Gün geldi ağladığım günlere ağladım. HZ. EBUBEKİR [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

BİLİYORUM GINA GELDİ AMA YİNE DE GÜNCELLEYECEĞİM

 BİLİYORUM  GINA  GELDİ  AMA YİNE  DE  GÜNCELLEYECEĞİM

Cumhurbaşkanımızın ’ İslamın güncellenmesi gerekiyor’ Sözü üzerine neredeyse herkeste bir güncelleme merakı aldı başını... İlgili - ilgisiz, bilgili-bilgisiz herkes bir şeyler yazıyor. Elimi kafama attım, baktım yaş altmış dört olmasına rağmen hâla başım kel değil. O halde ’Ben de yazayım bir şeyler ’ dedim.

Yanlış anlaşılmasın İslamda Güncelleme olur mu olmaz mı konusuna hiiiç dokunmayacağım. ’ Cumhurbaşkanımız onu demek istemedi, bunu demek istedi’ gibi bir avukatlığa ise hiç niyetim yok. Zaten sayın Cumhurbaşkanımızın da ben gibi bir avukata ihtiyacı yok.

Eee o halde ne halt edeceğim?

Efendim, geçmişten günümüze kimler, neleri güncelledi işte onu anlatacağım. Böylece bu güncelleme meselesinin yeni ortaya çıkmış bir mesele olmadığını izah etmeye çalışacağım. Çünkü bu güncelleme olayının sadece Cumhurbaşkanımız tarafından yapıldığı sanılıyor.

Kendimden başlayayım

Mesela yıllar önce ’ Yeşil Komünist’ Dediğim Necmettin Erbakan’a şimdi ’ Rahmetli Erbakan, Allahın rahmeti üzerine olsun. ’ Diyorum.

Aynı şekilde yıllar önce ’ Katil Ecevit ’ dediğim Bülent Ecevit’e şimdi ’ Bu memlekette adı yolsuzluğa karışmamış tek lider. Nurlar içinde yatsın.’ Diyorum.

Bundan utanç mı duymalıyım? Bence kesinlikle hayır. Çünkü mesela Mustafa Kemal Atatürk bile Çanakkale Savaşında ’ Düşman’ dediği insanlara daha sonra ’ ‘Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar’ Dememiş miydi? ( Gerçi bana kalırsa dememişti ama sevgili Atatürkçü (!) kardeşler bana bırakmıyorlar o işleri malum. Onlara göre demişti ve bu da Atatürk’ün üstün hoşgörüsünün bir kanıtıydı.)

Kısacası öncelikle kendimde bayağı güncellemeler yapmışım. Ancak ne var biliyor musunuz? Benimle aynı güncellemeleri yapmış olan pek çok zevat bugün hâla ’ Biz eskiden neysek bugün de oyuz’ Diyorlar. Tabii ki ben yemiyorum ama yiyen de bir hayli fazla.

Neyse...

Cumhurbaşkanımızın yaptığı güncellemelerin haddi hesabı yok. Tek tek saymaya kalksam bu yazı, makale olmaktan çıkar roman olur. Ancak yine de sadece bir tanesini örnek olarak vereyim:

Yok, yazmakla olmayacak. Resimlere bakın: 2.Resim: ABD askerleri Türk askerinin başına çuval geçirmiş 2. Resmin devamı: Kahraman Türk ordusu Silvan’dan ayrılıyor. Bu esnada da pkk lı itler askere hakaret ediyor. Asker ise tek cevap vermeden yoluna devam ediyor. Niçin olabiliyor bütün bunlar: ’ Aman aman bir tatsızlık çıkmasın’ Meselesi ( Hepsi de bu hükumet zamanının olayları )

Devam edelim resimlere:

Bugün: 3. Resim: Cumhurbaşkanımız ABD ye ’ Sen hiç Osmanlı tokadı yemedin galiba ’ diyor

4. Resim: Cumhurbaşkanımız daha dün ’ Dokunmayın’ dediği teröristlerden bugün kaç tanesini geberttiğimizi resmi olarak açıklıyor. ( Son rakam 3347 idi.) ( Bunlar da bu hükumet zamanının olayları )

Müthiş bir güncelleme...

Amaa durun yahu. Bu ülkede sadece Cumhurbaşkanımız ve ben mi güncelledik kendimizi? Başkaları yok mu?

Mesela: Bundan kırk sene önce Atatürk’e ’ Gardrop Devrimcisi’ Diyenlerin alayı bugün kendilerini ’ Atatürkçü’ olarak güncellediler.

