ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Ayrılık sabahı onlar yüklerini denk yaparlarken, ben yüzüme ebucehil karpuzu sıkılmış gibi (gözyaşları dökerek ağlıyor) idim... İmriülkays Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA
48.331 terim terim kayıtlı.

Türkiye komünist partisi

Türkiye komünist partisi sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Türkiye komünist partisi terimi E-Robot tarafından 8.2.2008 tarihinde ekledi.
Türkiye komünist partisi şiirleri Türkiye komünist partisi kitabı

Yorumlar

Sakıncalı Piyade 30 Haziran 2008 Pazartesi  10:04:50

bu konuya daha bi açıklıok getirmek isteyen yazsın
agahb 19 Haziran 2008 Perşembe  12:36:21

Anlatılamamış, anlaşılamamı ve dinin karşısına konmuş halkın belliğinde inançsızlıkla eşitlenmiş insana verdiği değer ve ekonomi anlayışı gerilerde kalmış haksız yenilmiş bir düşüncenin etkisiz elemanı .
fatih akça 19 Haziran 2008 Perşembe  09:06:32

sende ulusalcıydın değilmi :)
bende yazmayacağım bir daha zaten
black 19 Haziran 2008 Perşembe  02:11:09

bence baştan sona yanlış bilgiler.
sana katılamıyorum fatih...
bu konu üzerinde çok fazla konuşabilirim ama...
çok uzun olacağını düşünüyorum...
söylediklerinin bir kelimesine dahi katılmıyorum arkadaşım...
fatih akça 19 Haziran 2008 Perşembe  00:20:06

ulusalcılık kavramı anti emperyalizm demek değildir
küreselleşme ile biçim değiştiren emperyalizin yedeğinde "satatüko" savunuculuğudur ki aydemir güler'in yazılarını takip ederseniz bunu rahatlıkla anlarsınız..

ulusal çapta verilen mücadele küreselleşme çağında hiç bir işe yaramamaktadır

baş çelişme emperyalist ulus ezilen ulus değildir...

o nedenle...
ergenekon'un savunusuna girişmiş....
Hrant Dink için evrensel sol değerleri yağmalamış ...
bir parti için evet gülmek gerekiyor..
birazda komünizm ögretmek
binbilinmeyenli denklem 18 Haziran 2008 Çarşamba  21:46:21

ayrıca syn egedeniz lütfen bukadar ağır konuşmayın,bu ülkede yaşayan her kes en az sizin kadar vatansever ve namusuna düşkün,konuyu saptırıp saptırıp anlamsız yerlere getirmeyin konu komünizm pkk yadaa bilmem ne değil,her konunun belli yeri var ve herkes istediğini yazar o konu hakkında.biliyorum diyosanız böyle ispatlayın bence,konuları karıştırmadan lütfen
Göktürkmen 18 Haziran 2008 Çarşamba  20:01:40

Sınıfsal, dinsel- ulusal..

Yerel, ulusal,evrensel..

Yeni emperyalizme ve sömürgeciliğe karşı tanımları da yenilemek gerekiyor.

Yeni ulus gibi, yeni ulus "halklar" değildir, dinseleşme/mezhepleşme değildir, etnik ulus değildir, cemaatlaşma değildir. Yeni ulus ülke nesnelinde çelişkisinin temelde ulusal, ana olarak ise sınıfsal olduğunu görebilmektir.

Soğuk savaş bitti, onun tüm,tam ve bütünsel tanımları bitti, bakın 141 ve 142 ve de 163. maddeler kaldırıldı... Hala mı görülemiyor?

Siz ortada "komünist" görüyor musunuz?

Hatırlayın ne abartmışlardı?

Peki ya gericilik ve karşı devrim? Peki ya etnik ve azınlıkçı faşaoluk? peki ya yeni mandacılık?


Bunları hiç abartmamışlardı. Ortalık bunlarla kaynıyor !


Hatırlayın, bu masal üzerinden bir 12 Eylül geçti, geçenden sonra kalan ortadadır, hala mı belli olmuyor?

