Başkalarının yanlışlarından öğrenmeliyiz. Hepsini kendimiz yapacak kadar bol zamanımız yok. Grucho Marx [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Bir Sevda ile bir Özgürlük arasındayım.

Bir Sevda ile bir Özgürlük arasındayım.

Ömrümün En Uzun Yolculuğu’nun 21.şiiridir.

XXI.Bir Sevda ile bir Özgürlük arasındayım.

Ömrümün 2014’üdür. Nisan’ın 21. günüdür. Günlerden Pazartesi’dir. Ankara’dan bindiğim İstanbul otobüsünden inip Esenler Otogarı’na vardığımdır. Bir telefon kartı alıp Zozan’ı aradığımdır. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda dilimde “Malam Barkır” şarkısıyla Zozan’ı beklediğimdir. Uzayan bekleyişten sıkılıp ankesörlü telefon kulübesinden yeniden Zozan’ı aradığımdır. Zozan’ı beklerken Özgürlük Meydanı’nda dolaştığımdır.

Hayatın ortasıdır. Meydan’ın kıyısıdır. Tren Yolu’nun yanıdır. Zozan’a kavuştuğumdur. El ele tutuşup Sahil’e doğru bir Uzun Yol’u yürüdüğümüzdür… Yol’un ortasıdır. Sahil’in kıyısıdır. Köprü’nün sonudur.

Bir çiçekçi kadına vardığımızdır. Bir kırmızı papatya alıp Zozan’a sunduğumdur. Gözlerime bakıp geleceğimi bildirendir. Zozan’a bir Beyaz Gül hediye edip “Ömrümün En Uzun Yolculuğu”na 2.Kahin olarak katılan Gülizar Bacı’dır… Kahini bırakıp yolumuzu yürüdüğümüzdür. Bir derin düşüncenin Zozan’ı alıp götürdüğüdür. Sahil’e inip bir banka oturduğumuzdur. Yakamıza yapışan bir yalancı kahini kovduğumuzdur. Deniz ile aramızdaki yolu kapatıp denize en yakın bir banka oturduğumuzdur. Zozan’ın önünde diz çöküp “Şu anda hayattan istediğim tek şey dudaklarından öpmektir. Ya öp ya da öldür beni” diye yalvardığımdır. Dudaklarından öpüp ruhumu yeniden doğurandır. İki kırmızı karanfilin yapraklarını koparıp saçlarına saçtığımdır. Zozan’ın bir Deniz Kzı’na dönüşüp ömrümüzün bir destana yazıldığıdır.

Sahil’den durağa geçip Eminönü otobüsüne bindiğimizdir. Eminönü’nden Galata Köprüsü’ne geçtiğimizidir. Köprüaltı lokantalarından birine girip balık ekmek yediğimizdir. Eminönü İskelesi’nden Üsküdar vapuruna binip ruhumun daralmasıyla hemen indiğimizdir. Bir eski İstanbul vapuruna binip Üsküdar’a ayak bastığımızdır. İNG Bank’ı bulup Zozan’ın kardeşi Berivan’ın işini hallettiğimizdir. 11ST’ye binip 4 gün önce terk ettiğim mahalleme döndüğümdür. Ömrüme zindan, kalbime cehennem, ruhuma düşman, hayallerime çukur olan mahalleme ellerimden çekip ayaklarımı götüren Zozan’dır. Kalbimin Doğusu’nda açan Kardelen Çiçeği olan Veysel’in dükkanına uğradığımızdır. Dertleşip derman dilediğimdir. Yarasına eğilip öptüğümdür. Veysel’i bırakıp Kemal’e yürüdüğümüzdür. Duvara asılı Che ve Şarlo’ya bakıp Kemal’in ruhuna çengel attığımdır. Hançer savrulan bir şiirime siper olduğumdur.

Zozan, Kemal ve Burcu ile dünyanın en güzel annesine gittiğimizdir. Anneme sarılıp öpünce dünyanın bütün nehirlerinin fırtına öncesi suskunluğa gömüldüğüdür. Anneme “gözyaşlarını sakla” deyince dünyanın bütün denizlerinde fırtına koptuğudur. Ve dünyanın bütün nehirlerinin kuruduğudur. Odama çekilip ağladığımdır, ağlayarak Zozan’ı çağırdığımdır.

Zozan’ın kolları arasında İki Yol’un başında durup yönümü aradığımdır. Bir yanım Sevda’dadır, 8 yapraklı ölümsüz bir Beyaz Gül olan Zazan’adır sevdam. Kalbimin Doğusu’ndaki Dağ’da ilk ateşi yakıp Ninova’yı kurtarandır. Resmi tarihler yazmaz. Gayrı-resmi duvar yazılarında saklıdır. Adı bende saklı yardır. Ellerimden tutup dudaklarımdan öptüğüdür. 15 yıllık bir aşkın dışavurumudur. Yoldaş ile Zozan’ın ölümsüz aşkıdır. Şiir’den doğup Destan’a yazılan, Batı’dan doğup Doğu’ya akan bir Özgürlük’ten bir Sevda’ya, bir Sevda’dan bir Özgürlük’e doğru salınıp duran bir sarkacın izindeyiz…

23.04.2014 * Saat 15:00 * İstanbul * devrim BORAN


Etiketler: sayfam ,
Bir Sevda ile bir Özgürlük arasındayım. başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

Bir Sevda ile bir Özgürlük arasındayım. başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
14.4.2018 17:53:08
Toplam 0 yorum yapıldı
494 çoğul gösterim
487 tekil gösterim