NEDİR?

48.119 terim terim kayıtlı.

Yavuz sultan selim

Yavuz sultan selim sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Yavuz sultan selim terimi E-Robot tarafından 8.2.2008 tarihinde ekledi.
Yavuz sultan selim şiirleri Yavuz sultan selim kitabı

Yorumlar
Canşenliği
8 Nisan 2009 Çarşamba 11:23:09
sanma şahım herkesi sen sadıkhane yar olur.
herkesi sen dost sandın belki o ayar olur.
sadıkhane belki o alemde dildar olur.
yar olur ayar olur dildar olur serdar olur.büyük şair....
Göktürkmen
12 Ekim 2008 Pazar 19:06:12
Evet Haklsınız; Siz başlayın mesela, ne deimişlerse? Gönüllü biatı anlamlandırmakta bayağı zorlandım açıkçası?
Tacüt tevarih Üzerinden Yavuz Padişaha bakışla; Şerefname, İdris Bitlisi ve en önemlisi, Muhammed Ağa Kelhoki'ye yaptığınız atıfla, Türk/kürt işbirliğini açıklamanızı ilgi ile okuruz.

Kelhoki'nin yaptığı önemli de; Teke, Zülkadirli vb. Türkmenlerinin kalkıp Türk Anadolu'sundan Horasan İran'ındaki Başka bir Türk/Türkmen Hatayi Hz.leri ile yaptıkları pozitif anlamda işbirliği önemsiz mi?

Hem işbirliği edenler Türk ve Türk eni sonu bod/uruk farkı vardır. Etni biled sayılmaz!..

Önemsizse niçin, önemli ise neden önemli örneğin?


Daha kaynaklarınızdan -İdris-i Bitlisi'yi- nesnel anlayıp/anlatabilmek için ve de Vani Mehmet Efendi ile zıtlaştırmadan sordum efendim bu soruları?


Esenlik..
sabri ayçiçek
12 Ekim 2008 Pazar 17:20:23
Bence Yavuz'u iyi anlamak için Kürtlerin Osmanlı'ya 1516 yılında gönüllü "biat" etmesini araştırmak ve bilmek gerekir."Ariza"nın okunması gibi.
İdris Bitlisi,Muhammed Ağa Kelhoki ve Şeref Han...nedir,kimdir,ne demişlerdir?
laledevri
9 Ekim 2008 Perşembe 23:08:54
şüphelerinizde haklısınız.
cevap verecek kişi kalmadı gibi.
Göktürkmen
9 Ekim 2008 Perşembe 22:15:51
:)) Bana sus konpirasyonu mu uygulanıyor ne? :P

Bundan ciddi ciddi şüpheleniyorum vallahi (!)

hehe
laledevri
9 Ekim 2008 Perşembe 21:52:22
ayrıntıya takılan olmamış hayret!
bende böyle olmamıştı.
Göktürkmen
8 Ekim 2008 Çarşamba 20:17:00
"..hocası Saadettin Efendi.." Tac üt Tevarih ve Yavuz Padişahın akıl hocası, Türk ve Türkmen düşmenı Hoca sadettin efendi.. Kılavuzluklarıyla epey Türkmen kırımı olmuştur. Şah İsmail (Hatayi) ile iktidarı uğruna Türklüğe soktuğu sunni/Alevi ayrıştırması ile hatırlıyorum.

Hoca Saadettin'den Yavuz Padişaha bir bakış bizimkisi..

Ayrıntıya takılmasın okuyan.. Bir bölümü yazdık katkı olarak..
Abdullah Çevik
7 Ekim 2008 Salı 18:46:38
II.Bayezid’in oğlu Selim (Yavuz), şair Osmanlı padişahlarından olup aynı zamanda dedesinden ve babasından sonra Osmanoğulları’nın en bilgin kişisidir. Selimi mahlasıyla şiirler yazmış ve Farsça divan tertip etmiştir. Osmanlı hanedanının en büyük şairidir. Muallim Naci’ye göre Anadolu’da Farsça şiir yazan şairler arasında en kabiliyetli olandır. Şehzadeliğinden itibaren sarayını şairlerin cazibe merkezi haline getirmiştir. Zati, Lami, Ahi Çelebi gibi şairlere ulufe vermiş; yabancı şairlerden Kazvini ve Şemsi’ye iltifatlarda bulunarak himayesi altına almıştır. Ünlü tarihçi ve padişah hocası Saadettin Efendi, Selimname adlı eserinde Yavuz Sultan Selim’in geceleri genellikle kitapla meşgul olduğunu ve hazine-i amirede bulunan değerli kitapları okuduğunu kaydetmektedir. Sultan Selim, Ali Şir Nevai’ye nazire söyleyen şairlerdendir. İran edebiyatını çok iyi bilen Yavuz Sultan Selim, özellikle Hafız, Sadi, Selman ve Cami gibi şairlerden etkilenmiştir.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.