Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür.-- Hz. Muhammed [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ŞEFKATLİ KUDRET

ŞEFKATLİ KUDRET

Okulda, sokakta, cemiyette karşılaşırsınız mesai arkadaşınızla veya meslektaşınızla. Aaa emekli mi oldun? ‘Yok yahu nereden çıkardın, daha yaşım kaç. Adam yatalak yatağında milletvekili olmak için uğraşıyor, emekliliğinin tadını çıkarması gerekirken başkan, bakan, olmaya çalışıyor, sen bana emekliliği mi yakıştırdın?’ Kızma brader, hani bakıyorum sağına soluna, arkana önüne, üstüne başına, saçına sakalına, bıyığına tıraşına, öyle çalışıyormuşsun gibi görünmüyorsun. Ayağında terlik, bacağında bermuda şort, böyle mi işe gidiyorsun işe.

“Ya hu kardeşim yani ille de sinekkaydı tıraş olmak, jilet gibi elbise giymek mi gerekiyor. Ben özgürüm ve istediğim gibi giyinir, istediğim gibi tıraş olurum, vallaha canım baktım yüzümü yıkamak istemiyor, yüzümü yıkamadan bile çapaklı çapaklı işe giderim. Hem o eskidendi, yok kanun var, yok tüzük var, yok yönetmelik var, yok genelge var, yok yönerge var, köprünün altından çooook su geçti. Şimdi sendika karar aldı mı, kanun manun yok, at onları çöpe gitsin, mevzuatı bir kenara koyarsın istediğini yapar, istediğin gibi hareket edersin.”

Kendi acziyetine bir şekilde türlü türlü kılıf bulan ve devletin egemenlik hakkına halel getirmeye çalışan zavallılara üzülüyorum. Bu zavallılar bir kavram bulmuş kendilerince pek de jan janlı bir kavram ‘Sivil itaatsizlik’. Ey zavallı kendince neye tepki gösterdiğini kavrayamayan zavallı, bu ülkede demokratik bir şekilde seçimle iş başında bulunan bir yönetim yok mu? Yönetim seçimlerle değişmiyor mu? Yönetim de asker mi var? Çapaklı ve salyalı suratını yıkamamak eylemine ‘Sivil itaatsizlik’ diyorsun.

Bir vatandaş olarak ülkemin birinci ligde oynayan ülkeler sınıfında olmasını yani muasır medeniyet seviyesinde olmasını çok arzularız. Muasır medeniyet seviyesinde ki ülke dediğimiz şey nedir? Yenilen, içilen bir şey midir? Ülkelerin muasır medeniyet seviyesinde olması, insanları gibi yönetenlerin de özünde sözünde durması demektir. Bilim ve ilim yönünden dünya da lokomotif görevi yapmak demektir. Egemenlik gücüne halel getirmeyen demektir. Vatandaşlık görevini yapanların cesaretlendirildiği ve onların korunduğu sistemin olduğu demektir. Devletin malı deniz, yemeyen keriz zihniyetinin cezalandırıldığı bir sistemin olduğu demektir. Bugün yaptım, işime yaramadı, rant kapılarım kapandı, hadi değiştiriyorum, biraz daha biraz daha hatta hatta çok çok kazanayım düzenine çomak sokmak demektir. ‘Şeriatın kestiği parmak acımaz’ sözünün güçlü güçsüz, ergli ergsiz herkese uygulandığı, güçlülerin değil, haklıların hakkının korunduğu sistem demektir.

Eskiden kamu kurumlarında devletin ciddiyeti hâkimdi ve çalışanlar da bu ciddiyeti temsil ederlerdi. İnsani yaklaşım yönünden yeni nesil kamu çalışanları daha kabul edilebilir davranış sergilemekte. İnsancıl davranışlar yeni nesil çalışanların pozitif yönleri olarak karşımıza çıkmış olsa da devletin egemenlik hakkını korumada ki görevlerini suistimal ettikleri kaçınılmaz bir gerçek.

Devlet egemenlik hakkını taşeronlara teslim etmeden, mevzuatı tam uygulamalı, ‘Tavşana kaç, tazıya tut.’ şark kurnazlığından kurtulup acziyete düşmeden şefkatli kudretini her noktada göstermeli. Özer YILMAZ

Etiketler: sayfam ,


Fatma Çiçek  | Fatma Çiçek
17 Ocak 2019 Perşembe 19:03:39


Güne yakışan etkili bir yazıydı. Kutluyorum efendim.
Saygılar...


    [ Cevap yaz ]    

Gülüm Çamlısoy  | Gülüm Çamlısoy
13 Ocak 2019 Pazar 18:15:29


bilginin ve gerçeklerin gücü aslında üstü örtülü bir yalnızlık ve süregelen sessizliğin vuku bulduğu esaret...
güne değer kattınız, sayın yazarım.
saygılarımla, efendim.


    [ Cevap yaz ]    

13 Ocak 2019 Pazar 18:13:16

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

Devlet egemenlik hakkını taşeronlara teslim etmeden, mevzuatı tam uygulamalı, ‘Tavşana kaç, tazıya tut.’ şark kurnazlığından kurtulup acziyete düşmeden şefkatli kudretini her noktada göstermeli. Bu sözlerinize katılmamak mümkün mü? Kalemizin daim olsun.


    [ Cevap yaz ]    

13 Ocak 2019 Pazar 18:13:13


Devlet egemenlik hakkını taşeronlara teslim etmeden, mevzuatı tam uygulamalı, ‘Tavşana kaç, tazıya tut.’ şark kurnazlığından kurtulup acziyete düşmeden şefkatli kudretini her noktada göstermeli. Bu sözlerinize katılmamak mümkün mü? Kalemizin daim olsun.


    [ Cevap yaz ]    

13 Ocak 2019 Pazar 18:12:54

Songül A Yılmaz tarafından 1/13/2019 6:14:22 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    
ŞEFKATLİ KUDRET başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 13.1.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
12.1.2019 00:18:10
Toplam 5 yorum yapıldı
455 çoğul gösterim
338 tekil gösterim