Kendine güvenmeyenin en iyi taktiği, susmaktır. LA ROCHEFOUCAUL [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

HIRS

HIRS

Bazı hayvanlar ot, bazıları da et yer. İstisnaları olsa da ot yiyen et yemez. Et yiyen de ot. İnsanoğlu öyle midir? O hepçildir. Hem et yer hem ot. Bu beslenme şekli bekli de daha uzun yaşamanın bir hırsıdır. Hırslarıyla yaratılmıştır canlılar.

Canlıların en hırslısı olan insanoğlunun önüne geçilemeyen bir de kazanma hırsı vardır. Hep “Ben kazanayım ya da benim tuttuğum kazansın” ister. Aklını kullanabilen tek canlı olan insanlar düşünmüş, hırsı olan hayvanları keşfetmiştir. Horoz dövüşü, deve güreşi, boğa güreşi, at yarışı bunlardan bazılarıdır. Tolstoy un:
“Acı duyuyorsan canlısın. Başkalarının acısını duyuyorsan insansın.” Başka bir söylemle:
“Acı duyuyorsan canlısın. Acıyorsan insansın” söyleminden habersizdirler. Bu hayvanların yaralanmalarına, yorulmalarına hatta ölmelerine bigâne kalırlar. Onlar için o an aldıkları kazanma hırslarının tatminidir önemli olan…

İnsan hırslarının en masumu spor karşılaşmalarıdır. Ancak İnsanlar işi daha da ileriye götürmüş, boksu, daha da acımasız olan kick boksu spor olarak kabul etmiş, iki insanın kıyasıya dövüşünden zevk almışlardır.

Dün gece şampiyon belirlendi. Ve bitti. Survivor’dan bahsediyorum. Haftada en az üç gün kendi kanalında yayınlandı bu yarışma. İki takımın yarışmacıları belli kurallara göre atlıyorlar, zıplıyorlar, atıyorlar, atamıyorlar. Sonunda bir yarışmacı takımına puan kazandırıyor. Aşağı yukarı altı ay sürdü bu yarışma. Onlar birer kobay. Düzenin zavallı çocukları. Altı ay insanlar onları izledi. Başka kanallardaki tartışma, kültür programlarına bakmadı. Onları seyredenler altı ay düşünmediler. Fikir üretemediler.(ben de dâhil) Yarışmacı insanlar vaad edilen yüklü bir paranın umuduyla aç bırakıldılar. Onlardan önlerine konulan engelleri aşmaları istendi.

Hele bir görüntü vardı ki; hala düşündükçe acı acı gülüyorum. Kazanan yarışmacının saçı sakalı birbirine karışmış. Ağzını açabildiğince açmış, bed sesiyle rakibine bağırıyor.
“Ahhhhhhgghhh.”
Rakibi sinirden saçlarını yoluyor. Düz asfaltta kendisine it saldırmış gibi yerlerde taş arıyor. Yerler kum. Hem taş olsa da atmak yasak.
İş mi yani şimdi bu?

Bence bu yarışma insan hırsının, insanları getirdiği en acınası nokta.

Daha önce de seyrediyordum. Dün gece de sonuna kadar seyrettim. Dört saatlik bir yayının en az bir saati reklamlara ayrılmış.
Kitaplar reklamı:
“Bir mala ya da hizmete ilişkin mesajı sözlü ya da görüntülü olarak pazar birimlerine sunmak için yapılan eylemlerdir. Televizyon reklamları hem kulağa hem de göze yönelik olduğundan
çok etkili bir araçtır.” Şeklinde tanımlıyor.

1200 kişi yer almış bu projede. Burası iyi onlarda ekmeklerini bulmuşlar. Ancak bütün televizyon kanallarının ana gayesi reklamları izletmek.
Bizler ne yapıyoruz?
Yapılan reklamdan etkilenip ürün ya da hizmeti satın alıyoruz. Reklam veren kâr ediyor. Kârından bir bölümünü reklamını yayınlayan televizyon kuruluşuna veriyor. O televizyon kuruluşları reklamlarını izletecek yeni programlar yapıyor. Yeni reklamlar yayınlıyor. Kapitalizmin bu fasit çarkı dönüp duruyor.
“Alavere dalavere Kürt Mehmet nöbete” misali. Olan sana, bana, O na, paramıza oluyor.
Peki, ne yapmak lazım?
Yapılacak bir şey yok.

Sahi Survivor bir daha ne zaman başlayacak? Şubat’ta mı? Ohooo daha çok var.
Şubata kadar ne yapsak acaba!!!


Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   Sonraki 10 eleştiri » 

6 Temmuz 2019 Cumartesi 12:09:30


Biraz ağır mı olmuş ne Bedri Ağabey.

