Büyük olma yolundaki ilk adım, dürüst olmaktır. (S. Johnson) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

İyilik ve kötülük. Aydınlık ve karanlık

İyilik ve kötülük. Aydınlık ve karanlık

İnsanı insan eden bir diğer öğe ise bilinç ve düşüncedir. Duyguysa olaylar karşısında ve yaşamda insanların hissettikleri şeylerdir. Örneğin acı veya sevinçtir. Korku, heyecan, endişe, acımadır.

İyilik, dostluk, güzellik, adaletli ve vicdanlı olmak gibi değerler salt insana özgü bir olgudur. Çünkü insan sosyal bir varlıktır. Aydınlık ve karanlık nasıl biribirinin zıddıysa iyilik ve kötülük ya da güzellik ve çirkinlik de biribirinin zıddıdır. Ama evrende her şey iç içedir ve beraber yaşar.
Karanlık nasıl ki kötülüğü, çirkinliği, körlüğü, cehaleti, zulmü, haksızlığı, adeletsizliği, vicdansızlığı, sevgisizliği, hoşgörüsüzlüğü temsil ediyorsa aydınlık da iyiliği, güzelliği, ilgiyi, doğruyu, dostluğu, merhameti, dürüstlüğü, adaleti ve vicdanı temsil eder.
Unutmayalım ki, tabiatı güneş aydınlatır, insanı da bilgi. Bilgi eğer iyinin ve vicdanın hizmetinde ise bilginin hakça paylaşılması, adaletin hayata geçirilmesi mümkün olur. Aksi takdirde haksızlık, vicdansızlık, zulümler ortaya çıkar.

Önemli olan insana saygı duyabilmek, insanca yaşamayı ve yaşarken de paylaşmayı öğrenebilmektir.

Nuri CAN

Etiketler: sayfam ,


1 Mayıs 2019 Çarşamba 17:28:48


Ortalama bir iyi ya da kötüden bahsedilebilir mi? Popüler yaşantı mı belirler neyin erdemli olduğunu? Merhamet nedir? Vicdan nedir? Herkes aynı mı yaşıyor bu kavramları? Yanlış ile doğruyu kim belirliyor, çoğunluk mu?


    [ Cevap yaz ]    

Ahmet Zeytinci  | Ahmet  Zeytinci
1 Mayıs 2019 Çarşamba 17:21:48


Öncelikle çok kısa bir yazı olmuş belirtmeliyim ki... Daha uzun ve vurucu cümleler ile yazılabilirdi... Örneklemeler ile ya da özlü sözler ile yazınızı daha da kuvvetlendirebilirdiniz. İyilikten yana olmak her zaman için insan büyük kazanç sağlayan bir durumdur. Unutmayalım ki bu dünyanın bir de ahiret yönü var, tabi ki inanlar için, inanmayanlar içinde var tabi ama, onlar inanmadıkları için dünyada bir problem yok, ahiretlerini Allah bilir. Prof.Dr. Ali Fuat Başgil ''İyiliğe karşı iyilik adalettir, iyiliğe karşı kötülük cinayettir, kötülüğe karşı iyilik ise insanlığın en yüksek derecesidir.'' demiştir...Ne diyelim kim kime haksızlık yaptıysa, acımasız davrandıysa insanlara hepsi karşısına çıkacak mutlaka Mahkeme-i Kübra'da... Dileyelim Allah bizleri iyiler ile karşılaştırsın... Kutlarım...


    [ Cevap yaz ]    
İyilik ve kötülük. Aydınlık ve karanlık başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 1.5.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
30.4.2019 14:26:36
Toplam 2 yorum yapıldı
604 çoğul gösterim
589 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.