Bıyıkları sarkık herhangi bir vatandaşı gördüklerinde ’ Faşizme karşı omuz omuza ’ diyenler bugün aynı faşistlerle (!) birlikte hem Gezi olaylarında hem de Adalet yürüyüşünde omuz omuza olmakta bir beis görmedikleri gibi kendilerine faşist denilenler de kendilerini güncelleyip onlarla omuz omuza olmakta bir beis görmediler. ( 1. Resim )

’ Kanımız aksa da zafer İslamın’ Diyenlerin pek çoğu, ’ Hedef Turan, Rehber Kur’an’ Diyenler, Türklük ruhu, İslam şuuru ’ Diyenler kendilerini güncelleyip bu memleketi hain Arapların emperyalizminden korumak için(!) Kur’anı cüz kesesi içinde ve bir daha yerinden çıkmamacasına duvara asmak suretiyle kendilerini güncellerken Türklük ruhunu da nane ruhu ile tuz ruhu karışımı bir acayip nesneye döndürdüler içinden İslam şuurunu çıkararak.

Eskiden ’Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur’ Diyenler sırf Cumhurbaşkanını Devlet başkanı olarak seçtirmemek amacıyla İYİ bir parti kurarlarken değirmenin suyunun İngiltere’den gelen 6.000.000 sterlin olması onları hiç rahatsız etmedi. ’Hani Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktu? Bu kadar çok para dostluk için mi verildi yani?’ Diye soramadılar. Çünkü güncellenmişlerdi.

Güncelleme öyle bir boyut kazanmıştı ki 15 Temmuz Darbe girişimine ’ Tiyatro, oyun’ diyen zihniyetin Ataşehir Belediye başkanı, bu ilçede Deniz Gezmiş Parkı, Erdal Eren Kültür Merkezi gibi yerler açarken aynı zamanda kendisini güncelleyerek ’15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Parkı’ da açtı. ( Haa Bülent Ecevit Parkı da vardır bu ilçede )

’Türkiye asla İran olmayacaktır. Çarşaflılar ve türbanlılar İran’a ’ Diyenler sonra ’ Türkiye ile İran savaşırsa İran’ın yanında olurum’ Diyerek kendilerini İrancı olarak güncellediler. ( 6. Resim )

Offf offf. Bu güncellemelerin hangi birisini anlatayım ki?

28 Şubat darbesinde tankların üzerine yürüyemeyen ablanın yıllar sonra kendisini güncelleyip 30.000 Bozkurtla Saraya yürüyecek olmasını mı?

Namazla dalga geçen hain şerefsizlerin yıllar sonra kendilerini güncelleyip bir Fetöcünün imamlığında Cuma namazı kılmasını mı? ( 7. Resim )

Zamanında ’ Komünistler Moskova’ya’ Diyenlerin yıllar sonra kendilerini güncelleyip herkesten önce Moskova’ya koşmalarını mı?

’ Yıllarca zindanlarda, tabutluklarda işkenceler gördük. Pek çok yoldaşımız, ülküdaşımız faili meçhul cinayetlere kurban gittiler’ Diyenlerin daha beş dakika geçmeden kendilerini güncelleyip ’ On beş sene öncesinde bu ülkede huzur ve refah vardı.’ Diyebilmelerini mi?

Kronolojik sıra takip etmediğim için kusura bakmayın. Güncelleme örnekleri o kadar çok ki, öylesine karışık kuruşuk yazdım.

Mesela eskinin Fetocuları bugün kendilerini anti- Fetocu olarak güncellerken yine eskinin anti-Fetocuları kendilerini Fetocu olarak güncellediler.

Çok kısa zaman öncesine kadar ’ İslam’ Kelimesini ağzınıza aldığınızda ’ Eyvah ! Şeriat geliyor’ Diye uykuları kaçanlar şimdi neredeyse ’ Şeriat İsterüüüz’ Diye yollara dökülecek kadar İslamı savunur (!) şekilde güncellediler kendilerini. Baksanıza ’ "Allah’ın ayetlerini sorgulamak, Cumhurbaşkanının işi değil. Ayetler sorgulanamaz" Demeye başladılar.

Ha bir de bozkurt işareti meselesi vardı değil mi?

Ah garip bozkurtum ah ! Türk adıyla kurulan ilk devletimizden bugüne Türklüğün simgesi bozkurtum...Kimler kullanmadı ki? ( 8. Resim: Kemal Kılıçdaroğlu 9. Resim: Bülent Arınç 10. Resim: Barack Obama 11. Resim: Adriana Lima adlı top model 12. Resim: Barbaros Şansal adlı top 13. Resim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ) Yani bozkurt bir çok güncellemelere vesile oldu.

Bu arada sayın Bahçeli de tabii ki kendisini güncellemiş. Baksanıza o da Rabia işareti ile güncelleme yapmış. ( 14. Resim )

Velhasılıkelam güncelleyen güncelleyene. Bu kadar güncelleme içinde belki de en masumu İslamın güncellenmesi.

