NEDİR?

48.139 terim terim kayıtlı.

Friedrich wilhelm nietzsche

Friedrich wilhelm nietzsche sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Friedrich wilhelm nietzsche terimi E-Robot tarafından 7.2.2008 tarihinde ekledi.
Friedrich wilhelm nietzsche şiirleri Friedrich wilhelm nietzsche kitabı

Yorumlar
simin
21 Ocak 2009 Çarşamba 11:38:58
niçe der ki;

"benim ağzım sizin kulaklarınıza göre değil."

neden bu denli yanlış anlaşıldığını anlarız bu sözle kendisinin..
Göktürkmen
8 Aralık 2008 Pazartesi 12:43:18
Kelime kavram öncüllemek kutsal, yorum hürdür. :))

Eninde sonunda "üstün aryen ırk" zırvası ile hasta ruhlu "üstinsan" yaklaşımı bireysel ve toplumsal derece farkı gösteriyor. İçerik farkı mı peki? Hiç sanmıyorum?

Esenlik değerli "simin".
simin
7 Aralık 2008 Pazar 11:54:28
Hitler"in akıl hocası değildir.. Hitler Nietzsche"nin üstinsanını kendine göre yorumlayıp üstinsanla alakasız üstün ırkı yaratmıştır.
Asya AK
5 Aralık 2008 Cuma 10:05:04


büyük bir nihilist


almılabike
4 Aralık 2008 Perşembe 21:07:33
böyle buyurdu Nietzsche...
Göktürkmen
2 Aralık 2008 Salı 23:32:45
Rahatsız, Hitler'in akıl hocası, "üst insan" manyamasına tutulmuş, eğri oturup doğru şeyleri daha fazla görünen -şeyleri- yazmış kişi..
simin
2 Aralık 2008 Salı 19:53:29
1844 - 1900

Henüz altı yaşındayken babasını kaybeden Nietzsche erken yaşta olgunlaşmıştır. Arkadaşları ona "küçük papaz" der.(Ayrıca babası da bir papazdı) 18 yaşına kadar Hıristiyan düşüncenin etkisindeydi. Fakat sonradan hıristiyanlığı "üstinsan"a ulaşmada bir engel olarak görmüştür. Ardından ahlaki değerlere saldırıları başlamıştır.

24 yaşında profesör olmuş olan Nietzsche Antik Yunan'a ve Yunan filozoflarına derin bir ilgi duymuştur. Yazdığı bir kaç kitap da onlar üstünedir. İyi - kötü üzerinde türlü düşünceleri vardır(iyi ve kötünün güçsüzler tarafından ortaya atılan ve aslında olmayan bir şey olduğu gibi). Kıskanş kızkardeşi Elizabeth yüzünden aşk hayatında bir başarı yakaladığı söylenemez. Kızkardeşi aynı zamanda editörüdür fakat Nietzsche"nin başına gelebilecek en kötü editör denebilir.

Müzik tutkunudur hatta bir zaman için müzikle uğraşmayı da düşünmüştür fakat bireyciliği onu düşünmeye itmiştir. "Yeni bir yaşama yolunun taslağı"nı çizdiği dönemde bu yolu İranlı bilge Zerdüşt'e söyletmeyi kuruyor ve başeseri "Böyle Buyurdu Zerdüşt"ü yazıyor. Ama Zerdüşt'ün ilk anıldığı kitap bu değildir. Daha önce Seninçli Bilim"de adı geçiyor ilk kez.

Tanrı'nın öldüğünü ve O'nu öldürenin biz olduğunu savunur. Tanrı'nın ölümünü değerli kılabilmek için de kendimizin kendimizin Tanrı"sı olması gerektiğini söyler.

En sevdiğim sözlerinden biri ise şudur:

"Zaman gelmiştir: İnsan bir an önce kargaşasını kendine anlam veren bir düzene çevirmezse
yıldız doğurtmazsa karanlığına yol olacaktır."
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.