NEDİR?

48.176 terim terim kayıtlı.

Amerika

Amerika sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Amerika terimi zeren tarafından 12.9.2006 tarihinde ekledi.
Amerika şiirleri Amerika kitabı

Yorumlar
Halil Gülşen
13 Ekim 2007 Cumartesi 22:17:24
Uyuyanları sömüren, sindiren, soyan uyanık.....
kehya
11 Ekim 2007 Perşembe 16:28:12
Amerika. Atom bombası, insan katletme makinası, hemde en masumlarını...
hayaletsuvari
7 Mayıs 2007 Pazartesi 22:01:20
Amerika=bebek katili...
munır
1 Mart 2007 Perşembe 03:21:17
Amerikada diğer devletler gibi bir devlet.Kim eline güç geçirmişte bunu lehine çevirmemiş.Oradada insanlar yaşıyor.Oranın insanalrıda var ki kendi devletlerini eleştiriyor.Tabii ki güç sonsuza kadar süremez.Hani tümur hani cengiz han hani ramses hani ingiltere imparatorluğu.hani osmanlı.Zaman her şeyi bir değirmen taşı gibi öğütüyor.sonsuz olan ne var ki.sadece yaradan.
aynur soysal kumcu
22 Şubat 2007 Perşembe 18:28:01
amerıkaya süper güç dıyorlar bılemem..
ERDONAME
20 Kasım 2006 Pazartesi 12:40:35
kapitalizm,emperyalizm,soykırım,hırsız,haydut vb..
Aydın
17 Eylül 2006 Pazar 22:01:30
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kuzey Amerika kıtasında yeralan, elli eyaletten oluşan bir federe devlettir. Komşuları, kuzeyde Kanada ve güneyde Meksika'dır. Resmi kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776'dır.

Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusundan batıda Büyük Okyanus a kadar 4.500 km genişliğindedir. Kuzey sınırını Kanada, güneyini ise Meksika körfezi çevirmektedir. Alaska ve Hawai yi de içine alan ABD nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır. Alaska, Kanada nın kuzeybatısındadır. Hawai ise, Büyük Okyanus'ta olup, kıta üzerindeki ABD'den 3.200 kilometre uzaklıktadır. Alaska 50 eyaletin içinde yüzölçümü en fazla olanıdır. Ülkenin güney tarafında bulunan Teksas ikinci gelmektedir.

Kuruluşu
Amerika'nın 1492'de keşfinden sonra İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler, bu kıtada toprak sahibi oldular. İngilizler, Amerika'daki topraklarını genişlettikten sonra İngiltere başta olmak çatlak çatlak çeşitli ülkelerden göçmenler alıp buralara yerleştirerek koloniler kurdu. 18. yüzyıl ortalarında, bu kolonilerin sayısı 13'e yükseldi ve bu şekilde koloniler, ABD'nin temelini oluşturdu.

İngilizlere bağlı olan koloniler, İngiliz Kralı'nın tayin ettiği bir vali tarafından yönetiliyor ve bir de meclisleri bulunuyordu. Amerika'da yaşayan bu insanların, İngiltere'nin özgür vatandaşlarından bir farkı yoktu. 1756-1763 yılları arasında İngiltere'nin Avusturya, Fransa ve Rusya ittifakıyla yaptığı savaşlar (Yedi Yıl Savaşları), İngiliz maliyesinin bozulmasına neden olmuştur.

İngiltere'nin mali durumunu iyileştirmek amacıyla yeni vergiler koyması, Amerika'daki kolonilerin tepkisiyle karşılaştı. 1774'te toplanan 1. Philadelphia Kongresi'nde İngiltere ile savaşa karar verildi. 2. Philadelphia Kongresi'nde (1776) 13 sömürge, bağımsızlıklarını ilan etti. Daha sonra bu kongre sırasında Thomas Jefferson tarafından kaleme alınan Amerikan Bağımsızlık Bildirisi ve İnsanlar Hakları Bildirisi kabul edilerek onaylandı. İlk bildiride İngiltere’nin Kuzey Amerika’da uyguladığı sömürge politikası kınanmış ve Amerikalıların bağımsız bir devlet kurma hakları savunulmuştur.