İslam güncellenir mi güncellenmez mi diye merak edenler için bir öneriyle noktalıyayım.

Kur’anda içki ile ilgili olarak sırasıyla gelen dört ayete bakın ve kendinize şu soruyu sorun: Allah neden tek bir ayetle içkiyi yasaklamadı da içkiyle ilgili dört ayrı ayet gönderip dördüncüsünde yasakladı acaba? İşte bunu araştırdığınız zaman ’ İslam güncellenir mi güncellenmez mi sorusunun cevabını da bulacaksınız.

Ayetler geliş sırasına göre:

1- Nahl Suresi 67. Ayet
2- Nisa Suresi 43. Ayet
3- Bakara Suresi 219. Ayet
4- Maide Suresi 90. Ayet

Etiketler: sayfam ,

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 

16 Mart 2018 Cuma 11:01:05


Hocam size "gıpta" ediyorum. Bi ben kalmışım " güncellenememişlerden " bu memlekette inanın. Oysa bizim sülalemiz kolay güncellenen bir soydur.
bana bi şeyler oldu.
Kaldım ortada.
Çok beğendim hocam.
saygı ve selam ile.


    [ Cevap yaz ]    

Cliff Burton  | ozan uğraş
15 Mart 2018 Perşembe 21:13:57


: Barbaros Şansal adlı top 13,

Bunu fark etmemişim, insanların cinsel eğilimleriyle dalga geçmek, zamanının siyahileri için ırkçı yaklaşımlardan bi farkı yok, neden top yazma gereği duydunuz ? eşcinsel olmasını nede ayriyetten vurguladınız ?mesela cumhurbaşkanına (hetero) neden yazmıyorsunuz ?

bunun bir kaç nedeni vardır 1) eşcinselsiniz homofobi yaşıyorsunuz, latentsiniz kabul edemiyorsunuz

2) cahilsiniz çünkü cahillik bilmediğiniz konularda kesinlik ve biat içerir


siz hangisisiniz ?


    [ Cevap yaz ]    

Cliff Burton  | ozan uğraş
15 Mart 2018 Perşembe 19:39:17


Öncelikle güncelleme kötü bir şey mi bunu bi düşünelim döneklik arasında fark var mı; var, kendi adıma yazdıklarımdan fetöcü kafa tasçı terör örgütü yandaşı ya da dinin sempatizanı olmadığımı çıkaracağınızı varsayıyorum,islamın güncellenmesi zaten yıllarca yapılıyor farkında değilsiniz (ki yapılması lazım,İslamın tanrısının sözleri kendi kitabı içinde bile değişkenlik gösterirken evrensel olduğunu varsaymak gerekir mi gerekmez mi bu tartışılır,Ama Yaratıcı kitabında bir çok sefer fikir değiştirmiştir,yani kendini döngüsel olarak güncellemiştir,kendi adıma ben güncellenmesi taraftarıyım, daha akla ve günümüze yatkın yorumlar neden olmasın bu konuda ihsan eli açık ve caner taslaman iyi götürüyor,çünkü kitap yorum meselesi yoruma açık olmayan şeyler ise insanlıkla ilgili pek değil genelde metafiziki kavramlar onlar da zaten ontolojinin sorunu,bu işi hristiyanlık iyi yapıyor son zamanlarda modern bilime ayak uydurmak için kendini revize ediyorlar islam da bunu yapmalı yoksa çok kayıp verecek.

selamlar

Cliff Burton tarafından 3/15/2018 7:45:35 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

mavi_dans  | oktay  safak
15 Mart 2018 Perşembe 15:27:18Bir ülkenin kurucusuyla (Atatürk) onun kurduğu devlette yöneticilik yapmış ya da yaşamış olan insanların aynı düzlem bakışıyla bir fikir armonisini izole etmek ne kadar doğru..???


    [ Cevap yaz ]    

15 Mart 2018 Perşembe 13:56:06


Bu güncelleme durumuna önceden döneklik denirdi. Bu da bir güncelleme sanırım.