Dizge şu: Anti Batı, anti emperyal ve "istiklal-i tam" olacaksınız. Bunları bir dahi olmayınca,eksik bırakılınca olmuyor..

Sonra yerel veya evrensel de takılıp kalmış olmayacaksınız. Arada ki kemalist önermeli özgün Türkizme ulusala ve Türk'e vuruyorlar görmeli bunu ?!

Etnikçisi de, gericisi de ,cemaatçısı da ve liboş mandacısı da !..

Yeni ulus ezilen ulusun özgün haline yazmaktır. Bir arkadaş yazmış T.K.P ulusalcı diye.. Gülümmek gerekiyor.

Güler bir şey söylüyor, -Türkiye devrime mahkum, ve devrimin kendisi olmaya gidiyor. -

Ama içeriği diyalektik değil, enerjetik.. Türkiye böyle bir yeni devrime doğru gidiyor

Galiyef,Rıskılov,VahidovM.Suphi çizgisi; Kemaliz'min ülkenin öznel şartları gereği 1920 Türkiyesi'nde yapamadıklarını yapmaya gidiyor.

Son söz: İnsan bölümsel değildir. Sınıfsal insan, ulusal insan, dinsel/mezhepsel insanlardan birinde kalmak ilkelliktir. İnsan bütün bunları bütünselleyerek Türk insanına gider.. Yeni emperyal kapitalizme karşı, yeni tanımıyla Türk ulus toplumsalı ve Türk insanına gider !

Adam gibi bir sol parti yoksa bu ülkede, tıpkı ve bugün olanlar olur.

Esenlikler..
vendetta 18 Haziran 2008 Çarşamba  18:01:30

Atalet
binbilinmeyenli denklem 18 Haziran 2008 Çarşamba  16:48:00

syn egedeniz inanın sizin bildiklerinizi öğrenmeye ihtiyacım yok,doktora yaptım demişsnz ne hakkında doktora yaptınız??bizim bahsettiğimiz komünizm,bu konuda doktora yapmış olamazsınız çünkü sizin bulunduğunuz meslek dalıyla tamamen ters düşen bir durum..ikincisi sahil olduğunuz sölemedim,okumuş birisiniz cahil olamazsınız,ama insan ne kadar bilgili olursa olsun herzaman bilmediği şeyler vardır.sizin bilmediğiniz dediğim şey bu konu.biliyo olsaydınız inanın bana böle seviyesizce ağır ithamlarda bulunmuş olmazdınız,bence bukadar taraflı olmayı bırakın,bukadar önyargılı olmayın ve bukadar ısrarcı olmayın bazı şeylerde,tabi tüm bunlar size kalmış şeylerdir.ben kendi fikirlerimi söyledim ama türklükten bahsederken birazdaha dikkatli olun bence,bukadar seviyesiz olmak hiçbir türke yakışmaz,vatanseverlikten bahsederken saçma konulara girmeyin pkk nın durduğu yer belli bu ideolojinin durduğu yer belli.pkk sosyalizm görüntüsü altında gençlerin beynini yıkayan kanlı faşist sosyalizmle uzaktan yakından alakası olmayan uyduruk bir örgüt aynı nasyonal sosyalizm ideolojisinde olduğu gibi.size araştırın derken bunu kastettim siz başka yönlere çektiniz...
Sakıncalı Piyade 18 Haziran 2008 Çarşamba  12:57:07

türkiye cumhuriyetinin dejanere edilmesinde kullanılan onlarca piyon oluşumdan biri ve her oluşumda olduğu gibi kendi içnde çelişen bazı değişik kuruluşlarla ilişkisi bulunan örnek mustafa suphi 33 dereceden mason üstadıdır bu yalnızca bu parti için değil ülkemizdeki bir çok oluşum için gecerlidir Tüsiad zamanında kurulan fikir kulupleri rotary fedarasyonları ögrenmeniz gereken bir sistemleri var ama öğrenmesenizde olur yıllardır kime ne faydaları olduki
fatih akça 18 Haziran 2008 Çarşamba  12:28:32

