Hayata karakteri oluşmada karışanlar, başdöndürücü bir hızla vicdanlarını da kaybederler. F.W. FOERSTER [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

SABRIMIZI TAŞIRAN DAMLALAR

SABRIMIZI TAŞIRAN DAMLALAR

Özü, sözü bir olmayanın, Söylediğinin de, yaptığının da ne kendine, nede başkalarına faydası olur. Adam olmak, özü sözü bir olmaktır. Gerisi yalandır, Hiledir ya da faydasız-afaki sözlerdir. Kendine hayrı olmayanın kimseye hayrı dokunmaz. İşte bir aileye veya bir topluma “REİS—ÇOBAN” olmak öyle kolay değil. İşte çoğu Aileler veya Toplumlar bu yüzden huzursuz-mutsuz. Adam olmayanın Reisliği neye yarar, kime yarar. İşte “ÇOBAN—REİS”.

ÇOBAN—REİS

evinin imamı, müzzinidir, çoban,
evinin polisi, askeridir, çoban,
evinin doktoru, hemşiresindir, çoban,
reis, çobandır—çoban, reis,

ailesinin hâkimi, savcısı, avukatıdır, reis,
ailesinin aşçısı, bulaşıkçısıdır, çoban reis,
ailesinin hizmetçisi, temizlikçisidir reis,
çoban, reistir—reis, çoban,

yuvasının edep, terbiye hocasıdır, çoban,
yuvasının öğretmeti, eğitmenidir, reis,
yuvasının her şeyidir, her şeyinden sorumludur, çoban,
reis, çobandır, çoban reis,

aile devletin temeli, çekirdeğidir,
aile devletin, minyatürüdür, sorumluluğu çoktur,
ailesini iyi yetiştiren reis çoban-reis vatanseverdir,
çoban, reistir—reis çoban.Evet! Reis- Çobandır, Çobanda- Reistir. Reisliği Yüce Yaratıcı Erkeklere vermiştir. İster beğenirsiniz ister beğenmezsiniz. Müslümanım diyorsanız buna uymak mecburiyetindesiniz. İşinize geldiğini sandığınıza evet, işinize gelmediğini sandığınıza hayır demekle olmuyor. Nasıl bir kuruma işe girdiğinizde yapmakla mükellef olduğunuz görevleri yapma mecburiyetiniz varsa. Buda öyle bir mecburiyet. Yapmıyorum, yapamıyorum diyorsanız sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız.
Bu hayat mecburiyetlerle, kurallarla, sorumluluklarla yaşamasını başara bilme azim ve kararlılığını gösterenlere güzeldir, huzurludur. Bunları başarma azminiz yoksa! Hayat size pek hoş görülü davranmaz! Çevrenize baktığınızda bunu görmeniniz anlamanız zor değil. Bir Ailede iki Reis-çoban olmaz, bugün iki olursa yarın üç, öbür gün 4 derken, Aile olma kavramı, yok olur. Avrupalılar gibi
Ailenizde çocuk büyüteceğinize, Kedi, Köpek, Kurt, Kokarca gibi hayvanlar beslemek zorunda kalır. Sonrada başkalarının çocuklarına göz dikersiniz. Kendinizi de hayvanları çok seviyorum ayağıyla kandırırsınız. Hayvanları insan olan herkes sever. Bu hayvanları insanlardan üstün görme hakkı ya da yalanı uydur izni vermez. Hayvan sana hizmet edebilir mi? Bir derdine derman olur mu? Seninle dertleşebilir mi? Sana yemek yapabilir mi? Hayvanları seviyorum ayakları kokuyor artık. Aile olma, çocuk yetiştirme Sorumluluğundan kaçmanın en kısa yolu. Hayvanları seviyormuş. Bakalım hayvanlar seni seviyor mu? Mecbur kalmasalar o hayvanlar senin yanında bir dakika dururlar mı?
Hayvanların özgürlüklerini kısıtlamışsın, koymuşsun bir kafese veya kapatmışsın bir daireye, canın isterse gezdirirsin istemese gezdirmezsin, senin keyfine kalmış, hayvan severmiş. İnsanları sevmeyen hayvanları sevemez. Aile hayatı, çocuk sevgisi bilmiyorsan öğreneceksin kaçmayacaksın. Kaçamazsın zaten, Yerine getirmediğin sorumlulukların cezasını hem bu dünyada, hem de öbür Âlemde ödeyeceksin, ödeyeceğiz. İnsan bu dünyaya boşuna gönderilmedi. Aile kurmak, yaşadığı topluma ve tüm insanlara faydalı evlatlar yetiştirmek sınavımızda başarılı olmak için gönderildik. Efendim ben çalışıyorum, Kariyer yapacağım, Çocuk, Aile bunlar sonraki işler acelemiz yok. Der kedinizi kandırırsınız. Asıl sorumluluklarınızdan kaçarsınız bunu bilenler bilir. Hadi sen kariyer yaparken Azrail(a.s.) seni almaya geldi. Süren bitti. Ne diyeceksin? Bugün git, Yıllar sonra gel mi diyeceksin. Sen kendini herkesten akıllı sanıyorsun. Sanmakla Ömür terazisine hiçbir şey konmuyor. Eğer Müslümanım diyorsan, Müslüman gibi giyinmek, Müslüman Gibi yemek-içmek, Müslüman gibi Edepli yaşamak zorundasın. Aksi günahlarını çoğaltmaktır.
Müslümanım diyenler Helaller, iyilikler, güzellikler peşinde koşanlardır. Aksi yönde koşanlar sıkıntılara, dertlere uğrarlar da farkına varamazlar. Çünkü “HELALLER SADECE HELAL DEĞİLDİR”.HELALLER SADECE HELAL DEĞİLDİR

