Savaştepe
541 şiiri kayıtlı

HECE Mİ,SERBEST Mİ ?

Savaştepe
  0,0 / 0 kişi ·0 beğenme · 8 yorum · 1021 okunma

HECE Mİ,SERBEST Mİ ?


HECE Mİ, SERBEST Mİ ?..

Öncelikle şunun bilinmesini isterim ki; hem hece hem de serbest yazan,yazmaya çalışan bir şiir dostuyum…

Her iki tarzı da severim.
İkisi de edebiyatımızın vazgeçilmezleridir bence…

Gelelim aşağıdaki dörtlüğü yazma sebebime…

Bu gün bir dostumun şiirinin altında okuduğum bir yorumda aynen şu ifadeye rastladım:
“benim şiir zevkime ne yazık ki uymuyor
çünkü açtığım an belirli kalıplar içine sıkıştırılmış aruz yada hece şiiri (şairin ruhu ve duygusu takozlanmış, bir şiir olarak algılarımda ben...o yüzden”

Ve bu dörtlüğü yazma gereği hissettim :

Gelenekçi diyorlar,yazarsan hece ile.
Özgünsün söyleşirsen, serbestçe gece ile.
Tarihte iz bırakan, şiirlere bir bakın.
Boy ölçüşen çıkmış mı,hecenin gücü ile ?...

ONUNCUKÖYLÜ
İsmail SIKICIKOĞLU
Savaştepe/Balıkesir
K.S
Şiiri Değerlendirin
 
(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.
Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
HECE Mİ,SERBEST Mİ ? şiirine yorum yap
Okuduğunuz şiir ile ilgili düşüncelerinizi diğer okuyucular ile paylaşmak ister misiniz?

HECE Mİ,SERBEST Mİ ? şiirine yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üyelik Girişi Yap Üye Ol
Yorumlar
müberra gönen
24 Kasım 2007 Cumartesi 16:13:53
Sayın Onuncuköylü 'nün etkili yorum olarak seçtiği yorum üstad Cemâl Safi 'nin yorumundan alınmış.
Bu yoruma bende yürekten bir imza atıyor, saygılar sunuyorum...
akdenizce
23 Kasım 2007 Cuma 17:54:35
Kıldan ince kılıçtan keskin tartışma... Ne tarafa çeksen oraya gidiyor. Kapsamı çok geniş tutarsanız 'şiirin tanımına' gider çakılırız. Örften gelenekten bahsederseniz fazlaca 'muhafazakar' damgasını yemek var! Damgalanmak kolaydır biliyorsunuz; kahvehane köşelerinde nice devletler kurtaran bir nesiliz! Öte yandan, güzel çeviri eserler okuyorsunuz ve oradaki duyguya, anlatım özgünlüğüne şapka çıkarıyorsunuz... Heceyle 'yazıp', bir kalıp üstüne binlerce yazan, ama aslında lügatçeyi dizelere dökmekten başka iş yapmayan nice şair-müteşair vardır. Tam tersi de vardır, zarfla mazrufu 'hecede' mükemmel buluşturanlar... Serbestte ise; adı serbest olduğu için -afedersiniz- kapıp koyverenler, aklına helen her ŞEY'i imge diye yutturmaya kalkanlar, anlaşılmayınca 'o benim imgem' deyip okuyanı komplekse sokanlar, okuyucunun da 'vardır bir bildiği' deyip 'pus' olduğu nice 'yazımlar' da mevcuttur... Elbise önemlidir ama, içindeki adam da adam olmalıdır... Bitmez bu tartışma, ama gündeme gelmesinde fayda vardır elbet... Teşekkürler paylaşım için...
Makberî - Ahmet Akkoyun
23 Kasım 2007 Cuma 15:43:53

Gelenekçi diyorlar,yazarsan hece ile.
Özgünsün söyleşirsen, serbestçe gece ile.
Tarihte iz bırakan, şiirlere bir bakın.
Boy ölçüşen çıkmış mı,hecenin gücü ile ?...

