Günün şiir(ler)i ve Seçkiler

Günün Şiiri Nedir?

Gün içerisinde üyelerimizin eklediği şiirlerin yayınlanmasıdır.  Günün şiirleri sitemizin en iyi şiirleri değildir. Günün en iyi şiirlerini getirmek isteseydik bu bölümün adını GÜNÜN EN İYİ ŞİİRLERİ yapardık. Bu yüzden insanların aklında yer edinen en iyi şiir algısı bizim gözümüzde yoktur. Bizim gözümüzde paylaşılan her şiir bir emektir. Ve hepsi eşit değerdedir. 

Günün Şiiri Nasıl Belirlenir?

24 saat içinde eklenen şiirler içerisinden üyelerin puanları, güne gelme sıklığı, en son ne zaman güne gelmesi ile kurul üyeleri tarafından onaylanarak hece ve serbest olarak seçilir.

Paylaşılan şiirler her okuyucuda farklı düşünceler oluşturabileceği gibi her okuyucunun da güne gelmesini beklediği farklı şiirler olması muhtemeldir. Bizim için esas olan en temel şey paylaşılan her şiirin mutlak bir emek taşıdığı ve her emeğin güne gelmeyi hakettiği gerçeğidir. Her ne kadar her şiir güne gelmeyi hakediyor desekte maalesef tüm şiirleri güne getiremeyeceğimiz için güne sadece iki şiir gelmektedir. 

Günün şiiri uygulaması yapıldığı ilk zamanlarda şiirler üyelerin puanları ile seçilmekteydi. Zamanla gruplaşmaların olduğu eş/dostların sürekli kendi grubundaki kişilere puan vererek güne getirildiği anlaşılınca art niyetli bu sistemden vazgeçildi.  Daha sonrasında sadece kurul üyelerinin seçimi ile seçki sistemi yapılmaya başlandı. Bu seferde üyelerin değerlendirmesini devre dışı bırakmanın yanlış olduğuna karar verdik. Bu yüzden karma bir uygulama ile iki sistemi karıştırma kararı aldık. 

Güne Seçimlerde Kriter Nedir?

Edebiyat Defteri kuruluşundan bu yana okul özelliği taşımıştır. Sitemizde şiirle ilk tanışan da vardır. Kendisini geliştirip daha iyi yere gelende. Bu yüzden Edebiyat Defteri olarak daha fazla kişinin güne gelmesi, kişilerin başarısının takibi ve hakkaniyetin en adil olması için elinden geleni yapmaktayız. Bunun için sistemlerimizi güncelliyor, istatistik raporları işin içine katarak dengeyi kurmaya çalışıyoruz. Bu yüzden sürekli aynı kişileri  veya başarısını zaten ıspatlamış kişileri sık sık güne getirmek yerine hiç güne gelmemiş ya da uzun bir süre günün şiiri olmamış kişiler her daim öncelik tanıyoruz. Mesela 50 defa güne gelmiş birini güne getirmek yerine hiç güne günün şiiri olmamış, kendisini geliştirdiğine şahit olduğumuz veya uzun süredir güne gelmemiş kişileri güne getirmeye önem veriyoruz. Elbette kendisini ıspatlamış kişileri de güne getirmekten eksik bırakmıyoruz.

Mükemmel miyiz? Elbette değiliz. Ama üyelerimizin öneri ve tavsiyeleri ile sürekli kendimizi güncelliyoruz. 

Herkesi memnun edemeyeceğimizi biliyor ve anlıyoruz. Belki bu yüzden bizlere kızan, darılan kişilerin de olduğunun farkındayız. Yalnız düşünsenize her gün değişiminde tarafımıza neredeyse on kişiden mesaj gelmektedir. Hepsi benim şiirim daha iyi demektedir. Ama hepsine tek tek hemen hemen her ortamda günün şiirinin en iyi şiir olduğunu hatırlatmaktan yorulmuyoruz. Biliyoruz ki daha önce güne gelmiş biri mutlaka kendisini geliştiren ya da uzun zamandır/hiç güne gelmemiş kişinin şiire motivasyonu artsın diye güne gelmesine ses etmeyecektir. Sırf güne geldi diye şiirdeki başarısının farkına varılan veya şiir eklediği halde farkedilmeyen kişilerin şiirlerini duyurmak en temel amaçlarımızdan biridir. 

Sonuç olarak gün içerisinde eklenen tüm şiirler Edebiyat Defteri Yönetimi nazarında GÜNÜN ŞİİRİ'dir.


Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.