Yeniden Lenin

Sebastian Budgen
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 166 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
789756056349
Sayfa:
383 s.
Yıl:
2011
Yazar(lar): Alain Badiou, Alex Callinicos, Terry Eagleton, Fredric Jameson, Slavoj Zizek, Michael-Matsas, Kevin B. Anderson, Daniel Bensaïd, Stathis Kouvelakis, Étienne Balibar, Georges Labica, Domenico Losurdo, Sylvain Lazarus, Jean-Jacques Lecercle, Lars T. Lih, Antonio Negri, Alan Shandro

Yeniden Lenin, dünyanın önde gelen Marksist yazarlarının Vladimir Lenin'in önemine yeniden ilgi gösterilmesi için yaptıkları kolektif bir çağrı niteliği taşır. Bu yazarlar için "Lenin" eski dogmatik kesinliğin nostaljik adı değildir. Tam tersine, kitabın editörlerinin deyişiyle, günümüz için geri kazanılmak istenen Lenin, oluşum halindeki Lenin'dir. Kendini eski referans noktalarının yararsızlığının kanıtlandığı yeni bir yıkıcı dönemin içinde bulan ve böylece Marksizmi yeniden icat etmek zorunda kalan Lenin'dir. Dolayısıyla Lenin'e bir mezarı ziyaret eder gibi bir geri dönüş yeterli değildir. Asıl mesele, onu yeniden getirmek, onun sağladığı itkiyi bugünün düşüncesine geri kazandırmaktır. Lenin'e böyle bir dönüş "ne eski güzel devrimci zamanları nostaljik şekilde tekrar canlandırmayı ne de eski programın yeni koşullara oportünist-pragmatik bir biçimde uyarlanması"nı hedefler. Bu dönüş, daha ziyade, küresel kapitalizmin tek seçenek ve liberal-demokratik sistemin de toplumun ideal siyasi örgütlenmesi olarak görüldüğü mevcut koşullarda, devrimci projeyi yeniden icat etme biçimindeki "Leninist" tavrı tekrarlamayı içerir. Böyle bir proje, "hakikate dayalı eyleme bağlılığı ve bu eylemden çıkan sonuçları üstlenmesi itibariyle Leninist" olacaktır. Nitekim Yeniden Lenin'in iddiası, hakikat ve partizanlığın, çoğu zaman öne sürüldüğünün aksine, birbirlerini kesinlikle dışlamadığıdır. Tam tersi, günümüzde hakikat ancak tam manasıyla partizan bir konumdan ifade edilebilir.

İçindekiler:

Bir, Kendisini İki'ye Böler
-Alain Badiou-

Yirmi Birinci Yüzyılda Leninizm? Lenin, Weber ve Sorumluluk Siyaseti
-Alex Callinicos-

Postmodern Çağda Lenin
-Terry Eagleton-

Lenin ve Revizyonizm
-Fredric Jameson-

Günümüz için Leninist Bir Tavır: Popülist Ayartmaya Karşı
-Slavoj Zizek-

Lenin ve Diyalektiğin Yolu Savaş
-Michael-Matsas-

Felsefede ve Dünya Siyasetinde Diyalektiğin Yeniden Keşfi ve Sürekliliği
-Kevin B. Anderson-

"Sıçramalar! Sıçramalar! Sıçramalar!"
-Daniel Bensaid-

Hegel Okuru Olarak Lenin: Lenin'in Hegel'in Mantık Bilimi Üzerine Defterlerinin Bir Okuması için Hipotezler
-Stathis Kouvelakis-

Siyasette Savaşın Belirlediği Felsefi Uğrak: Lenin 1914-16 -Étienne Balibar-

Emperyalizmden Küreselleşmeye
-Georges Labica-

Lenin ve Herrenvolk Demokrasisi
-Domenico Losurdo-

Lenin ve Parti, 1902-Kasım 1917
-Sylvain Lazarus-

Haklı Lenin ya da Geri Dönüştürülmemiş Marksizm -Jean-Jacques Lecercle-

Lenin ve Büyük Uyanış
-Lars T. Lih-

"Ne Yapmalı?" ile Bugün Ne Yapmalı? ya da Daha Doğrusu: Genel Zekânın Bedeni
-Antonio Negri-

Lenin ve Hegemonya: 1905 Devriminde Sovyetler, İşçi Sınıfı ve Parti
-Alan Shandro-
(Tanıtım Bülteninden)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.