İnsanların elinden hayalleri alınacak olursa, başka ne zevkleri kalır? Foostenelle [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Denizdeki Dalgalara Benzer Yaşamdaki Tercihlerimiz

Denizdeki Dalgalara Benzer Yaşamdaki Tercihlerimiz


… Kimsecikler yok sahilde, yaz kışa bırakmış nöbetini, esen rüzgâr değdikçe tenime içerim soğuk şerbetini!

Koşmak, deniz kenarından dalgalara baka, baka… O dalgalar bazen dert olur, gelir üstümüze, üstümüze! Koştukça çağlamaya devam eder, “Git ulan git, gelme üstüme!” desek de, gelir… Öyle ki, ne zenginliği ne de fakirliği dinler, akar muson yağmurları gibi, bazen hastane köşelerinde, bazen evin içinde, bazen iş yerinde, bazen trafikte… Bizi insanlıktan çıkartır, her dalgasında! Zenginsek, elimizi cebimize sokar parayla çare ararız, fakirsek dualarımıza sarılırız! Öylesi bunalırız ki, sabırsızlığımızla, isyan bayrağıyla kafayı yeriz. O dalgalar en sonunda tsunami olur, alır içine, sürükler… Gözümüzü açarız ki bir dağın başında gözümüzü açmışız, yeni bir güneşle, dalgaların artık yok olduğunu görürüz. Halimize şükrederiz!

Bazen o dalgalar, üstümüze gani gani yağan paralara döner, harca harca bitmez. Yemediğimizi yer, israfa alışır, ne oldum delisi oluruz. Kendimizi, haşa, dünyayı yaratan bir tanrı konumunda, şükürsüzce yaşarız. Dalgalar daha güçlü geldikçe, bizde şükürsüzlüğü zirveye vardırırız. En sonunda, sabreden Rabbim, aynı tsunami ile ölüm provası yaptırır ecel teriyle, sürükler de sürükler can havliyle, sonra kendimize geliriz günahlara ettiğimiz tövbeyle… Elimizden alınır para, pul… Bir dağın zirvesinde yağan muson yağmurları ile ıslana, ıslana bambaşka diyarda yaşamaya başlarız, bir mecnun gibi çöllere düşer, kısa bir çileden sonra normal yaşantıya başlarız!

Dalgalar geleceği getirir, aldığı geçmişle geri döner. Getirdiği o kadar hızlı gelir ki, giderken nasıl gittiğini anlayamayız bile. Bu yüzden ne yaşayacağımızı hesaplamalıyız, planlamalıyız o kısa an içinde. Geldiğinde, hiç düşünmeden de, a anı en güzel biçimde yaşamalıyız. Hayat kısa derler ya, sanırım bu yüzdendir. Eğer tercihlerimiz doğru ve tutarlı ise, sırtımız asla yere gelmez!

Tercihler… Koşmalı Allah’a kul olmak için! İnsan eğer dalgalar gidip geldikçe, kime kul olacağının tercihini yapabilirse, bu da Allah’ın takdir ettiği yol olursa, eline ne geçse, dokunsa, her şey tersinden okunsa, bu asla kalbimizi değiştirmeye hükmedemez. Kalbinde sadece Allah aşkı olur ve onun içine dünyalık aşklar sığmaz, giremez. Bunu da günümüzde kim yapıyor, yapabiliyor… Anlayacağız sıkıntı da burada, dertlerinde çok olması, paranın da baş döndürmesi bundan! Kişinin tercihi bu yüzden önemlidir.

Dalgalar kumlara doğru gelirken, tercihini yapmış insanlar ya yürür, ya koşar ya da yüzerek denizin içine karışır, ya da dalgayla da gelir gider yerinde sayarak! Bu arada kronometre de işler ömür bitene kadar…

Saffet Kuramaz

Etiketler: sayfam ,
Denizdeki Dalgalara Benzer Yaşamdaki Tercihlerimiz başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

Denizdeki Dalgalara Benzer Yaşamdaki Tercihlerimiz başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
26.2.2019 17:07:37
Toplam 0 yorum yapıldı
220 çoğul gösterim
216 tekil gösterim