sevgili Bermuda...
TKP'nin adı komünist olup politkalarının ulusalcı olduğunu bilmeyen kimse yok
şöyle bir bakın sitelerine "ergenekon"u bile övecek kıvama gelmiş adı komünist olan bir partiden umut beklemek balığı kavağa çıkarmaktan daha zordur
mericanNART 18 Haziran 2008 Çarşamba  09:44:07

form konusunu baştan aşaga kadar okudum.komün ne oldğunu,ve ne olmadığını bilen veya bilmeyen bişeyler yazmiş.eğer komün ne gibi halka faydaları var,veya yok anlatmanız gerek ki bilmeyen arkadaşlarımızda ögrenme gayesinde bulunurlar.bakıyorım ki bir vatanperverden bahsediyor biride pkk den.pkk ney, komün ney,türkçülük ney.bilmediğiniz böyle konuları girseniz,hiçte böyle kalb kırmalar,kin,öfke besliyorsunuz.
yapmayınız allah aşkına.tek açtı altında olduğumuz süreçte o zaman asil kan mevcut olacak.bilen kişiler,bilmeyen kişillere anlatsın diye nokta koyuyorum..)
Bermuda 18 Haziran 2008 Çarşamba  03:28:56

beyler bayanlar başka işiniz yokmu sizin..
kominizmin tanımını bilmeyen susmakla yetinsin..
köpek möpek diyor birileri birileri de cevap veriyor..
egedenizi..
fatih akça...
damarlarınızda asil kan mevcut unutmayın..
kin öfke değil..
hakarere varan cümleler kuracağınıza iki üç satır umut şiiri yada yazısı yazmaya çalışın.. bu size daha çok yakışacaktır..
fatih akça 17 Haziran 2008 Salı  22:12:44

egedenizi...
TKP ulusalcı bir siyaset izlemektedir yani en az sizin kadar vatanperverdir..
ki komünist bir partinin ulusalcı olması kadar gülünç bir durumda söz konusu değil..
gerçi SİP dönemindede pek hayra alemet değildi gidişleri
susuz göl 17 Haziran 2008 Salı  21:55:53

Konuyu çok saptırmışsın ve suçlama getirmişsin suçlama getirebilmen deliller sunmak gerekiyor.
Varsayımlarla burada yazmak kolay ..
ve sizler sizin gibi insanlar hep bir seyleri yok sayarak insanlara insan olarak bakamadığınız için hep bunu yaşıyacaksınız.kimse burada pkk yı konuşmuyor ve sen pkk konusu açmak istiyorsan yeni bir konu açabilirsin buraya yorum yapmana gerek yok her insan düşüncelerini fikirlerini tkp hakkında yapıyor ..
sen delil sunmadan ıtham da bulunuyorsun yanlış yerdesin ....

Biraz oku ve ögren ne anlama geldiğini taraflı yayınlarla değil ansiklopedik bilgilerede başvur yorum yazan kitaplarla bilemezsin anlayamazsın.

Bakacağın kaelime ''Komün'' bakıp burayada anlamını yazarsan sevınırım .

Komünist parti kurulusu ile pkk kuruluşu hakkında ve pkk'ya kimlerin yaltakçılık yaptığı hakkındada biraz okuman gerekiyor.

kimseyi suçlamaya ve itham etmeye hakkın yok....
egedeniz 17 Haziran 2008 Salı  21:23:34

""syn egedeniz,bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmak huyunuz sanırım,e tabi doğrudur,birşey bilmemek insana cesaret veriyo olsa gerek,kendini burda ispatlıyorsunuz..."" --Bilmediğim şey dediğiniz konu üzerine doktora yaptım. Bana hiçbirşey bilmiyorsun demek de sizin huyunuz heralde. Ben birşeyler biliyorum, ama siz bunu bilmiyorsunuz ve bir türlü anlamıyorsunuz.

