Deneyim başımıza gelen bir şey değildir, başımıza gelenlerle yaptığımız bir şeydir. Aldous Huxley [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

...ANLAMA GÜÇLÜĞÜ ÇEKİYORUM...

İlk önce; bu yazıyı okuyan herkese merhaba diyorum...
Tahmin ettiğime göre; hemen hemen hepimizin burda oluş nedeni aynı.Yani; edebi bir birliktelik söz konusu. Bilmem yanılıyor muyum?

Kendi adıma konuşmam gerekiyor bu noktadan sonra. İçimdekileri anlatmam lazım ki neyi anlamakta güçlük çektiğimi anlayasınız.

Dokuzuncu ayın yirmi dokuzunda(2006) bu siteyle tanıştım. Hep şiiri ve yazmayı çok sevmişimdir. Edebiyat defteri bana gerçekten muhteşem gözüktü. Kıyısında köşesinde ilgisiz reklamlar barındırmayan, gerçekten bir edebiyat defteriydi. Bol şiir ve yazı okuyabileceğim bir yer. Tabii içimdeki yazma dürtüsü beni de bu siteye bir şeyler eklemeye sevk etti. Sayfama astığım ilk şiire gelen yorumlar daha bir haz verdi. ilk eleştiriler bile doğru yolda olduğumu, bilmediklerimi öğrenmeye başlayacağımı gösteriyordu. Ve ben de öğrenmek çabasındayım halâ...

Ama anlamadığım çok şey de var bu arada. Gün içerisinde yüzlerce şiir ekleniyor artık. Hepsini okuyabiliyor muyum? Bu sorunun cevabı "hayır". İmkansız da zaten. Burdan hiç kalkmamam lazım. Herkesin yazdığı güzel mi ? Buna da "hayır" diye cevap vereceğim. Ama çok güzel şiirler okuyorum. Ve günün şiiri seçilen şiirler de güzeller genelde. Bildiğim kadarıyla puanlama usulü var ve ona göre seçiliyor bu şiirler ve yazılar...

Günler geçtikçe anlamakta güçlük çektiğim konu büyümeye başladı. Şiir konusu çok farklı yazıya göre. Şiirde duygular ön planda oluyor genelde. Ve o günün şiiri bir çok kişinin duygusuna tercüman oluyorsa günün şiiri seçilmesi çok doğal.Ayrıca şiirde imla kulanmak zorunda olmamamız gibi bir lüksümüz de var. Ama yazı konusu öyle olmamalı. Duygu artı doğru yazılmış olmasına göre seçilmeli. Bilmem yanlış mı düşünüyorum?

Şimdi bana "eee senin de bir yazın bir sürü imla hatası olduğu halde günün yazısı seçildi" dediğinizi duyar gibiyim. Evet yorumlarda hatalarımın söylendiği bir yazının seçilmiş olmasına sevinmekten çok üzüldüğümü belirtmeliyim. En azından beni tanıyan biri veya bir arkadaşım bu yazıyı ve altında ki yorumları okuduğunda kimbilir neler düşünecek. Veya oğluma edebiyat dersine örnek olsun diye burdan bir yazı gösterebilir miyim? O bile bir sürü hatayı görebilir...

Peki bu yazıları günün yazısı seçenler görmüyorlar mı? Baştan beri bir tartışma konusu var sitede. Yorumlarda ve puanlarda al gülüm ver gülüm politikası izleniyor diye. İnanmak istemedim. Ama şimdi de doğru galiba diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Ve ben kendimi geliştirmek istiyorum. Nasıl olacak bu? Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Hele hele bilgisinin benden çok daha fazla olduğuna inandığım kişiler duyarsız kalınca bu konuda, nutkum tutuluyor.

Lütfen doğru örneklerle karşılaşmamızı sağlar mısınız ?

Ve birşey daha; bu yazıda bir çok hatanın olduğunu da biliyorum. Çünkü ben halâ doğru yazdığımdan emin değilim. Sadece anlamakta güçlük çektiğim konuyu belirtmek istedim...