George Washington komutasındaki koloni güçleri tarafından yenilgiye uğratılan İngiltere geri çekilmiş ve 1783 yılında imzalanan Versailles Barış Antlaşmasıyla 13 koloninin bağımsızlığını kabul etmiştir. Bağımsızlıklarını ilan eden koloniler, dahili işlerinde serbest olmak şartıyla 1787 yılında ABD’yi (Amerika Birleşik Devletleri) kurmuşlardır.

Amerika'nın yönetimindeki topraklar:
Karayipler denizinde 9000 kilometrekarelik bir ada olan Porto Riko, Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlıdır. 3.410.000 nüfusu ABD vatandaşıdır. Valilerini ve yasama meclislerini kendileri seçerler.
Yine Karaipler denizindeki Virgin Adaları 1917 yılında Danimarka'dan satın alınmıştır. Adanın yüz bin nüfusu ABD vatandaşı olup, valilerini ve tek yasama organı olan senatoyu kendileri seçerler. Virgin Adaları'nda 346 kilometrekare yer tutan elli küçük ada vardır.
Panama ; kanalın iki tarafında sekiz kilometre uzunluğunda bir kara şeridi olan Panama Kanalı Bölgesi, iki ülke arasındaki antlaşmalar uyarınca, 1904'ten 1978'e kadar Amerika'nın kontrolü altındaydı. 1978'de iki ülkenin liderleri bölgenin %65'ini 31 Aralık 1989'da ve geri kalan kısmını da 2000 yılında Panama'nın kontrolüne veren yeni bir antlaşma imzaladılar.
Birleşik Devletlerin kanalın savunması ve işletilmesindeki sorumluluğu tarihte Panama'ya devredilmiştir.


Türkiye'deki Amerikan Okulları
Özel Amerikan Robert Lisesi, İstanbul
Özel İzmir Amerikan Lisesi, İzmir
Özel Tarsus Amerikan Lisesi, Mersin
Özel Üsküdar Amerikan Lisesi, İstanbul

Türkiye ABD İlişkileri
Türkiye ve ABD NATO'dan dolayı onlarca yıldır askeri alanda müttefik olarak lanse edilmekle birlikte Türkiye, pek çok alanda ABD'nin etkisi kalmıştır. Ayrıca iki ülke birçok ikili anlaşmaya da imza atmıştır.

ABD Türkiye'nin AB sürecine açıktan destek vermiş ve AB nezdinde baskılarda bulunmuştur. Ancak ilişkiler ABD'nin Kürt politikası, PKK'ya gizlice destek vermesi ve nihayet Irak'ı işgali nedeniyle önemli yaralar almıştır.


kaynak : tr.wikipedia.org
berna
15 Eylül 2006 Cuma 20:45:00
sömürmekten ileri gidip haddini çoktaaaaan aşan bir milllet....
direniş
15 Eylül 2006 Cuma 01:24:55
sadece bir kitayi animsatir. Amerikanin siyasi idaresinin barbarligini hatirlatir birde...
zeren
14 Eylül 2006 Perşembe 17:11:22
kültür içermeyen ülke denmesi için bin şahit değil onbin şahit gerektiren;çıkarlarından başka şey dusunmeyen bir toprak parçasının ismi.

herşeyin hakettiği verilir. şimid yada sonra...
ling fu
12 Eylül 2006 Salı 23:51:08
amerika ne anlama gelir bilmem ama lübnanda savaş zamanı zaman gazetesinde baş sayfada yanmış kolu bacağı kırılmış insan şeklinden çıkmak üzere olan bir bebek resmi vardı nedense amerika denilince o fotoğraf geliyor aklıma....
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.