"sizden uzak olan şey hakkında yorum yapıp kendinizi belli ediyorsunuz sadecee,sizden uzaksa uzaktır,kim takar...sanırm bende sizin vatanseverliğiniz hakkına şüphe duyuyorum.bence onlar değilde,siz ve sizin gibiler amerikan emperyalizminin zavallı kurbanları olmuşsunuz... " -- Benden ne kadar uzak olduklarını bilmiyorum. Kandil dağı kadar mı? yoksa saklandıkları bir mağara kadarmı? Namusuma göz diken, vatanıma göz diken elin hain komünisti vatansever de ben değilim öylemi? Sizi tenzih ederim ama işte bu adamların ağzından konuşuyorsunuz! Onlar da komünist sizde? Belki diğerleri gibi yani TKP ve benzerleri gibi Pkknın misyonunu beğeniyor ve destekliyorsunuz.
Kusura bakmayın ama askerime silah doğrultturan her zihniyetin düşmanıyım!
(Acaba beni hep konuşmakla eleştirdiğiniz konuyu her zaman siz açmıyormusunuz?)
Gördüğünüz gibi sizden ve taksimin en lüks yerindeki TKP den başka komünist varsa, onlar da ellerine silah tutturulmuş olan hain köpekleridir.
%1 bile oy toplayamayan bir zihniyetin öldüğünü kabullenmemek daha da garip.
Size bildiklerimi göstermek ve cahil olmadığımız ıspatlamak için bana fırsat veririmisiniz?
Gülem 17 Haziran 2008 Salı  17:45:54

ooooo elifcimmm
akıl yaşta değil baştadııırrr
böyle büyü de gel emiler falan hoş mu YAVRUM
elif karslıoğlu 17 Haziran 2008 Salı  17:39:26

gülem büyüde gel emi...

bunlar masal yavrum...
elif karslıoğlu 17 Haziran 2008 Salı  17:38:27

Taksim'de en güzel mekana kurulmuş parti binası...

ne yaman çlişki değil mi:)))))
Gülem 17 Haziran 2008 Salı  12:44:53

Sen yanmazsan ben yanmazsam biz yanmazsak nasıl çıkar karanlıktan aydınlığa... Yandık ey halkım unutma bizi.... Böyle sözler uçuşuyor beynimde... Sivas katliamından hala etşler yükselirken Bir de bir bayrakta ampül işareti görüyor gözlerim. İçim sızlıyor... Ne diyim?
binbilinmeyenli denklem 16 Haziran 2008 Pazartesi  16:57:28

syn egedeniz,bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmak huyunuz sanırım,e tabi doğrudur,birşey bilmemek insana cesaret veriyo olsa gerek,kendini burda ispatlıyorsunuz...sapkın ideoloji dediğiniz şeyler ve onlara bağlı kişiler inanın sizin gibilere sadecee ağzı kulaklarında gülüyorlardır şuan.sizden uzak olan şey hakkında yorum yapıp kendinizi belli ediyorsunuz sadecee,sizden uzaksa uzaktır,kim takar...sanırm bende sizin vatanseverliğiniz hakkına şüphe duyuyorum.bence onlar değilde,siz ve sizin gibiler amerikan emperyalizminin zavallı kurbanları olmuşsunuz...
egedeniz 15 Haziran 2008 Pazar  23:48:33

Aman bizden uzağa demek geliyor içimden. Uzun zaman önce okuduğum bir makalesi vardı TKP nin. Kürt halkına serzenişler flan vardı içerisinde. Bize oy verirseniz sizi bu zulümden kurtarırız der gibi bir halleri vardı.
Vatansever olduklarını düşünmüyorum. Pkk söylemleri taşıdıkları da apaçık. Neden bunlar kimsenin dikkatini çekmedi belki tartışılır ama yabancı istihbaratların maymun oyuncakları oldukları kesin!
Bize Atamızın bıraktığı yol ve ışık yeter de artar. Dünyadan silinmiş sapkın ideolojilerin bizi sömürmesine izin vermemek gerekli.
En eşitlikçi yaşam tarzı Kemalizm.
Gökhan Ergür 14 Haziran 2008 Cumartesi  16:01:03

Taksim'de en güzel mekana kurulmuş parti binası...
fatih akça 14 Haziran 2008 Cumartesi  13:27:08

son dönemde ulusalcı bir kıvama gelmiş ve ne demeye kendilerine komünist diyorlar diye düşüncelere sevk etmiş parti..

