Düşmanlarınızı daima bağışlayın, hiçbir şey onların bu derece canını sıkmaz. Oscar Wilde [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Namaz ve sabır nasıl hayat kurtarır?

“Sabır ve namazla Allah’a sığınıp yardım isteyin; Rablerine kavuşacaklarını ve Ona döneceklerini umanlar ve huşu duyanlardan başkasına namaz elbette ağır gelir.” (Bakara 45-46)

Sığınma, bir tehlike karşısında daha kuvvetli, etkili, merhametli, bir şahsın veya kurumun himayesini talep etmek ya da daha korunaklı bir yere girmek, demektir. Mesela; yolculuk anında kar ve tipiye yakalanmış yolcu otobüsünün mola yerine ulaşması, yolcular için nimet olur. Belki böylece hayati tehlikeyi atlatmış olurlar. Aniden bastıran sağanaktan kurtulmak için sundurma altına girmek, kocasından şiddet gören hanımın devlet kurumlarına sığınması, Suriye örneğinde olduğu gibi, zalim yönetimin zulmünden ve kırımından kaçıp komşu ülkeye sığınmak, o mazlumların can, ırz ve mal emniyetlerini güvence altına alır.

Dünyevi meselelerde, insan, maddi ve manevi gücü ne olursa olsun, zuhur eden olumsuz ve zor şartlar karşısında, yardıma ihtiyaç duyar. Ahiret hayatına taalluk eden konularda da insanın yardıma ihtiyacı vardır.

Özellikle ruhani ve iki ayaklı şeytanlar insanı Allah Teâlâ’ya karşı lakaytlığa iterler. Kendilerine kulak veren insanları ifsat ederek çeşitli günahları, hatta öldürmeye varan, suçları işlemelerine neden olurlar. Nefsine uyup içki ve sigara içen, zina eden, işlerini yürütürken faiz alıp veren, rüşvetle para ve mal elde eden, eşine, çocuklarına, konu komşusuna, memuruna, işçisine, çeşitli bahanelerle kötülük yapan veya kendisi kötülüğe maruz kalan, vs. her zaman söz konusudur. Her kabahatin hem dünyaya hem de ahirete bakan yönleri vardır. Bundan insan nasıl kurtulabilir, nasıl korunabilir?

İşte, namazın hikmetini kavrayan ve günde beş kez Allah Teâlâ’nın huzuruna çıkan insan, her gün karşılaşma ihtimali yüksek, çeşitli olumsuzluklar karşısında, fırtınalı deniz olan bu dünyada, sığınılacak yegâne güvenli limanın Hakk Teâlâ olduğunu bilip üzerine düşen vazifeyi yaptıktan sonra, o yüce varlığa sığınması, ondan yardım istemesi ve sabırla sonucu gözetmesi, dünya ve ahiret hayatıyla ilgili, pek çok felaketi önler.

Sonuç: Modern toplumda, çeşitli menfi hadiseler karşısında fevri davranmak, nefse uymak, yaygın bir durumdur. Namaz ve sabırla Allah Teâlâ’ya sığınma yöntemi, çocukluktan itibaren öğretilmediğinden, insanlar, karşılaştıkları zorluklar, nefsin menfi isteklerinin hücum etmesi karşısında, namaz ve sabır sistemini devreye sokup selamete çıkamıyorlar; namaz ve sabır yöntemini uygulamak, onlara zor geliyor. Sonuçta, namaz ve sabırla Allah Teâlâ’nın koruması altına girmeyen insanların hayatı, fırtınalı denizde limansız kalmış bir gemi gibi, hadiselerin meydana getirdiği dalgalarda alabora olmaktan veya kayalıklara bindirip parçalanmaktan kurtulamıyor. Namazı ve sabrı olmayan pek çok kişi hem dünyasını hem de en korkuncu Ahiretini kaybediyor!

M.Talat Uzunyaylalı

Etiketler: sayfam ,


Ahmet Zeytinci  | Ahmet  Zeytinci
5 Mayıs 2019 Pazar 19:34:58


Bir çok ayet de ''Sabredenleri müjdele'' diye de geçer. Sabır herkesin de başaramadığı bir davranış kalıbı... Mazlumlar, ezilenler bu gün kendilerine yapılan haksızlıklara sabır gösteriyorlar ise mutlaka o zalimlerin de ahirette acı bir hesabı olacaktır ve Allah'da ''Hesabı çabuk görendir.'' unutmamalı ki... Bizde de atalar sözüdür ''Sabrın sonu selamet.'' derler... Namaz ile birlikte Rabbımızı akıllarından çıkartmayan kullar da eninde sonunda kazanacaklardır hem dünyalarını hem de ahiretlerini... Güzel bir yazıydı kutlarım...


    [ Cevap yaz ]    

5 Mayıs 2019 Pazar 13:47:24


Allah razı olsun Hak yoldan ayrılmayan hakkı yazan anlatanlar artsın Allah tüm inananların yardımcısı olsun.. Hayırlı ramazanlar Selam ve dua ile..


    [ Cevap yaz ]    

Atila yalçınkaya  | Atila  Yalçınkaya
5 Mayıs 2019 Pazar 13:02:07


Kaleminize yüreğinize sağlık.


    [ Cevap yaz ]    
Namaz ve sabır nasıl hayat kurtarır? başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
4.5.2019 20:45:12
Toplam 3 yorum yapıldı
314 çoğul gösterim
184 tekil gösterim