Yüzyıllık Kuşatma

İbrahim Karagül
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 357 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
789759241414
Dil:
Türkçe
Sayfa:
386 s.
Yıl:
2006

Gazeteci-Yazar İbrahim Karagül, Hıristiyan Siyonistler, Kutsal Savaş ve İslam Dünyası: Yüzyıllık Kuşatma başlıklı kitabında, ABD, İngiltere ve İsrail'in Ortadoğu'ya yönelik olarak yüzyıllık bir kuşatma tasarlayarak uygulamaya koyduklarını savunuyor.

Karagül'e göre 11 Eylül'deki saldırılarının ardından Afganistan ve Irak'ın işgal edilmesi bu planın parçalarıdır. 11 Eylül'ün bir milat olmadığını vurgulayan yazar, asıl milatın iki kutuplu dünya sisteminin çöküşüyle başladığını vurguluyor.

Yazar kitabının önsözünde Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra başlayan yeni küresel sistem arayışının, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra küresel iktidarın, kaynakların ve pazarların paylaşılmasına yönelik açık savaşa dönüştürüldüğünü belirtiyor..

Amerika ve İngiltere'nin İsrail'le birlikte tek taraflı bir küresel düzen inşa etme planlarının, Latin Amerika'dan Orta Afrika'ya, Ortadoğu'dan Hazar/Orta Asyaya ve Güney/Güneydoğu Asya'ya uzanan yeryüzünün orta kuşağında derin sarsıntılara yol açtığını ifade eden Yazar, "Afganistan işgaliyle Orta Asya'ya ve Hazar çevresine yerleşen, Irak işgaliyle Ortadoğu'yu yeniden denetim altına alma sürecini başlatan, Kızıldeniz, Doğu Akdeniz, Basra Körfezi gibi 21. yüzyılın enerji kavşaklarını askeri üslerle donatan Anglo-Amerikan cephe, bir yandan bütün bu bölgelerde istila ve etnik gerilimlerle savaşın cephesini genişletirken, diğer yandan yeryüzünün kaynaklarını ve ticaret yollarını denetim altına alıyor" diyor.

Yazar, Terör ve İslam tehdidinden 11 Eylül saldırılarına, Afganistan ve Irak'ın işgalinden ABD-İngiliz-İsrail cephesinin hedeflerine, küresel sistemin aktörleri arasındaki rekabetten örtülü operasyonlara, Ebu Gureyp'teki işkencelerden Türkiye'nin ABD ve AB ile ilişkilerine, ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'nden AB'nin Ortadoğu planlarına, Türk-İsrail ilişkilerinde yaşanan gerilimden Irak'ın parçalanmasına kadar bir çok konuyu irdeliyor. Küresel güçler arasındaki çelişkileri, ittifakları, bloklaşmaları kritik eden yazar, Amerika'nın özel olarak Ortadoğu'ya, genel olarak İslam coğrafyasına yönelik olarak tasarladığı ve uygulamaya koyduğu projenin 21. yüzyıl boyunca süreceğini belirterek yüzyıllık bir kuşatmaya dikkat çekiyor. Yazarın bu konuda en çarpıcı görüşü ise sözkonusu küresel kuşatma planının başta ABD Başkanı G.W. Bush olmak üzere Amerika'daki yönetici elit içinde yer alan Hıristiyan Siyonistlerle İsrail arasındaki işbirliği ile hazırlandığıdır. Karagül, Irak'ın işgalinden sonra sıkça gündeme gelen ve geniş bir yankı bulan 'Hıristiyan Siyonistler-İsrail İttifakı'na ilişkin ilginç bilgiler veriyor. Öte yandan Karagül, yine sıkça tartışılan, ancak içeriği ve kapsamının açıklanmadığı Büyük Ortadoğu Projesi'nin Washington, Londra, Moskova, Pekin, Paris, Berlin, Ankara, Şam, Kahire,Tahran ve Telaviv gibi başkentlerdeki yansımalarını kronolojik olarak izleyerek "küresel terör" tehdidine karşı bir savaşım olarak kılıflandırılan hegemonya savaşını deşifre ediyor.

Yeni Şafak gazetesinin dışhaberler editörü ve dışpolitika yazarı İbrahim Karagül'ün dile getirdiği görüşler ve verdiği bilgiler, son günlerde Amerikan medyası tarafından sıklıkla gündeme getirilen "Türkiye'de Anti-Amerikancılık dünyanın diğer ülkelerine kıyasla çok daha yükselen bir eğilim haline geldi" şeklindeki yakınmaların anlaşılmasına da katkı sağlıyor. Bu bağlamda "Yüzyıllık Kuşatma" hem sıradan okurlar, hem araştırmacılar hem de karar alma konumundaki siyasal elitler için önemli bir kaynak teşkil ediyor.
(Tanıtım Yazısından)
İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.