Cahil cesur olur. Hz. Muhammed (S.a.v) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

TALİHSİZSE BİR KİŞİ, MUHALLEBİ YERKEN KIRILIR DİŞİ

TALİHSİZSE  BİR  KİŞİ,  MUHALLEBİ  YERKEN  KIRILIR  DİŞİİzmir Tepecik Göğüs Hastalıkları Hastanesine yatırmıştım babamı. Başında refakatçı olarak da ben vardım. Seksen yaşındaki babam ömrünün son demlerini bu hastanede geçirirken ben arasıra kendime ufak bir mola verip hastane bahçesine iniyor, bir çay alıp üstüne de cigaramı yakarak kendimce yorgun bedenimi dinlendiriyordum.

Bir göğüs hastalıkları hastanesinin bahçesinde sigara içmek oldukça ters bir durumdu ama ondan daha da tersi burunlarında oksijen hortumu olduğu halde bahçeye inmiş bazı hastaların ’ Allah rızası için bir sigara ver abi/ kardeşim’ diye yalvarmalarıydı. Bu nasıl bir illetti ki ancak makineyle nefes alabilecek durumda olan bir hasta bir sigara için resmen dilencilik yapıyordu. Ki bunlar içinde oldukça yüksek mevkilerde olan insanlar da vardı. Koskoca bir köy ağası üç kuruşluk sigara için yalvarıyordu.

Peki bana ne demeli? Üç dakika önce bir hastanın hırlaya hırlaya son nefesini verip öldüğünü gördüğüm halde nasıl oluyor da o lanet sigara paketini hâla göğüs cebimde taşıyabiliyordum. ( Bu gün hâla taşıyorum maalesef )

İşte bu karmakarışık düşünceler içinde çayımı yudumlayıp sigaramın dumanını taa topuklarıma kadar indirirken sanki birdenbire kafama iğneler battı. ’ Ne oluyor yahu ’ deyip elimi kafama götürdüğümde bir güvercin kafamdan pırr diye havalandı. Evet kafama bir kuş konmuştu. Hem de talih kuşu olarak nitelendirilen güvercin...Ama daha da güzeli(!) kafama kakasını yapmıştı. Heyoooo bundan sonra artık şans benim de yüzüme gülecekti.

Hemen kalktım ve hastane bahçesinden çıkıp sayısal loto oynadım. Altıyı tutturup milyarder olacağıma kesin gözüyle bakıyordum. Talih kuşunun onca insan varken benim başıma konması, konmakla da kalmayıp kakasını yapması tesadüf olamazdı.

Akşam sayısal loto çekilişi yapıldı. İnanmayacaksınız biliyorum ama altıyı yakalamıştım. Üstelik de üç kolon oynadığım halde altıyı yakalamıştım. Birinci kolonda üç, ikinci kolonda üç, üçüncü kolonda da üç rakamı tutturmuştum. Dördüncü bir kolon oynayıp ilk üç kolonda tutturduğum rakamların hepsini o kolona yazsaymışım altı garantiymiş anlayacağınız.

Aradan bir kaç ay geçti babam öldü. Sonra bilmediğimiz, anlamadığımız işlere girip çıkmamızdan dolayı iflas ettik. Sonra eşimden boşandım. Sonra ayağım çatladı. Sonra mide kanaması geçirdim. Kanama iç kanamaya döndü. Günlerce komada kaldım. Velhasılıkelam talih kuşu şans getirmemiş tam tersine var olan son bir kaç gramlık şansımın da içine etmişti.

..................

Bu senenin(2017) Muharrem ayındayız.

Evlerde kazan kazan aşure yapılıyor ama bizim kapımızı çalıp bir tas aşure getiren yok. Face bookta biraz da gırgır olsun diye ’ Bu gün Muharremin onu hâla aşure yemedim’ Diye yazdım. Sağolsun arkadaşlar, kimi bol bol aşure resmi gönderdi ’ buyur ye’ diye kimi de ’ ilk karşılaştığımızda aşuren benden’ Diye yazdı.

Gerçekten de bir kaç gün sonra bir grup arkadaşla buluştuk ve içlerinden Fikri Muştu adlı arkadaşım bizi bir lokantaya sokup hepimize yemek ve aşure ısmarladı.

Yemekleri yedik. Sıra aşureye gelince daha ilk kaşığı ağzıma götürür götürmez üst protez tam orta yerinden çaaat diye ikiye bölünmesin mi?

Gerçi yediğim şey muhallebi değildi ama yine de başlıktaki söz tam yerini bulmuştu: Talihsizse bir kişi muhallebi yerken kırılır dişi ’

Mecburen aşureyi yuttum.

İçinde ayva da vardı sanki.

Yani anlayın. Millet ayvayı yiyor, ben yutuyorum.

.....................


