Gerçeği her zaman savun, anlayan olmasa bile vicdanına karşı hesap vermekten kurtulursun. (Herbert George Wells) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Naziler İstanbul'da

Naziler İstanbul'da


Yazar: Celal ÇALIK
Sayfa Sayısı: 192
Dili: Türkçe
Yayınevi: Mola Kitap
‘Celal ÇALIK’ imzalı Naziler İstanbul’da romanı Mola yayınlarından çıktı. Romanda; Reinhard, annesi Ema, kardeşi Eva ve dayısı Leonard’la birlikte sakin bir yaşam sürerken İkinci Dünya Savaşına çağırılmasıyla bu sükûnet son bulur.

Reinhard, 3 Mart 1941 günü Hamburg’daki karargâhına teslim olur. Reinhard’ın zorlu yolculuğu Macaristandaki Haifa Birliği’ne katılıncaya kadar devam eder. Haifa Birliği’nin rotası Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan da son bulur.

Haifa Birliği, bir gece Yunanistan askerlerine karşı saldırıya geçer ve başarılı olur. Aradan çok zaman geçmeden ikinci saldırısını yapan Haifa Birliği, bu defa aynı başarıyı gösteremez ve tabana kuvvet kaçmaya başlar. Kaçarken birçok asker telef olur. Bunların arasında Reinhard’ın arkadaşı Alfons da vardır. Alfons, ölmeden önce Reinhard da karısının fotoğrafını verir ve oğlu ile karısını bulup onlara sahip çıkmasını ister. Reinhard, Alfons’a, ailesine sahip çıkacağına dair söz verir.

Yunan saldırısından kaçan Haifa Birliği, Meriç Nehrini geçerek Türk askerlerine teslim olurken, Reinhard, tam tersi istikamette bütün gece durmaksızın yol alır. Aç ve susuzdur. Köylere doğru koşar adım yürürken birkaç adamın bir adama saldırdığını, onurunu inciten hakaretler ettiğini görür. Daha fazla tahammül edemez ve eşkıya takımına tüfeği ile ateş ederek onları etkisiz duruma getirir ama kendisi de yara almıştır. Hayatını kurtardığı adam, Tekirdağ’ın Malkara ilçesine bağlı Çukur Köyün hem ağası hem de muhtarı olan Kazım Ağa’dan başkası değildir.

Kazım Ağa, yaralı Reinhard’ı, heybe gibi atına atarak köyüne götürüp evine alır ve her türlü tedavisini yaptırır. Reinhard, bu köyde geçirdiği vakit içersinde Türklerin misafirperverliğine, gelenek ve göreneklerine tanık olur.

Yazar burada öyle ince ayrıntılara girmiş ki, evlere açılan kedi deliklerini bile gözden kaçırmamış. Yörenin yemek kültüründen eğlence kültürüne değin birçok ayrıntıyı yazmış.

Reinhard’ın günleri huzur içinde geçerken bir de sevdası olur. En saf, en güzel aşkını bu köyde yaşar. Daha sonra Kazım Ağa tarafından birliğine teslim edilir.
Yazar, ikinci dünya savaşının kimler tarafından çıkarıldığını ve ülkemizin bu savaşın nasıl dışında kaldığını tarihleriyle büyük bir araştırma sonucu kaleme almış.
Savaş bittiğinde, geride kalan kan, gözyaşı, onca öksüz çocuk ve sakat insanları gözler önüne sermiştir.

Okunmaya değer bir kitap. Akıcı, akılcı, gerçekçi bir kurgu…

Teşekkürler Celal ÇALIK.
Emine UYSAL /14/04/2013

Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   Sonraki 10 eleştiri » 

Durmuş Çağlayan  | DURMUŞ ÇAĞLAYAN
4 Mayıs 2013 Cumartesi 19:34:35


Merhaba Emine Hanım, duyarlı yüreğinizi üretken kaleminizi ve günün yazısını candan kutluyorum.. En kısa zamanda o kitabı temin edip okuyacağım..
Selâm ve saygılarımla...


    [ Cevap yaz ]    

ANSIZIN  | Habib Dağ
17 Nisan 2013 Çarşamba 10:53:40


Sevgili Celal Çalık'a öncelikle kitap çalışması için tebrik ederim. Kitabın kapak çalışması ve değerli Emine Hanımın paylaşımından anladığım kadarıyla sürükleyici bir kitap.

En kısa sürede temin etmeye çalışacağım.

Saygılarımla


    [ Cevap yaz ]    

Gülüm Çamlısoy  | Gülüm Çamlısoy
15 Nisan 2013 Pazartesi 22:01:52


Kutlarım Sevgili Emine Hanım.Hakikaten de günün yazısı olmayı hak eden bilgilendirici, güzel bir yazıydı. Sevgiler...


    [ Cevap yaz ]    

15 Nisan 2013 Pazartesi 20:25:59gerçeklerin ışığında ne güzel kurgu Celal dosttun akıcı espirili kaleminden okumak her daim ayrı keyiftir ne güzelsin ey dostluk

tebriklerim günün yazısına hayata kattığınız sevgi yürekli cümle güzelliklere iyi ki varsınız değerli Emine dost iyi ki varsınız Celal dost..:)

sevgim saygım selamlarımla..


    [ Cevap yaz ]    

Emine UYSAL (EMİNE45)  | emine uysal
15 Nisan 2013 Pazartesi 19:59:28


Yazıma yorumlarıyla katkı sağlayan bütün arkadaşlarıma, güne seçerek daha çok kişiye ulaşmasını sağlayan seçki kuruluna, bir emeğe benimle birlikte sahip çıktığınız için çok teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla…


    [ Cevap yaz ]    

15 Nisan 2013 Pazartesi 19:03:40


Bu kitabı en kısa sürede edinip okumalıyım...çünkü ilgi alanım...paylaşımını ve yazar arkadaşımızı kutlarım...

Sevgimle...


    [ Cevap yaz ]    

Nilgün Akçay  | nilgün akçay
15 Nisan 2013 Pazartesi 17:28:33


Tarih ibret alınması gereken bir süreçken, İnsanların bunu kendi çıkarları doğrultusunda kullanması beni hep uzak tutmuştur Tarihten. Herkes kendi zihniyetini beslemek için kullanıyor bu tarihi. O yüzdendir ki hiç okumuyorum tarih kitaplarını.

Sevgili Emine Abla duyarlılığın seni hep güzel hatırlamama olanak tanıyacak. Yazarımız ve kitabı hak ettiği yeri bulur inşallah.    [ Cevap yaz ]    

15 Nisan 2013 Pazartesi 16:38:48


Emine Uysal başta olmak üzere tüm sevgili dostlarımın katkılarını ve değerli Edebiyat Defteri Kurulunun duyarlılığını yürekten alkışlıyorum. Daima çok sevgim, saygım ve dostluğumla

dünya durdukça var olun


    [ Cevap yaz ]    

15 Nisan 2013 Pazartesi 13:34:18


Yakın tarih hakkındaki tereddütlerimi ancak hatıralarla giderebiliyorum.Ama şuna eminim ki "resmi tarih" ve "hakiki tarih" çok farklı .
teşekkür ve tebriklerimle.


    [ Cevap yaz ]    

15 Nisan 2013 Pazartesi 12:55:29


İlginç bir konu.
Kitabı okumak isterim.
Paylaşım için teşekkürler.


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   Sonraki 10 eleştiri » 
Naziler İstanbul'da başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 15.4.2013 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
14.4.2013 00:05:44
Toplam 23 yorum yapıldı
2364 çoğul gösterim
2121 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.