Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür.-- Hz. Muhammed [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

BİZ VE GELENEKLERİMİZ

Ne zaman çürümüş bir elma elime geçse hüzünlenirim nenelerimizin annelerimizin nasıl da sahip çıktıklarını eve giren her şeyin bir değeri vardır.
çünkü onlar yokluğu sevgiyi ve değeri en önemlisi de o değeri biliyorlardı.
İnsanlar yani o zamanın insanları hiçbir zaman bayat bir ekmeği çöpe atmazlardı. Mutlaka yediğimiz engüzel yemek olurdu.
unutuyoruz.
Daima diyorum unutuyoruz...!
şimdi bir ekmek iki gün dursa adı çöp yarım saat bekleyen çay dökülmeye mahkûm.artık o cümle de yok “ıslıt da içelim” sanırım bu insanların duygularına da sirayet etmiş gibi aşklar da artık mevsimler Ayrılmış durumda yaz aşkı, kış,aşkı bir de flört aşkı var.

Birisini sevmek uzun süre sevmek yani artık insanlarda psikolojik bir terim oluşturmuş durumda yani sen bir insana artık uzun süre sevemezsin sapkınlık “saplantılı”olmuş adı daha o sözcüğün anlamını bilmeden kısacası leyla ile mecnun aslı ile Keremle bu zamana göre psikolojik terimlere göre saplantılı kişileri ....
ama lafa gelince Leyla gibi mecnun gibi demesini biliyoruz kaç kişiye dediğimizi saymadan tutarsızca....

Bu zamana göre her şey bayat ekmek gibi iki gün bekledi mi çöpe gitmeli anladınız değil mi ne demek istediğimi o nesil öldü hatırlatırım.

Bayat ekmeği öpüp anlına koyan nesil öldü.
Hani misafir perverliğimiz vardı ya artık değiliz.
onlar öldü....!
kendimize olduğumuz gibi her şeye yabancız...!

Neyi nasıl isteyeceğimizi bilmiyoruz...!
Gülerek bir şeyleri gülerek çöpe atıyoruz....

ya da birileri gülerken bilmiyorum ya bu durumdan ne şekilde anlatacağımı bilmiyorum anlatmak istediğim şeyi anlattığımı da sanmıyorum yani ne istediğimizi insanlar ne istiyor hangi çağdayız.

toplum kültür evrensellik artık sadece bir kelimeden ibaret sadece sözlüklte olması gereken kelimeler ötesi yok daha söyleyeceğin çok şey var ama takatim yok Yorgun’um geçmişin ağırlığı geleceğin hüznü gibi hoşçakal

Etiketler: sayfam ,
BİZ VE GELENEKLERİMİZ başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

BİZ VE GELENEKLERİMİZ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
12.1.2019 18:37:01
Toplam 0 yorum yapıldı
226 çoğul gösterim
127 tekil gösterim