Düşmanlarınızı daima bağışlayın, hiçbir şey onların bu derece canını sıkmaz. Oscar Wilde [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

EVLİLİK VE MANEVİYAT

    EVLİLİK VE MANEVİYAT

Herkesin algısına göre farklıdır evlilik. Genelde herkes mutlu olmak için evlilik yapar. Evlilikte asıl niyet; Allah rızası olmalı.

Diyeceksiniz, evliliğin maneviyatla ne ilgisi var, hem de çok ilgisi var. Çünkü maneviyat evliliğin olmazsa olmazlarındandır. Çünkü maneviyat evliliğin bel kemiklerinden bir tanesidir.

Sevgili dostlar evlilik çok güzel bir müessesedir. Eğer eşinizle her konuda anlaşabiliyorsanız ne mutlu size. Maddiyattan önce maneviyata önem veriyorsanız ne mutlu size.

5 yıllık evlilik tecrübeme dayanarak diyorum ki, her daim maneviyatı ön planda tutun.
Biz nişanlandığımızda eşim çalışmıyordu. Benim tek bir güvencem vardı, o da ALLAH. Her daim Rabbime güvendim. Evliliğimin temeline Allah’ın rızasını koymuştum. Mutlaka Allah bize hayırlı bir kapı açacak, diyordum. Nitekim biz evlendikten 1.5 - 2 yıl sonra Allah bize bir iş kapısı açtı. Elhamdülillah eşim o gündür bu gündür çalışıyor. Evliliğimde içbir zaman maddiyata önem vermedim, her zaman maneviyata önem verdim. Çünkü nice insanlar maddiyatı çok iyi olsa bile ayrılıyorlar. Ama bir evliliğin yürümesi zora girmişse hatta yürümesi imkansız hâle gelmişse boşanmanın gerçekleşmesi zaruridir. Buna dinimizİn müsadesi vardır. Boşanma Allah’ın en sevmediği helaldir.

Evliliğin temel taşları sevgi, saygı, güven ve ferdakarlıktır. Maneviyatı her zaman ön planda tutun. Maddiyata maneviyat kadar önem vermeyin. Evliliğinizdeki sıkıntılara sabredin. Eğer sabrederseniz kazanan siz olursunuz. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.

Evliliğinizde ne kadar maneviyata önem verirseniz o kadar mutlu olursunuz. Evlilik tohumları Allah rızası niyetiyle atılmalı ki Allah nice güzel kapılar açsın.
Sadece niyetiniz Allah rızası için olmalı.

SÜNDÜS TOKGÖZ - KONYA
17.08.2018 - CUMA 02.44

Etiketler: sayfam ,


Ahmet Zeytinci  | Ahmet  Zeytinci
6 Mart 2019 Çarşamba 15:36:54


Evlilik doğru insan ile yapılırsa insan ömür boyu mutlu olur. Allah'ın da emridir aynı zamanda, mutlu bir evlilik, dürüst ve namuslu insanları zina günahından da alı koyacaktır... Kutlarım...


    [ Cevap yaz ]    
EVLİLİK VE MANEVİYAT başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
6.3.2019 04:00:30
Toplam 1 yorum yapıldı
162 çoğul gösterim
156 tekil gösterim