Düşmanlarınızı daima bağışlayın, hiçbir şey onların bu derece canını sıkmaz. Oscar Wilde [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

OROSPU ÇOCUKLARI

OROSPU ÇOCUKLARI

Bugünkü yazımız Guatemala’lı yazar Miguel Asturias’ın ’Sayın Başkan’ adlı romanı üzerine yazılmış kısa bir yazı.1899’da Guatemala’da doğan, 1974’de Madrid’de ölen 20. yüzyılın Orta Amerikalı önemli bir romancısıdır Miguel Asturias. Asturias, 1966 yılında Dünya Barış Ödülünü, 1967 yılında da Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır. Manuel Estrado Cabrela’ya karşı verilen şavaşımda ve tam 22 yıl süren diktatörlüğünün 1920’lerde sona erdirilmesinde önemli bir rolü bulunan Asturias, Guatemala’nın bağımsızlığı için verdiği şavaşım yüzünden 1923-33 yılları arasında da Paris’te yaşamak zorunda kalmıştı.

Asturias ünlü romanı Sayın Başkan da gerçekten güzel bir öykücük anlatır.

Guatemala’yı uzun yıllar demir yumruğu altında inleten bir diktatör, güya yargılatıp ölüm cezasına çarptırdığı bir devrimciye, belki pişmanlık duyar diye düşünerek , asılmasından 12 saat önce görevlileri gönderip "Son istediğin ne olduğunu" sordurur.

Devrimci "Bir çocuk yapmak" deyince cellatlara çaresiz "Yerine getirin" diye buyurur ve bir orospu bulup getirirler zindana.

Fakat ertesi sabah bakarlar ki, adam elini bile sürmemiş kadına.

"Niçin" diye sorarlar öfkeyle.

"O kadar çok orospu çocuğu var ki dünyada, bir tane daha artmasın diye vazgeçtim!" der adam gözlerinin içine dik dik bakarak, yüzlerine tükürmüş gibi.

Etiketler: sayfam ,
Seslendiren:ÇETİN ALTUNGÜNEŞ
OROSPU ÇOCUKLARI başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

OROSPU ÇOCUKLARI başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
13.5.2019 11:58:59
Toplam 0 yorum yapıldı
257 çoğul gösterim
188 tekil gösterim