güzel bir değerlendirme aslında Türk insanının Tarihten gelen edebi yönüne baktığınızda hecenin sıcak nefesinin yüzünüzü okşadığınızı hissedersiniz, elbette serbestte şiirdir lakin hece aslagöründüğü hkadar basit değilkdir bir kaç satırı yanyana getirip ona kafiye ayarlamakl hec olmuyor gözden kaçan bu

Hece onlarca yazılma tekniği ile nev-i şahsına münhasır bir güzellikler numunesidir ,deryadır
selamlarımla
apsuva
23 Kasım 2007 Cuma 14:13:00
kısa ve öz diyorum ki ..hece..
aslında ayırım yapmak zor tabii..bazı arkadaşlar bir serbest yazıyor
ki!!akla ziyan
hani alıp götürüyor seni bilmezlere..
ama illaki seçimse hece ..
yüreğinize sağlık

saygılar..
sevilay şahbaz
23 Kasım 2007 Cuma 13:28:08
HECEMİ <SERBESTMİ DİYE BİR AYIRIM YAPAMAYIZ ASLINDA HER İKİ ŞİİR TÜRÜNDE DE ÇOK BAŞARILI OLANLAR VAR HATTA İKİ TARZI DA YAZANLAR VAR...GENELLEMEYE KONAMAZ BİR UNSUR BU KİM ŞAİR KİM DEĞİL VE YA HANGİSİ ŞİİR HANGİSİ DEĞİL TARTIŞMASI BİLE OLAMAZ AMA ŞU BİR GERÇEK HECE DE EĞER GERCEKTEN ANLATMAK İSTEDİĞİNİZ ANLATILMIŞSA SIRF UYAK OLSUN DİYE UYSUN DİYE TIKANIP MECBUREN KELİMELER KULLANMAMIŞSANIZ HECE ŞİİRİ ELBETTE DAHA GÜZEL VE TARİH KOKAN ÖRNEKLERİ İLE MUHTEŞEM BİR TARZ ...
Gelenekçi diyorlar,yazarsan hece ile.
Özgünsün söyleşirsen, serbestçe gece ile.
Tarihte iz bırakan, şiirlere bir bakın.
Boy ölçüşen çıkmış mı,hecenin gücü ile ?...
ZATEN ANLATTIĞINIZDA O ..VE NE GÜZEL BİR DÖRTLÜK HECE BU İŞTE ..GECENLERDE ŞÖYLE BİR AÇIKLAMA OKUDUM ÇOK ESKİ ÇAĞLARDA KALEM KAĞIT KITMIŞ ESKİ ŞAİRLER AKILDA KALSIN DİYE HECELİ YAZARLARMIŞ EZBERLEMEK ADINA ..NE SAÇMA BİR AÇIKLAMA DEĞİLMİ ...ÜSTTE TUTKUN KARDEŞİMİZDE ÇOK HOŞ BİR YAZI PAYLAŞMIŞ CEMAL SAFİ ÜSTADDAN ...
savaser39
23 Kasım 2007 Cuma 13:05:05
Bugüne değin tek bir şiir yazdım hece ile. Hece ile şiir yazmak bazen çok kolay gibi algılansa da serbest gibi olamaz. Heceleri uyduracağım diye olumsuz ve komik kelimelerle dizelerini oluşturanlara ise sadece tebessüm etmek yeterli bence. Zevk başka başarmak başka. Düşüncem herkes başarılı olduğu bölümde yol alsın. Sezar'ın hakkı Sezar'ın olsun.
tutkun durukan , etkili yorum yaptı.
23 Kasım 2007 Cuma 12:49:20
Türk şiir sistemi bellidir...Ve bize ait olan yapısı vardır...Ama kendi kültürünü inkar eden zavallılar batı hayranlığıyla bir yerlere gelmeye çalışıyorlar...Okullarımız da resim ve müzik dersi vardır ama şiir dersi yoktur...Şair yetenekleriyle doğar...Bu iş Allah vergisi bir yetenek...Hocamız Cemal Safi Beyin çok enfes bir yorumu var onu paylaşmak istiyorum....

