Yüreğinize iyilik tohumları ekin.. büyüyüp yeşersinler, kötülükleri yok etsin onlar..! (Fikret Şimşek) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

DAHİ LİDER ATATÜRK

Atatürk çok yönlü bir liderdi.Özellikle yaptıkları ve söyledikleri değerlendirildiğinde, çağdaş liderlerle mukayese yapıldığında O’nun ’dahi bir lider’ olduğu görülmektedir. Deha;dikkat, hafıza, heyecan, muhakeme, idrak ve irade gibi psikolojik özelliklerin birleşmiş bir üstünlüğüdür. Dehanın vasıflarından biri de önceden seziş ve ona dayanan uzağı görüştür. Atatürk’te dehanın bütün bu özelliklerini görmek mümkündür.Atatürk’ün dehası, zamanında onunla kıyasıya mücadele etmiş bulunan devlet adamları tarafından da teslim edilmiştir. İngiltere’nin ’Türk düşmanı’olarak bilinen Başbakanı Lloyd George de bunlardan biridir. Türk İstiklal Harbi sırasında İngilizlere Yunanlıları destekleme siyasetini benimseten ve bunun sorumluluğunu üstlenen Lloyd George’dir. Eylül 19222’de Türk orduları, Yunan ordularını İzmir’de denize dökünce İngiliz İşçi Partisi Lideri Mc. Donald, parlamentoda devrin başbakanı için; ’Hazineden bu kadar para harcandı,hani Anadolu taksim edilecek, hani Boğazlar bizim olacaktı? Gelsin hesap versin’ demişti. Güneşi batmayan imparatorluğun Türk düşmanı başbakanı Lloyd George şu sözlerinden sonra istifa etmek zorunda kalmıştır:
’Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki, o büyük dahi çağımızda Türk milletine nasip oldu. Mustafa Kemal’in dehasına karşı elden ne gelirdi?’

Etiketler: sayfam ,
Seslendiren:ÇETİN ALTUNGÜNEŞ


14 Şubat 2019 Perşembe 12:19:42


Öncelikle böyle bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim. Atatürk'ün aydınlık izinde sonsuza kadar yürümeye devam edeceğiz.

İkincisi Altungüneş soyadı. Bilmem sizin bir alakanız var mı? Çorum Lisesi'nde bizim efsane bir hocamız vardı Muzaffer Altungüneş. Çorum Lisesi'nden mezun olanlara bu ismi söyleseniz hatırlayan fazla çıkmaz ama "Evlat" derseniz herkes bilir. Mekanı cennet olsun. Onunla bir alakanız var mı?

Selamlar.


    [ Cevap yaz ]    
DAHİ LİDER ATATÜRK başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
14.2.2019 10:28:56
Toplam 1 yorum yapıldı
321 çoğul gösterim
311 tekil gösterim