Yaklaşık yirmi beş sene önce edebiyat dergisi çıkarırdık. Ve stantlarda yüze yakın edebiyat dergisi bulunurdu. Biz bile beş farklı isimde dergiler çıkardık. Farklı görüşler farklı estetik tarzları vardı her birinde. Şimdi aynı stantları gezdiğimde on tane dergi ya var ya yok. Hoş onun yerine sosyal medya ve internet siteleri türedi cümlesi ile bu açığı kapattık diyelim.
Söz birliği yapmış gazeteler, aynı cümleleri kullanarak haber yapan televizyon kanalları ve son on beş yirmi sene içerisinde- şu an kırklı yaşlarında olması gereken- dünyaca tanınan bir edebiyatçı, bir müzisyen, bir heykeltıraş, bir ressam çıkaramamış olmamız çok manidar görünse de, bu oluşan ortam isyan etmeyen, kendini bir biat kültürüyle güncellemeye kaptırmış insanlar yüzünden olabilir mi? diye düşünmüyorum değil.
Rönesans dönemine bakın bir, güncelleme nasıl olmuş. Sınıfsal mücadele insanlığı nereye taşımış.
- Orucumu sevişerek açabilir miyim? sorusundan astronotlar nasıl abdest alacak sorusuna uzanan bir coğrafyada güncellemenin çok kolay olacağını sanmıyorum. Ya da güncelle kelimesinden çıkardığımız anlamlar farklı, bir çeşit toplumsal magazin güncellemeleri bu bahsettikleriniz, yok o eliyle şu işareti yapmış, yok bu şöyle demiş güncellemelerinden ziyade, edebiyatta, sanatta, matematikte ve tasavvufta oluşan güncellemeri bekliyorum.
Bu gidişle çok beklerim daha...

Saygılar.


    [ Cevap yaz ]    

Ahmet Zeytinci  | Ahmet  Zeytinci
15 Mart 2018 Perşembe 10:48:59


Siyasetin zemini çok kaygan ve kaypak bir çok dürüst insan bu yüzden girmiyor, girmek istemiyor. O felsefeyi ''Dün dündür bu gün bu gündür.'' felsefesini rahmetli Demirel sokmuştur siyasete... Zemin kayganlığının ve siyasetçinin kaypaklığının bir örneğidir. İslam'ın güncellemesine gelince zamanında tartışıp tartışıp durdular dini konularda oysa ki Allah'ın ayetleri üzerinde tartışanların zalimler olduğunu bildirmektedir. Bunlar kafa bulandırmaktan başka bir işe, fitneden başka bir işe yaramaz fitnenin de muhtelif ayetlerde adam öldürmekten daha kötü bir eylem/günah olduğu bildirilmiştir. Güzel bir yazıydı kutlarım Sami Hocam içtenlikle...


    [ Cevap yaz ]    

15 Mart 2018 Perşembe 10:19:44


( Din açısı hariç diyerek yapıyorum yorumumu)
Herkes azıcık şöyle mini minnacık dürüst olursa çeşitli güncellemelerinin olduğunu itiraf eder :) Eee böyle düşününce de diğer güncellemelere çok kızamıyorsun haliyle. Kızdığın da oluyor o ayrı da o zaman da kendine bi bak derler diye korkuyorsun falan. Mesela şu bozkurt işareti, keşke diyorum :) Onu kimse güncellemese dokanmasa falan :D

Ben yazılarınızı severek okuyorum. Edebiyat hayatın içinden uzak olamaz. Sizin yazılar da öyle zaten :)

Efenim son olarak sizin güncellemeniz size, benim güncellemem bana! Deyip gidiyorum.

Saygı ve selam ile.


O qué tarafından 3/15/2018 10:54:24 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

15 Mart 2018 Perşembe 01:18:54


İlgilenenlere hatırlatma yapmak amacıyla Obama'nın işaretine değinmek isterim. University of California Irvine'ın mezuniyet konuşmasında yapmıştır. Hareket bozkurtları değil, üniversitenin sembolü olan karıncayiyeni sembolize etmektedir. Saygılarımla.


    [ Cevap yaz ]    

15 Mart 2018 Perşembe 00:14:14


Sayın Hocam,
Ben yazınıza yorum yapmayacağım.Katıldığım,katılmadığım tesbitler var.Ve bu son derece doğal.Çözüm önerileriniz nedir.Bunu da bir yazınızda okumak isterim.
Kaleminiz hiç susmasın.Susmak vebal almaktır,bilirim.
Sağlıcakla kalın.


    [ Cevap yaz ]    

14 Mart 2018 Çarşamba 23:45:16


Hocam son paragraftaki vurgu... Bahsettiğiniz ayetlerde güncelleme var ise bu Allah eliyle yapıldı insan eliyle değil. Örnek yanlış oldu bence hocam. Geri kalan sözlerinize katılıyorum.
Elimden geldiğince her yazılanı okumaya çalışıyorum. Sessizliğim olmadığım anlamına gelmiyor bilesiniz.
Saygılarımla.


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 
BİLİYORUM GINA GELDİ AMA YİNE DE GÜNCELLEYECEĞİM başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 15.3.2018 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
14.3.2018 00:14:49
Toplam 14 yorum yapıldı
1042 çoğul gösterim
567 tekil gösterim