NEDİR?

48.176 terim terim kayıtlı.

Etik

Etik sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Etik terimi Banu Kalyoncu tarafından 23.5.2007 tarihinde ekledi.
Etik şiirleri Etik kitabı

Yorumlar
suyun susu
3 Haziran 2007 Pazar 18:25:04
Arkadaşlar her biriniz ayrı ayrı doğru denebilecek olan yorumlar yapmışsızınz -katılmadğım zeynep hanım dışında-. Etik töre kökenli bir sözcük ve kavram olabilir ancak etik dediğimiz şey sokratın asaletinide içine katar. Yani aslında çok geniş bir tabanı vardır. Böyle olması onu dogmatik kuralları eleyerek mantık süzgecinden geçirerek eklektik olmayan bir sistemi yaratmasını sağlamıştır. Yani etikle dogmatik ahlakı eyırınız lütfen zeynep hanım. Dogmatik olanda mantık yoktur ve bu yüzden evet apış arasındadır aklı. Yani kavramsal olarak etik=ahlak değildir. Ahlakın aklı apış arasında olabilir çünkü kendisini sadece o çevrede yaratmış ve olgunlaştırmış içine dinde katarak kendi içinde eklektirk iki yüzlü bir anlayış haline bürünmüştür. Ahlakla, etik kavramlarını lütfen bir kez daha düşünün. Şayet etik=ahlak derseniz bir çok kavramı fikri, ideolojiyi bağnazlık sınırlarına çekersiniz.
munır
2 Haziran 2007 Cumartesi 02:00:35
etik, halk dilinde kullanılmayan fakat suç işleyen ve bınu itiraf etmesi gereken kişilerin (?) halk karşısında kulandığı bir terimdir-ahlaksızca davrandım diyemeyenlerin yaptuğım etik değildi diyerek sıyrılma amacıyla kullanılır
munır
2 Haziran 2007 Cumartesi 02:00:27
etik, halk dilinde kullanılmayan fakat suç işleyen ve bınu itiraf etmesi gereken kişilerin (?) halk karşısında kulandığı bir terimdir-ahlaksızca davrandım diyemeyenlerin yaptuğım etik değildi diyerek sıyrılma amacıyla kullanılır
sürgünce
1 Haziran 2007 Cuma 13:39:39
etik tüm pozitif ve beşeri ilimlerden gündelik hayatımızın en ufak ayrıntılarına kadar bizi sarıp sarmalayan, denetleyen, yol gösteren, eylemlerimize hakkaniyet kadan güzel bir değer.
elif ergin
30 Mayıs 2007 Çarşamba 23:25:28
Zeynep Hanım bu kadar asil bir terimi herhalde sadece sizin gibi aklı apışarısında olan biri böylesi çarpıtabilir.

Etik, ortak doğrular bütünüdür. Etik uzlaşı sistematiğidir. Etik yol gösterici ve yol çizgileridir. Ama tabi insan gibi yaşamak isteyenlere.

Etik, insan onurunun muhtevasıdır. Nasıl bu kadar basite indirgersiniz hafsalam almıyor.

Yaşasın ahlak düşmanlarına karşı, ahlak felsefesi.
Ahmet1
30 Mayıs 2007 Çarşamba 22:40:18
sayın mami türk milleti asil bir millettir bu yakıştırmanızı kınıyorum
ve sizin söylemek istediğiniz şey kimliginde türk ama kendi türk olmayanlardadır o benzetiminiz
yada bu miletin bagrında yetişmiş hainlerde olur o benzetiminiz
asla türkte olmaz
saygılarımla
mami23
25 Mayıs 2007 Cuma 23:10:46
Türk milletinde pek de rastlanmayan bir ahlaki davranış biçimi
Banu Kalyoncu
25 Mayıs 2007 Cuma 17:14:17Toplum tarafından kabul görmüş benimsenmiş ahlaki davranıışlar bütünü.


Zeynep Tavukçu
25 Mayıs 2007 Cuma 14:58:07aklı apış arasında olanların
sinir bozucu
ahlak felsefesi...
pegasus
25 Mayıs 2007 Cuma 14:52:17
Yunanca ethos yani "töre" sözcüğünden türemiştir.
en yalın tanımı da töre bilimidir
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.