tabi birde n.hikmetlerin vedat türkali'lerin ahmet arif'lerin üyesi olduğu mustafa suphi'nin TKP si var onların devamı tüm İGD (ilerici gençlik derneği) ve ürün dergisinde varlıklarını sürdürüyorlar

yabancı istihbaratmı...
YetgiN 14 Haziran 2008 Cumartesi  11:31:47

yabancı istihbarat örgütleri tarafından türkiyede belenen marksizmin kalıntılarından biri
Göktürkmen 12 Haziran 2008 Perşembe  03:12:01

Galiyev, Rıskılov,Vahidov ve M.Suphi...
binbilinmeyenli denklem 11 Haziran 2008 Çarşamba  23:51:07

malesef...:(
susuz göl 11 Haziran 2008 Çarşamba  21:41:22

Önce sunu söylemek isterim dünyada bitmek üzere olan ve tükeknen bir ideoloji ve yaşam biçimidir Komünizm ve onun savunulması için kurulan siyasi olgudur.

Türkiyeye gelirsek türkiyede büyük bir çogunlugun bilmediği komünizm ideolji si yanlış tanıtılmış yanlış gösterilmiştir ve korkutulmuştur halkımıza halkımızın büyük bir çoğunlugununda okumadan ve kulaktan dolma bilgiler ile sadece dinsizlik,ataistlik inançsızlık olarak bildiği bir terimdir komünizmtürk insanı inancına dinine kültürüne bağlı kaldığı içinde bu ideoloji hep azınlıkta anlamı bilinmeyen ideoloji oldu.

Şu andada günümüze yenik düşen bir ideoloji oldu çünkü insanlar artık hiç bir seyi ideoloji olarak bakmıyor.

Türkiye Komünist partisi dersek te yukarıda yazdıgım seylerle baglantılı olarak hep seçimlerde %1 alan oy potansiyeline sahip bir siyasi olusum olarak kaldı.Bundan sonrada değişen hiç bir sey olmayacak zaten dünyada hükmünü yitirmiş bir ideoloji ancak bu kadar başarı sağlayabilir.

Ama bilinçli ve insanların okuma alışkanlıkları olsa idi biraz araştırabilselerdi biraz komünizm dinsizlikle bir alakası olmayan sadece adletli herkesin eşit şekilde yaşadığı ve kimsenin kimseden üstün olmadığı bir yaşam biçimi ve ideoloji oldugunu bilselerdi.Eminim sonuçları daha baska olurdu ve daha güçlü olurdu...

Ama bu dünyada her zaman para gücü ve liberalizm her zaman güçlü oldu ve bu ideoloji yok olması noktasına kadar geldi...
binbilinmeyenli denklem 11 Haziran 2008 Çarşamba  21:17:29

evet öyledir zaten bende şöyle demek istedm sadece suphilerin destekçilerinden bazıları(çok az bir kesim)bugünkü tkp kadrosunda yer almaktadır
NİL KIZILIRMAK 11 Haziran 2008 Çarşamba  20:42:32

bugünkü 2001 yılında aydemir güler başkanlığında kurulan tkp-sip 10 eylül 1920de ki mustafa suphilerin devamı değildir öncelikle bunu bildirmek isterim...sanki suphilerin takipçisi gibi yazılmştır oysa gerek strateji gerek taktik olarak tamamen farklı yollara sahiptir....bugün suphilerin kurduğu gercek tkp takipçileri türkiyede cok az kalmış olmakla beraber iğneyle toprak kazarak yola devam etmektedirler ama tıpkı eskisi gibi sağlam adımlarla ilerlemektedirler
binbilinmeyenli denklem 11 Haziran 2008 Çarşamba  15:13:09

marksist bir politika izleyen,10 eylül 1920de kurulan, Mustafa Suphi'nin ilk genel başkanlığını yaptığı,12 eylül 1922de kapatıldı sonra 2001 yılında aydemir gülerin başkanlığıyla tekrar kuruldu ve 1980 öncesi bazı TKP destekçileride bu kadroda yer almıştır(not:aydemir güler mehmet akif ersoyun torunudur.)
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.