Benim buluşuma göre bütün insani kötülükler, insanların bir arada sessizce oturamamalarından kaynaklanmaktadır. MOLiERE [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ALLAH HU 'AYDAAN AKBAR MİN AL'AMRİKATİ ( ALLAH AMERİKADAN DA BÜYÜKTÜR ) !!!!!


ADRESE TESLİM BİR MEKTUP.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yazının başlığını önce Arapça harflerle de yazayım sonra tercümesini yapalım ve o minval üzere konuşalım.

Başlıktaki yazının Arapça yazılışı şöyle: الله هو أيضا أكبر من الأمريكية.

Google Translate tarafından yapılan tercümesi ise şu: ’Allah Amerikadan da Büyüktür’ (Eğer yanlışlık varsa kabahat Google Translate in)

Yani efendim bundan böyle ben değil ama bazı Müslüman kardeşlerimiz ’ Allahuekber’ Yerine ’ Allah hu ’aydaan ’akbar min al’Amrikiati.’ Diyecekler gibi görünüyor.

Kısaca dönüp dolaşıp şu ’de da’ eklerine (veya edatlarına) takılıyoruz.

Bunu her nedense bazı beyinlere bir türlü anlatamadık.

Bakın, Allahuekber dediğiniz zaman ’Allah en büyüktür’ Demiş olursunuz. Bunu diyen bir Müslüman bundan sonra artık ’Allah şu varlıktan da büyüktür, bu varlıktan da büyüktür ’ Diyemez.

Ama gelin görün ki bir arkadaşımız tutmuş hem de yazısının başlığı olarak ’Allah Amerika’dan da Büyüktür’ Diye yazmış.

Eğer sadece ’Allah Amerikadan Büyüktür’ yazmış olsaydı bir derceye kadar ’Eyvallah’ derdik. Evet Allah Amerika’dan büyüktür. Ama araya ’da’ ekini koyduğunuz zaman iş değişir. ’Allah Amerika’dan da Büyüktür ’ dediğiniz zaman ’Allah Amerika’dan bile Büyüktür’ Demiş olursunuz ki işte böyle dediğiniz anda hapı yutarsınız. Çünkü bu söylediğinizin ucu açıktır. Yani siz bilerek ya da bilmeyek Allahın büyüklüğünü bizzat onun yarattığı varlıklarla kıyaslamış oluyorsunuz.

Şimdi şöyle denklem kuralım.

Allah Amerika’dan büyük
Dünya ise Amerikadan büyük olduğuna göre
Bu durumda Allah dünya’dan büyük müdür küçük mü?

Sanki ne büyük, ne küçük gibi görünüyor. Yani eşit gibiler değil mi?

Peki Allah ve dünya birbirine eşit ise Güneş de Dünya’dan büyük olduğuna göre Güneş Allah’tan büyük müdür?

Ya evrendeki sayısız gezegen ? Sayısız galaksiler, yıldızlar, vesaire vesaire. Bunlar Allah’tan büyük mü küçük mü?

Tekrar yer yüzüne dönelim ’ABD den daha büyük olan Allah’ı Çin ile mukayese edersek acaba Çin mi daha büyüktür yoksa Allah mı?’ Diye bir soru sorulduğu takdirde bahsi geçen yazar arkadaşımız ’ Yüz ölçümü olarak Allah daha büyüktür ama sayısal olarak Çin daha büyüktür. Allahın genişliğini yüz ölçümü birimleriyle ifade edemeyiz o bakımdan yüz ölçümü olarak Allah büyüktür ama o tek olduğu için 1,5 Milyar nüfusu ile Çin ondan daha büyüktür. ’ Mü diyecek?

Muhterem !

Beş yaşındaki bir çocuk değilsiniz sanırım.

Beş yaşındaki bir çocuk Allah’ın büyüklüğünü kavrayamaz o bakımdan da ’ Allah Amerikadan da büyüktür’ Diyebilir ama siz eğer yetişkin bir insansanız ’ Allah Amerikadan da Büyüktür ’ Diyemezsiniz. Şayet Müslümansanız. Allahın büyüklüğünü bizzat O’nun yarattığı hiç bir maddeyle kıyaslayamazsınız.

Hele hele de BM de yapılan bir oylama sonucu hamamdan çırılçıplak çıkarak ’ Evraka ( Buldum ) Diye bağıran Arşimet gibi ’ Buldum, buldum ..Allah ABD den de büyükmüş ’ BM de yapılan bu oylama tezimin doğru olduğunu kanıtladı. Bakın gördünüz mü Allah ABD den de büyükmüş’ Mealinde bir şeyler söylerseniz farkında olmadan şirke de düşmüş olabilirsiniz.