Tüm bu yaşadıklarıma bakarak kendimi dünyanın en şanssız insanı addediyordum. Ama akşam televizyonda haberleri seyrederken gördüm ki benden de beterleri varmış.

Burdur’un Yeşilova ilçesinin Horoz Köyünde oturan 58 yaşındaki İsmail Sargın, solunum rahatsızlığı olan bir vatandaş. Bu vatandaş 6 Ekim 2017 Günü iyice rahatsızlanıyor. Bunun üzerine Eşi Teslime Sargın, ambulans çağırıyor.

Gelen ambulansın şoförü Hamza Tokgöz. Sağlık ekibi olarak da anestezi teknikeri İbrahim Bölükbaşı ile Sağlık Memuru Levent Yaman var bu ekipte.

Hasta İsmail Sargın, eşi Teslime Sargın ve anestesi teknikeri İbrahim Bölükbaşı ambulansın içinde, Şoför Hamza Tokgöz ile sağlık memuru Levent Yaman ambulansın ön kısmında olmak üzere yola çıkıp hastayı önce Yeşilova Devlet Hastanesine getiriyorlar.

Yeşilova Devlet Hastanesinde ilk müdahalesi yapılan İsmail Sargın, buradan da Burdur Devlet hastanesine gönderilince ambulans yine aynı düzen üzere Yeşilova’dan Burdur’a doğru hareket ediyor.

Sabah 4.30 a doğru Göl Evleri mevkiine geldiklerinde ambulansta şiddetli bir patlama oluyor.

Şöför Hamza, ambulansı durduruyor ve önde oturan Levent ile birlikte kendilerini dışarı atıyorlar. Bu arada arkada oturan İbrahim ile Teslime Hanım da kendilerini ambulanstan dışarı atıyorlar. Ancak ambulans yanmaya başlamıştır ve İsmail Sargın Ambulanstadır.

İsmail’i de çıkarmak için hamle yaptıklarında ikinci bir patlama daha oluyor ve ambulans tam anlamıyla alev topuna dönüyor. Artık İsmail Sargın için yapılabilecek hiç bir şey yoktur. Hayatı kurtulsun diye çıkılan bu yolda İsmail Sargın, ambulans içindeki oksijen tüplerinin birbiri ardına patlaması sebebiyle diri diri yanarak can veriyor.

Hani derler ya ’Az yaşa, çok yaşa, akıbet gelir başa’ Aynen öyle...Bin tedbir bir takdiri bozamıyor. Aşure yerken protezi kırmak neyse de bir ambulansın içinde yanarak can vermek kimin aklına gelir ki.


Etiketler: sayfam ,


zakir  | vasat mutedil
13 Ekim 2017 Cuma 16:47:25


Bî-baht olanın bağına bir katresi düşmez,
Bârân yerine dürr ü güher yağsa semâdan.

Talihsiz olanın bahçesine bir damlası düşmez,
Yağmur yerine inci ve mücevher yağsa gökten .
Ziya Paşa

Tebrikler


    [ Cevap yaz ]    

13 Ekim 2017 Cuma 15:09:32


İlahi Sami hocam senin de şikayet ettiğin şeye bak aşure yerken protezi kırılmış yazık😃
Sen dua et ki kırılacak protezin vardı.
Bir yerde yemek yerken dışarıdan bakan bir yaşlı gördüm cağırdım içeri garsona adamın ne yemek istiyorsa verdim adam da çorba istedi, yerken utanmasın diye göz ucuyla çaktırmadan seyrettim.
Adam çorbaya bir sepet ekmek dogradı ve yerken de alt çenesi burnuna değiyordu sessizce yedi ve teşekkür babından başıyla selam vererek gitti.
Şimdi hanginiz daha şansızdı?
Ha bu arada bende hala o aşureden yemedim.

Saygılarımla


    [ Cevap yaz ]    

13 Ekim 2017 Cuma 09:29:25


Değerli hocam;
Uzun uzun anlatmayacağım bende bir ambulans kazası geçirdim. Kazada ambulansın arkasındaki hasta ve hasta yakını,önde oturan doktor ve şoför hayatını kaybetti. Ben arkada tekli koltukta oturuyordum ve takla atan ambulansın içinden burnum bile kanamadan sağ çıkabildim. Ben o ambulansta görevli bile değildim. Önde oturan doktor arkadaş aslında görevli idi ama oda hasta olmuştu. Her şey çok garip bir olay örgüsüyle gerçekleşti.

Bu kazayı öykü olarak yazmak niyetindeyim.Çünkü kaza öncesinde ve sonrasında gerçekten izah edilmesi zor anlar yaşadım. Mistik bir olaydı diyebilirim. Başkaca bir tarif bulamıyorum ama gerçekten mucizevi bir olaydı ve kurtuluştu.

Sevgilerimle...