helal kazanç, kişinin kendisine ve ailesine duasıdır.
helal kazanç, kişinin kendisine ve ailesine dermandır,
helal kazanç, kişinin kendisini ve ailesini kötülüklerden korur,
helal kazanç, sadece helal değildir, duadır, dua,

helal kazanç, insanı bütün dertlerden uzaklaştırır,
helal kazanç, insanı bütün kazalardan uzaklaştırır,
helal kazanç, ınsanı cehennemden uzaklaştırır,
helal kazanç, duadır, dua, sadece helal değildir,

helal kazanç, insanın ruhunu besler, ona moralverir,
helal kazanç, insanın bedenine sağlık, güç-kuvvet verir,
helal kazanç, insanın çevresine düzen-intizam verir,
helal kazanç, sadece helal değildir, duadır, dua,

helal kazanç, aileye şefkat-merhamet getirir,
helal kazanç, aileye huzur-mutluluk getirir,
helal kazanç, sizi iyiliklerle, iyilerle karşılaştırır,
helal kazanç, duadır, dua, sadece helal değidir,

helal kazanç, yüzünüzü hep güldürür,
helal kazanç, günühlarınızı, sildirir,
helal kazanç, kalbinize ferahlık, sevinç doldurur,
helal kazanç, sadece helal değildir, şifadır, şifa,

helal kazanç, sabrınızı, azmizini artırır,
helal kazanç, kanaatinizi- şükrünüzu artırır,
helal kazanç, hayattaki yükününü azaltır,
helal kazanç, şifadır, şifa, sadece helal değildir.


Helal kazanç öyle kolay kazanılmıyor, Kolay kazanılmaya kolay harcanmamalı, haramlara asla harcanmamalı. Harcarsanız vebalinden asla kurtulamazsınız. Sizden çıkar, ailenizden çıkar. Ama mutlaka çıkar. Kazalar belalarda boşa değil, bu dünyada her şeyin ama! Her şeyin bir karşılığı mutlaka vardır. Ve de haktır.
Okumadığımızdan öğrenmek istemediğimizden bilmiyoruz. Neden bunlar başıma geldi, ben nerede yanlış yaptım ki, demeyi isyanı biliyoruz. Neremiz doğru ki, misali geliyor aklımıza istesek de, istemesek de. Helal kazanmak için yola çıkarken, Besmele ile başlarsak, Helal kazanır helal yerlerde harcarsak, bizim Sağlığımız ve Huzurumuz kolay, kolay bozulmaz. Ne bulursak yersek, helali-haramı gözetmezsek! Hastalıklardan ve Huzursuzluklardan kurtulamayız.
Zaten öyle değil miyiz? Her kesler hasta veya Huzursuz. Sağlığı, Huzuru yerinde olanlarımız çok az. Çünkü Helal- Haram ayıranımız çok az. Doktorlarımızda şaşırıyorlar bu halimize. Şehirlerde yaşayıp ta yediği önünde, yemediği arkasında, Her zaman Doktor kontrolünde, Sözde sağlıklı besleniyor. Ama hastalıklardan kurtulamıyorlar. Geçen elli yıla göre, zenginliğimiz beş kat arttı ise, hastalıklarımız ve huzursuzluğumuz elli kat, yüz kat artmadı mı? Fazlası var eksiği yok. Her gün Televizyonlarda her kesler konuşuyor, Şunu yerseniz daha sağlıklı olursunuz, yok bunu yerseniz daha sağlıklı olursunuz. Bizce bunlar boş laflar, Haram yiyorsanız, Haram giyiyorsanız, Haramlara bakıyorsanız, Haram söylüyor, haram dinliyorsanız ve haram yerlerde geziyorsanız, bunca haram ve günahlardan sonra sağlık huzur beklemek, pek sağlıklı düşünce değil. Ha bire yiyoruz, sağlıklı besleniyoruz, daha çok şişmanlıyoruz, daha çok hastalanıyoruz. Kimileri açlıktan, Kimileri tokluktan ölüyorsa! Bu işlerde bir yanlışlık var demektir. Bu Yanlış düşüncelerden, Yanlış yollardan Doğrulara, oradan da Sağlık ve huzura gidilmez. Gidilmiyor da Şiirlerimizin tamamını okuyup üzerinde o kaybettiğimiz düşünme süzgecinden geçirirsek, anlayacağız inşallah. Anlayınca da kurtulacağız inşa Allah.


Etiketler:
SABRIMIZI TAŞIRAN DAMLALAR başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

SABRIMIZI TAŞIRAN DAMLALAR başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
21.7.2019 13:24:52
Toplam 0 yorum yapıldı
196 çoğul gösterim
192 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.