Açlıktan ölüyorsan, dost sana kapısını açıyor, seni sofraya götürüyor, senin için süt tasını dolduruyor, ekmeği bölüyorsa, içtiğin şey gülümsemedir. EXUPERY [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN

BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN

Günler su gibi akıp geçiyor. Ne çabuk geçmiş koca 5 yıl. Daha dün gibiydi feryat figan eden analar, bacılar, eşler, çocuklar… Çaresizce bekleyen babalar, eş, dost, arkadaşlar… Acaba sağ mı çıkacak, yaralı mı çıkacak diye bekleyen meraklı gözler...
Sadece bekleyen onlar değil tüm Türkiye üzüntü ve endişe içerisinde bekliyordu. Canla başla çalışan kurtarma ekiplerinin ocaktan çıkarttıkları cenazeleri ve yaralıları tanıyabilmek için bakışan, ağlamaktan yaşları kurumuş gözler… Ocaktan sağ çıkanlar oldukça ümitlenen sevinen işçi yakınları… Hele ocaktan sağ kurtulup da üzerinin kirli olduğundan dolayı sedye kirlenir diye sedyeye yatmak istemeyen koca yürekli o işçiyi unutmak mümkün mü?
Neden mi bahsediyorum, tam 5 yıl önce 13 Mayıs 2014 günü yaşanan Soma maden faciasından.

Faciayı şöyle bir hatırlayacak olursak;
Soma’nın Eynez bölgesindeki Soma Holding’e ait Soma Kömür İşletmeleri A.Ş madeninde o günde her şey normal başlamıştı. Ancak yaklaşık 6 bin işçinin çalıştığı ve vardiya değişimi sırasında 598 işçinin bulunduğu madende saatler 15.10’u gösterdiğinde elektrik panosunda meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangın, 2 kilometrelik galerileri bulunan ocakta yaklaşık 300 işçi alev duvarının arkasında mahsur kalmasına neden olmuştu. Mahsur kalan işçiler için tek sorun alevler değil, yangınla birlikte ocağa dolan duman da olmuştu. Fakat tek tehlike alevler değildi. Maden ocağı dumanla dolmaya başladı. Bununla birlikte zamanla yarış da başladı. Çünkü her geçen dakika işçiler için çok önemliydi. Kurtarma çalışmaları kapsamında madene oksijen verildi. İşçilerin gaz maskeleri vardı ancak onların da bir dayanma süresi vardı. Yerin metrelerce altında kalan işçilerin bulunduğu galerilere ne kadar temiz hava pompalansa da, maalesef saatler ilerledikçe ölüm haberleri gelmeye başladı ve sonuç 301 madenci hayatını kaybetti.

13 Mayıs 2014 günü Soma’da yaşadıklarımız bir facia olarak tarihimizdeki yerini aldı. Bu elim olaya kaza demek ne kadar doğrudur bilmiyorum. İnsana, emeğe ve emekçiye saygı duyulan ülkelerde yaşanmayan bu tür feci olayların ülkemizde çalışandan, emekten daha fazla kâr amacı, kısa yoldan daha fazla para kazanma hırsı güdüldüğünden maalesef fazlaca yaşanmaktadır. Tekniğin ve teknolojinin bu kadar ilerlediği bir çağda önceki yüzyıllara gömülmüş anlayışların peşinde ne insanı, ne de çevreyi önemsemeden kâr hırsına teslim olmak ülkemizin kaderi olmamalıdır. Ne yazık ki Soma’da yaşadığımız facia bir ilk değil, ülkemizin değişik köşelerinde emekçiler evlerine ekmek götürebilme kavgasında hayatlarını kaybetmektedirler.
Günlerce yazıldı çizildi, suçlular sorumlular arandı. Ne yazık ki; Her zaman olduğu gibi yine olan hayatını kaybedenlere oldu.
Suçu olanlar en şiddetli şekilde cezalandırılmış olsa bile, eğer ki ülke olarak yaşananlardan ders çıkartıp bundan sonrası için gerekli önlemleri almazsak, ne yazık ki çocuklarına ekmek götürmek için gün yüzü görmeden yerin yüzlerce metre altında alın teriyle helal para kazanmak için ter döken ve hayatını kaybedenler hayatlarını kaybettikleriyle kalırlar.
13 Mayıs 2014 günü Soma’da ve yurdumuzun çeşitli bölgelerinde hayatını kaybeden tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.


BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN

El salladı eşim evden çıkarken,
Güle güle gidip gel dedi bana.
Pencereden peşim sıra bakarken,
Seni sevdiğimi bil dedi bana.

Oğlum hasta idi kalktı dirildi,
Bacağıma sıkı sıkı sarıldı.
Sanki kalbim orta yerden yarıldı,
N’olur bir bisiklet al dedi bana.

Kazmayla küreği alıp kucağa,
Bin bir düşünceyle girdim ocağa,
Nasıl can dayansın böyle sıcağa,
Sanki hep burada kal dedi bana.

Dehlizlerde sağa sola koşarım,
Her taraf karanlık yolu şaşarım,
Nefes alamazsam nasıl yaşarım,
Bu ne dayanılmaz hal dedi bana.

Allah’ım yardım et ben çok zordayım,
Kısıldım kapana kaldım dardayım,
Yanıyor yüreğim sanki kordayım,
Burada saatler yıl dedi bana.

Şimdi dışarıda dövünen olur,
Yaptığı eserle övünen olur,
Bir de övüneni savunan olur,
Artık çok geç kaldın kul dedi bana.

Zehir doldu ciğer solumam gayrı,
Size gelen yolu bulamam gayrı,
Beklemeyin beni gelemem gayrı,
Ecel yakalayıp öl dedi bana.

Söyleyin anama ağıt yakmasın,
Ağlayarak peşim sıra bakmasın,
Çocuklarım boyunların bükmesin,
Maden şehidisin bil dedi bana.

Mahir bu acıya canlar dayanmaz,
Bu nasıl uykudur, uyur uyanmaz,
Şehit olanların canları yanmaz,
Allah’ın Rahmeti bol dedi bana.

Mahir Başpınar 15.05.2014

Etiketler: sayfam ,


Ömer Gündoğan  | Ömer  Gündoğan
14 Mayıs 2019 Salı 22:32:07


Mahir hocam Duyarlı yüreğinizi ve günün yazısını kutlarım


    [ Cevap yaz ]    

14 Mayıs 2019 Salı 19:18:42


Biz daha dün yaşananları unuttuk,beş yıl öncesini kimse hatırlamaz yada hatırlamak kimsenin işine gelmez.Olan o zavallı insanlara,aile yakınlarına oldu.Ne suçlular ceza aldı,ne önlemler alındı.Ülkemizde ne yazık ki hiç bir zaman insana gereken değer verilmedi,Cepleri dolanlar kral,boş olanlar insan bile değlller.Kim ki onlar.

Değişen bir şey yok hiç, ölüm hariç. Aynı gökyüzü aynı keder.
Kutluyorum,sevgiyle kalın

Sevay tarafından 5/14/2019 7:27:09 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

muslumbayram  | müslüm bayram
14 Mayıs 2019 Salı 13:01:54


MEKANLARI CENNET OLSUN

YÜZKARASI DERİN BİR YARADIR
MADENCİLERİN ÖLÜME TERKEDİLİŞİ
RANT UĞRUNDA

GÜZEL BİR YAZI VE DE DUYARLI BİR YÜREĞİN SESİYDİ
KUTLUYORUM


    [ Cevap yaz ]    

( İrfan Yılmaz )  | İrfan Yılmaz
14 Mayıs 2019 Salı 10:29:04


Tebrik ederim sevgili kardeşim. Çok güzel bir yazı ve şiirle, acıları dile getirmişsiniz. Okunup üzerinde düşünülmesi ders alınması gereken bir eser. Yolunuz açık ve aydınlık olsun. Allah başka kaza ve bela vermesin. İlgililerin de sorumluluklarını yerine getirmesi dileklerimle...
Acılı ailelerin acısını paylaşıyoruz.


    [ Cevap yaz ]    

14 Mayıs 2019 Salı 08:49:36


Tebrikler mahir bey yazınız güzeldi.Daha da güzeli o kötü günü bizlere hatırlatıp hayattan ders çarabilmemiz.


    [ Cevap yaz ]    
BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 14.5.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
13.5.2019 01:58:35
Toplam 5 yorum yapıldı
329 çoğul gösterim
244 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.