Şair sonradan olunmaz. Öyle olsaydı şiir sınıfımız olurdu. Şiir dersimiz olurdu. Şiir öğretmenimiz olurdu.

Müzik dersimiz, resim dersimiz vardır. Bunlar da güzel sanatlardandır. Ama şiir dersi yoktur. Şairlik doğuştandır. Eğer içinizde şairlik varsa, okuma yazmayı öğrendiğinizde önce şiiri öğrenirsiniz. Şarkıların şiirleri sizin dikkatinizi çeker ve o şarkıların güftesini merak edersiniz.

Eskiden şairlere aşıklar denirdi. Şair fazla duyan, fazla etkide kalan insandır.

Bir dramatik olay olsa önce şair ağlar. Komik bir olay olsa önce şair güler. Hem de herkesten fazla güler.

Okuma ve yazmayı öğrenince, önce şiir yazmaya başlarsınız. Uykularınız kaçar. İnat eder de yazmazsanız hiç uyutmaz. “Yazıp da ne olacak”, dediniz. Yani şiire kafa tuttunuz. Sizi sabaha kadar uyutmaz. Ben hiç kafa tutmam. Ama bir dörtlüktür, ama bir şiirdir. Kalkar yazarım ve gönül rahatlığıyla uyurum. Bu bir nevi deşarj olmaktır.
Ben serbest şiiri de çok seviyorum. Ama edebiyat öğretmenlerine kırgınım. Çünkü öğrenci, şiir diye düz yazı yazıyor. Yazdığını da şiir zannediyor. Çünkü yanında böyle örnekler var. Öğretmen, “Aferin çocuğum” diyor. Ama o, şiir değildir. Bunları Avrupalıya şiir diye tanıtmaya kalktığımızda hemen bizim şiir konusunda ne kadar beceriksiz olduğumuz kanısına varacaklardır. Bunlar şiir değildir. Bu düz yazılar şiirse Yahya Kemal’de, Nedim de, Fuzuli de, Mehmet Akif de şair değildi.

Öte yanda Goethe de, Dante de, Boudlair de şair değildi. Hatta Şekspir de şair değildi. Ben diyorum ki, düz yazı ile şiir yazanlar şairse, ben şair değilim.

Onlar süslü nesir yazıyorlar. Ne uyak var, ne vezin.

Vezinsiz yani ölçüsüz şiir olmaz. Kafiyesiz yani uyaksız da şiir olmaz. Düz yazı olur. Akılda da kalmaz. Zaten Allah bile ayetleri kafiyeli yollamış. Ben kafiyeli ayetleri daha kolay ezberleyebiliyorum.

Kişi önce ölçülü ve kafiyeli şiir yazar. Bu konuda kendini kanıtlar. Sonra da serbest şiir yazarsa buna bir şey demem. Hatta takdir ederim. Ama öncelikle ölçülü, kafiyeli şiir yazacak. Çok sevdiğim serbest şiirler vardır. Ama hececi şairlerden çıkmıştır.

Kısacası, vezinli kafiyeli bir dörtlüğü bile yazamayan adamın serbest olarak yazdığına ben şiir demem.
CEMAL SAFİ
ozelkutupyildizi
23 Kasım 2007 Cuma 12:37:16
bende serbes yazıyorum ama
çok haklıydınız

Gelenekçi diyorlar,yazarsan hece ile.
Özgünsün söyleşirsen, serbestçe gece ile.
Tarihte iz bırakan, şiirlere bir bakın.
Boy ölçüşen çıkmış mı,hecenin gücü ile ?...

tebrikler
kalemini dert görmesin
muhabbetiniz baki olsun
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.