Yine de bu sitede olmaktan çok mutluyum...Her şey herkesin gönlünce olsun...

ASLI DEMİREL...


Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 

bayşiir  | muammer baydere
8 Ocak 2007 Pazartesi 05:48:28


Sevgili istanbul kardeşim, "Fakat henüz haberdar olduğum bu sayfada maalesef yine her zaman olduğu gibi bir saygı problemi kendini göstermiş. Sevgili F.S.M , ki bu sitede ben dahil, hiç kimseye dalga geçme hakkı verilmemiştir.Bilginize..." Bu ifadelerine imzamı değil müsadenle yüreğimi koyuyorum ve maneviyat adına, düzey adına teşekkürlerimi sunuyorum.Sevgiler.
Haftaya görüşmek üzere, kısmetse...


    [ Cevap yaz ]    

bayşiir  | muammer baydere
8 Ocak 2007 Pazartesi 05:45:28
bayşiir tarafından 1/10/2007 7:35:36 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

bayşiir  | muammer baydere
8 Ocak 2007 Pazartesi 05:44:49

bayşiir tarafından 1/10/2007 7:35:17 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

bayşiir  | muammer baydere
8 Ocak 2007 Pazartesi 05:41:35

bayşiir tarafından 1/10/2007 7:34:46 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

mami23  | muammer orhanoğlu
6 Ocak 2007 Cumartesi 22:14:57


BEN AMATÖR BİR SAİR YADA YAZAR NE DERSENİZ DEYİN YAZMAYA CALIŞAN BİRİYİM.ŞU ANDA BURYA ÜYE OLAN BİR ARKADASIMIN VASITASIYLA TANIDIM BURAYI.
HEPİMİZİN AMACI BELLİ.OKUMAK,YAZMAK.BENCE ÖNEMLİ OLAN BİRİKİMLERİMİZİ HARMANLAYIP ORTAYA BİR ESER KOYMAK.BUNUN İÇİNDE ELEŞTİRLMEKDE VAR TABİKİ.EGER ELEŞTİRLERDEN DERS ALAMIYORSAK YAZDIGIMIZ YAZI SADECE BİZİM DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ŞELKİYLE KALIR.AMA ELEŞTİRİRKENDE SAYGI VE SEVGİ ÇERCEVESİNDE OLMAALI HERŞEY
SAYGILARIMLA MAMİ23


    [ Cevap yaz ]    

6 Ocak 2007 Cumartesi 19:42:23


Bu sayfayı okumakta geç kalmışım.

Eklenen yazının sesi ne kadar doğru gelsede bana, yerinin burası olmadığını düşünüyorum.

Bu sunumla alakası olmayan fakat Sevgili Mürüvvet Numan' ın hasbelkader seçildiğini düşünüp seçilmesine üzüldüğüm ve bunu eleştirimde de belirttiğim "günün yazısı" niye bu sayfaya konu oldu anlayabilmiş değilim. Sanırım Sevgili Mürüvvet Numan eleştirilen yazısına istinaden eklenmiş bir yazı olduğu düşünerek biraz alınganlık gösterip, konuya kendince açıklama getirmiş. Oysa bunu söz konusu yazının içinde yapmıştı.

Ve orada benim ilgimi çeken Mürüvvet Hanım' ın gelen eleştiriler ışığında sayfadaki yazıyı düzenlemek yerine aradaki farkı görmemiz için yine hatalar olsada düzenlenmiş halde yorum bölümüne kopyalamasıydı. Bu bence orada doğru ya da yanlış yorum-eleştiri yapan kişilere saygısından ve yapılan eleştiriyi özümseyebilmesinden kaynaklandı. Bunun için teşekkür ederim.

Fakat henüz haberdar olduğum bu sayfada maalesef yine her zaman olduğu gibi bir saygı problemi kendini göstermiş. Sevgili F.S.M , ki bu sitede ben dahil, hiç kimseye dalga geçme hakkı verilmemiştir.Bilginize...

