kopardılar sonra da tatil bayramı oldu. Kurban bayramı da adı yerinde olsa da özü itibarıyla değişime uğramaya başlayalı çok oldu. Eskiden kurbanlar kesilir ve amacına uygun olarak değerlendirilirdi artık o da değişti vekaletle kesmeler başladı bağışla kesmeler başladı en trajik olanı ise artık buzdolabına kesilir oldu kurbanlar.. Bizim güzel bayramlarımız vardı. Şimdi dönüp gerilere bir bakınca geldiğimiz yolların ne kadar eskidiğini yıprandığını gördüğümüzde çok daha iyi anlıyoruz geçmişin bir daha yaşanamayacağını ve bunu imkansızlaştıran bizlerin nelere zemin hazırladığını şimdi daha iyi görebilmekteyiz.. Sanırım aldıklarımızı bizden sonra gelenlere aktarmakta yetersiz kaldık özür dilemek kafi gelir mi bilmem ama değişimin imkansız olduğuna eminim artık..
Velhasıl İster Kurban Bayramı olsun isterse Ramazan Bayramı olsun, o yıllarda bayramın geldiğini hayatımızda hissederdik. Hepimiz bayramın coşkusunu iliklerimize kadar duyar, heyecanını yaşardık. Şimdi o bayramlardan geriye o tatlı anılar kaldı.

Mehmet DEMİR
...08.2019 AN"KARA"

Bu vesile ile Edebiyat Defteri ailesinin ve tüm okurların Kurban bayramınızı tebrik eder hayırlı bayramlar dilerim.


Etiketler:


Gülüm Çamlısoy  | Gülüm Çamlısoy
13 Ağustos 2019 Salı 22:09:13
Gülüm Çamlısoy tarafından 8/13/2019 10:16:49 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

Gülüm Çamlısoy  | Gülüm Çamlısoy
13 Ağustos 2019 Salı 22:08:55Velhasıl İster Kurban Bayramı olsun isterse Ramazan Bayramı olsun, o yıllarda bayramın geldiğini hayatımızda hissederdik. Hepimiz bayramın coşkusunu iliklerimize kadar duyar, heyecanını yaşardık. Şimdi o bayramlardan geriye o tatlı anılar kaldı.

Başka şeyler de kaldı geride ve onlar işte yazmamıza vesile bir de umudun yolculuğu...

Bayramınız mübarek olsun hocam.
Saygılarımla


    [ Cevap yaz ]    
BİZİM BAYRAMLARIMIZ VARDI başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
13.8.2019 13:39:50
Toplam 2 yorum yapıldı
58 çoğul gösterim
49 tekil gösterim