Den(iz) tarafından 10/13/2017 9:31:32 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

LutfiyeCanacik2050  | Lütfiye Çanacık
13 Ekim 2017 Cuma 00:30:21


Sabah uyandiginizda ya iyi olacaksınız ya da kotu. Ben iyi olmayı secerim, ama diyelim ki talihsiz bir olay oldu, kotu oldum, kötüden de iyi ders çıkarmayı severim.iyimser ve olumlu olup, olumsuzu olumlu düşünceye çevirip, hayati kendi seçimlerinin doğrultusunda yaşamayı seçmek bana gore en güzeli, bu yüzden talihsiz olaylar canımı acitmaz, ders aldigimi, tecrübe kazandığımı düşünürum. Ya muhallebi yerine daha sert birşey yemiş olsaydınız o zaman disiniz kırılmış olsaydı, canınız daha çok aciyacakti. Saygilarimla


    [ Cevap yaz ]    

12 Ekim 2017 Perşembe 22:44:22


Vallahi aşure bu yıl bana da nasip olmadı hocam, tabi bilmediğimden değil.. Yaptığımda yemenin ucunu kaçırdığımdan ;) Tatlıyla pek aram yok ama Aşure! Tüh protezin-izi de çatlatmışsınız, geçmiş olsun.. Neyse hocam, geçelim Aşureyi, başınıza onca gelenlere üzüldüm geçmiş olsun, merhum babanıza rahmet olsun, sigara illeti şükürler olsun ki 3 evladım da içmiyor, bende fazla olmamakla birlikte maalesef ki günde 6 tanecik var :( O hastane bahçesinde burnunda hortumla gezerken sigara isteyenler beni gerçekten üzdü.. Sigarayı uzun yıllar içince bırakmak zor olsa da temennim bırakmak elbette, en azından sağlık açısından..

Burdur da ki o faciayı gazete de okumuştum, Allah cc rahmet etsin..

Sevgiler selamlar, iyi geceler dilerim hocam..    [ Cevap yaz ]    

Yekta Attila  | Yekta  Attila
12 Ekim 2017 Perşembe 16:05:52


Değerli hocam, nasıl yorumlayayım diye düşünürken "Herkesin anasını talih, bizim anamızı kör Salih..." sözünü hatırladım, öyle devam diyorum...:)))
Hakikaten, her sağlıklı(?) zihnin böylesi bir algısı, ifadesi, savunma mekanizması vardır...:)))
Ne var ki, bu durumu aşırıya götürmek de pek hayra yorulmayacak bir psikolojiye işaret eder...
Yani, insanımızın var oluş anlayışında bu aşırılık yaygın değildir diyemeyiz...
Dolayısıyla, inanç sorunsalımızın temelinde de bu durumun yerini farketmek en başta gelen bir tutum olmalı...
Demek istediğim, hemen her şeyi şansa/şanssızlığa bağlamak, aklı ve iradeyi var oluş anlayışından soyutlamak bizi inanmaya değil, inanmamaya savurur...
Nitekim, şehitlikte kafayı çekip; şakkıdı şukkudu oynayanların sergiledikleri bu seviyeydi...

Her neyse...

Bir video izlemiştim...
Deniz kenarında birkaç muzip, martılara müshile bulanmış yiyecekler atıyorlardı...
Sonrası, kaçışıp duran insanlar...:)))

Değerli hocam, cevabı "Ikınmadan" olan "Nasıl yazmalı?" sorusuna güzel bir örnek olmuş bu yazı...

Selam ve saygılarımla.


    [ Cevap yaz ]    

HakanKurtaran  | H.Hakan KURTARAN
12 Ekim 2017 Perşembe 09:38:31


İLAHİ KADER nasıl yazılmışsa öyle tecelli ediyor.Başına kuş sıçması kuş konması hiç bir şey ifade etmiyor.Olmaz mümkün değil değikleriniz gün geliyor bir bakıyorsunuz ters dönmüş.Benimle evlenmek için üniversite 4.sınıfından ayrılan eşim 2008 de geçirdiği beyin kanamasından sonra çok farklı bir insan olup çıktıki ilk başlarda biz ayrılamayız derdik.Ama İlahi Kader ilahi yazgı nasıl yazılmışsa tecelli öyle sürüyor.Nasılsa fani dünyada misafiriz.Mutlaka olumsuzluk lar yaşanıyor.Ecel gelmiş ama yatakta ama hastanede ama mbulans içinde...Öbür tarafa yolculuk başlıyor hangi yolla gittiğiniz önemli değil.İlahi kader Hayırlısını yazsın Yüce Allah hayırlı ölümler versin.


    [ Cevap yaz ]    
TALİHSİZSE BİR KİŞİ, MUHALLEBİ YERKEN KIRILIR DİŞİ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 13.10.2017 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
12.10.2017 00:02:13
Toplam 7 yorum yapıldı
885 çoğul gösterim
763 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.