Puanlama ile ilgili problemimiz vardır ama bu yönetimden veya puan veren üyelerden kaynaklanmamaktadır. Bunun asıl kaynagı puan vermeyen üyelerdir.

Sevgili Mürüvvet Numan'ın yazısı sadece 2 kişiden ve 17 puan alarak seçilmiştir. Yani o gün18 puan alacak başka bir üyemiz olmamıştır.

Bence şiirlerde durum çok daha vahimdir. En fazla aktif olduğumuz bölümde günün şiiri şimdiye kadar en yüksek 62 puanla seçilmiştir.

Yakın tarih olması nedeniyle örnek verebileceğim bir şiir ki benim yorumumda bence günün şiiri budur dediğim Sevgili Oktay Zerrin' e ait bir şiirdir 1 saatlik bir zaman diliminde 13 "güzel" olduğuna dair yorum almış, fakat maalesef hiç puan alamamıştır.

Sonuç;
Büyük bir aileyiz ve her bireyimiz, amaç edebi bir katkı ise kendi üzerine düşeni yaptığında bu tür sorunlarla karşılaşmayız.

Okuyunuz ve size sunulan değerlendirme hakkı ile puanlarınızı veriniz. Şu an yapılan veryansın, bana ne kadar doğru gelirse gelsin. Ben dahil verilen haklarımızı doğru kullanmamamızla ilgilidir.

Saygılar...


    [ Cevap yaz ]    

FATOŞ  | M N
6 Ocak 2007 Cumartesi 15:22:45


SUSUYORUM SADECE:)

SAYGILARIMLA ...................


    [ Cevap yaz ]    

6 Ocak 2007 Cumartesi 15:10:02


ya pardon ben yanlis yaziyi okumusum. sizin yaziniz bence harikaydi. mükemmeldi.hatta yazinizi ifade edebilecek kelimeler bulamiyorum.emin olun siz en iyisisiniz.su an daha ciddiyim herhalde.
ciddiyetimle.
............f.s.m


    [ Cevap yaz ]    

FATOŞ  | M N
6 Ocak 2007 Cumartesi 14:43:36


f.s.m.
ÖNCELİKLE SİZİ CİDDİYETE DAVET EDİYORUM
BEN EGOMU TATMİN İÇİN BU SİTEDE BULUNMUYORUM.
SEVİYELİ BİR SİTEDE BULUNMUŞ OLMAK.OKUMAK YAZI YADA ŞİİR YAZMAK BENİ MUTLU EDİYOR...
BEN GEREKSİZ YERE RENCİDE EDİLMİŞ OLMAKTAN ÜZGÜNÜM
SİZ ELEŞTİRMİYOR HAKARET EDİYORSUNUZ
HAKETMEDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM KURDELE ALMIŞ OLMAKTAN HALA MUTLUYUM

SAYGILARIMLA........


    [ Cevap yaz ]    

6 Ocak 2007 Cumartesi 13:47:22


mürüvvet numan'a; günün yazisi secildiginizden haberim yoktu; cünkü ben o bölüme girmiyorum bile.gözüme carpsa bile lütfedip okumam; bana inandirici geldigini söyleyemem. evet yazinizi az önce okudum ve günün yazisi olabilecek kadar bir özellk bulamadim; anlam düsmelerinden baska(ama siz amatörsünüz dimi bunlar sizi baglamaz). kurdela almaktan cok mutluymussunuz; zaten ancak bununla mutlu olabilirsinniz; cünkü insanlar egolariyla uyum icindedir. elestiriye gelince amatör ve üzgünsünüzdür; kurdelaya gelince anlasilmis olmaktan cok egonuzun tatmini vardir.
evet bence keyfini sürün kurdelaninizin, cünkü bunu haketmissiniz.


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 
...ANLAMA GÜÇLÜĞÜ ÇEKİYORUM... başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
5.1.2007 22:18:21
Toplam 18 yorum yapıldı
3141 çoğul gösterim
3098 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.