Deneyim başımıza gelen bir şey değildir, başımıza gelenlerle yaptığımız bir şeydir. Aldous Huxley [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Resim Sanatı Olmasa

Sanat diye bir şey var ya hani. Birileri çıkıyor resim yapıyor, heykel yapıyor, bir enstrüman çalıyor…
Sakın kıskandığımı sanmayın. Gerçekten bunlardan birini yapamam. Bazılarına da gerçekten özeniyorum, mesela bir bağlama çalmayı isterdim.
Efendim ben resim ve heykele taktım. Hani Atatürk’ün bir vecizesi vardır ya: “Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur.” diye. Benim, bu sözü her duyduğumda aklıma resim ve heykel gelir. Bilirsiniz özellikle heykel dinimizce yasaklanmış, resme ise soğuk durulmuştur, özellikle insan resimlerine…
Şimdi düşünüyorum, koskoca Osmanlıda heykel sanatı nerede ise yok denecek kadar az, resim ise minyatürlerle sınırlı kalmış. Şimdi Osmanlının hayat damarlarından bir kaçı kopmuş mu?
Geçenlerde bir sergideydim. Üç akademisyen yaptıkları resimleri sergilediler. İyi güzel, çalışmış çabalamışlar, her biri belki günlerin verdi buradaki resimler için. Sonuç? Orada olanların birçoğu entel görünmek için gelmişti. Eğer siz de orada olsanız ve bahsettiğim kişilerin tablolara bakışlarını görseydiniz emin olun bendin farklı düşünmezdiniz.
Açılış konuşmasını yapan ressam Çorum’umuzu övdü, özellikle de sergi salonlu lisemizi… Allah razı olsun. Biz de çok mutlu olduk. Hani memleketin bu kadar eksiği varken, o lisede laboratuar eksiği varken bir sergi salonu olması ne kadar takdir edilir bilmem.
Ne ise ben birilerini üzmek istemiyorum. Yapılan her iş iyidir. Boş oturan, memleketin aleyhine çalışan bu kadar insan varken yine de tebrik ederim.
Ne yapayım efendim, bende de böyle bir hastalık başladı, kralı çıplak görünce içimde :”KRAL ÇIPLAK” diye bağırmak geliyor, bazı enteller bundan rahatsız olsa da.

Etiketler: sayfam ,
Resim Sanatı Olmasa başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

Resim Sanatı Olmasa başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
10.10.2018 23:18:15
Toplam 0 yorum yapıldı
181 çoğul gösterim
109 tekil gösterim