Dindar bir vatandaş oğluna nasihat ederken der ki ’ Oğul ! Bu dünyada karıncayı bile incitmeyeceksin’ Babanın oğluna yaptığı bu nasihatı duyan bir eren hemen müdahale eder ’ Karınca o ’ bile’ den incindi farkında mısın?’ ( Buradaki inceliği kavrayabildiğinizi umuyorum )


Evet, Allah senin o ’ da ’ ekinden incindi. Farkında mısın?

Sen her rukuya eğildiğinde ve kalkarken, her secdeye kapanırken ve kalkarken, her kurban keserken söylediğin ’ Allahuekber ( Allah en büyüktür )’ yerine ’ Allah hu ’aydaan ’akbar min al’Amrikiati.(Allah Amerikadan da büyüktür) ü getirdiğinin farkında mısın?’

’Allah ABD den de büyüktür’ yerine ’ Dünya beşten büyüktür’ desen daha anlamlı olmaz mıydı?

Ve son olarak:

BM de alınan bu kararın hukuki bir bağlayıcılığı yok. Öyle olduğuna göre ABD şimdi kalkıp Kudüs’te bir büyük elçilik kursa bu durumda hâşâ Allahın ABD karşısındaki büyüklüğünden şüphe mi etmeliyiz? Ya da BM den çıkan karar bugünkünün tam tersi olsaydı ’ ABD Allahtan bile büyüktür’ mü dememiz icap ediyordu?

Lütfen bir şeyler kaleme aldığınız zaman lafın ucu nereye gidiyor dikkat edin.


Etiketler: sayfam ,


23 Aralık 2017 Cumartesi 08:24:26


Evet dinciler kiyasa bayilir da bu defa mesele farkli
Carpar alimallah

Hos bir denklem yazisi


    [ Cevap yaz ]    

23 Aralık 2017 Cumartesi 02:53:02


Aman diyim, beni kafir ilan etti muhterem :)    [ Cevap yaz ]    

levent taner  | levent taner
22 Aralık 2017 Cuma 14:24:27


Bir başkası adına yorum yapmam anlamsız kaçabilir de hocam; Amerika'nın dünya hakimiyeti politikası ve bunun tezahürlerinin bir tür firavunlaşmış nefis, ilahlaştırma olduğuna işaret etmişte olabilir o arkadaş

Kuşkusuz detaylı şekilde açıklamışsınız her zaman olduğu gibi

Söze mahal kalmamış hani

Yüreğinize, emeğinize, kaleminize, kelamınıza bereket

Cumanız mübarek olsun

Saygı ve selamlarımla...


    [ Cevap yaz ]    

22 Aralık 2017 Cuma 13:05:05


Hocam boş verin bu safsataları, ruhani bir dille dünya ekonomisi açıklanamaz. reel bir gerçeklik var kim sömürgeci tekelleri elinde tutuyorsa ve jandarmalık misyonuna sahipse o kendini büyük statükoya koyuveriyor.

Hiçbir şey aynı durmaz inancındayım. Bütün bu dünya gidişatına Allah büyüktür mü küçüktür mü bakışıyla yaklaşmak sizce ne kadar doğru. Oturup bekleyelim o halde her şeyi Allaha havale ediyorsak.


    [ Cevap yaz ]    

22 Aralık 2017 Cuma 12:37:16


mantık yanlış google doğru olsa ne
ALLAH KIYAS KABUL EDER Mİ?
etse bile şeytanla kıyas ne kadar mantıklı?
ucu bucağı benim için önemli değil ben direkt reddettimKudüs mevzuunda da olay bana göre imerikanya AByi ve İngiltere'yi karşısına aldığından böyle oldu yoksa kimse Kudü ve Müslümanları önemsediğinden değil ( Türkiye hariç?)


bakınız "Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, twitter'da şu açıklamada bulundu:

"Dinci-Faşist İslam Cumhuriyeti (İran) tehlikesine karşı birlikte savaştığımız bir dönemde ABD ile tali bir mesele (oylama) için kavga çıkarmanın hiç bir faydası yok.""
Filiz Şahin. tarafından 12/22/2017 1:25:20 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    
ALLAH HU 'AYDAAN AKBAR MİN AL'AMRİKATİ ( ALLAH AMERİKADAN DA BÜYÜKTÜR ) !!!!! başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
22.12.2017 12:32:00
Toplam 5 yorum yapıldı
472 çoğul gösterim
287 tekil gösterim