Şimdi ben her zaman olaylara tarafsız bakan biriyimdir. Acun'a bir yönden kızmadım değil, o da şu: Sen madem ki televizyon sahibisin o halde tarafsızlığını belirtmeliydin. Ulu orta çıkıp da hadi seyirciler Fenerbahçeye para toplayalım dememeliydi. Bu büyük bir yanlıştı. Madem böyle bir şey yapacaktı, adam zengin, elin cebine soksun çıkarsın parayı koysaydı ortaya. Milleti neden adeta kendine düşman etti. İşte asıl hırs burada.

Sonra Acun bir zamanlar dere tepe gezer program yapardı.
Nasıl buralara geldi? İşte en büyük hırs bu.

Bizler kar kış demeden çalışıyoruz bırakın televizyon kanalı sahibi olmayı, iyi bir televizyonu ancak alabiliyoruz.

Survivor'a gelince, izlemesinler ağabey.
Benim neden evimde bu saçma program diyemeyeceğim, insanlara eziyet edilen ve adına hiç bir şey diyemediğim renkler izlenmiyor da Kemal Sunal'ın Hababam Sınıfı izlenip gülünüyor. Daha çok şey yazmak isterdim.

Saygıyla.
    [ Cevap yaz ]    

Gülüm Çamlısoy  | Gülüm Çamlısoy
4 Temmuz 2019 Perşembe 17:58:12
Var olunuz, değerli Bedri Hocam.
Size bir detay vereyim mi?

Acun ile aynı dönem aynı okulda okuduk.

Bir adama bakın bir de bana.

Hey gidi hey.

Saygılarımla ağabeyim.

Yerine yakışan bir yazıydı.


    [ Cevap yaz ]    

TunçAY  | Tunç AY
4 Temmuz 2019 Perşembe 17:12:59
TunçAY tarafından 7/4/2019 5:18:48 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

TunçAY  | Tunç AY
4 Temmuz 2019 Perşembe 17:12:34
TunçAY tarafından 7/4/2019 5:19:13 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

TunçAY  | Tunç AY
4 Temmuz 2019 Perşembe 17:12:07
TunçAY tarafından 7/4/2019 5:19:26 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

TunçAY  | Tunç AY
4 Temmuz 2019 Perşembe 17:11:41


L

TunçAY tarafından 7/4/2019 5:19:40 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

TunçAY  | Tunç AY
4 Temmuz 2019 Perşembe 17:11:11


Oysa ne güzel söylüyordu Candan şarkısında;

"Kazanmak neye yarar ki, kaybeden olduğunda"

Saygılar.


    [ Cevap yaz ]    

muslumbayram  | müslüm bayram
4 Temmuz 2019 Perşembe 16:33:07


GÜNEŞ GİBİ BİR BEDRİ BABA YAZISI ASILMIŞ GÜNE

TEBRİKLER ABİM
SAYGILARIMLA


    [ Cevap yaz ]    

4 Temmuz 2019 Perşembe 16:07:28


Hırsın ana fikri o televizyonun sahibi zaten komutanım... Bir insanın para için ne kılıklara girdiğinin canlı kanıtı olarak ibretle izleyebilirsiniz. Acur dan kabak bile oluyormuş.

Sevgilerimle....


    [ Cevap yaz ]    

Ahmet Zeytinci  | Ahmet  Zeytinci
4 Temmuz 2019 Perşembe 14:42:22


Hırs ve tamah çoğu insanın vazgeçemediği bir duygu yoğunluğu, ara sıra yazılarıma malzeme olsun diye izlerin o Survivör denen saçmalığı... Zaten bizde de çıkmış bir yarışma değil kim icat etti ise onlara da dünya kadar telif ödüyor o televizyon sahipleri... Bir sürü de dedikodular çıktı adada ki durumlar hakkında, zaten oraya yarışmak için gidenlerin derdi de kazanmaktan ziyade sonrasında meşhur olup televizyonlara sıçrama yapıp rol kapmak. Yazık ediyorlar diyorum gerçekten kendilerine bu tipler. Kimse de kimseyi beğenmez. İnsan metabolizmasını zorlayan bu tip yarışmalar seyredenlere bilgi ve kültür yönünden hiç bir şey katmadığı gibi zamanımızın da içine ediyor. Daha aklı başında programlar yapsın televizyoncular... Faydalı bir yazı kutlarım Abim...


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   Sonraki 10 eleştiri » 
HIRS başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 4.7.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
3.7.2019 00:08:15
Toplam 24 yorum yapıldı
761 çoğul gösterim
467 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.