Yalnız seni sevenleri sevmek sevgi değil, değiş tokuştur. CENAP ŞAHABETTİN [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Tek Bir Güne Sığmayan Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun...Kitap Ara:
Kitap Kişi
Yaba Yayınları

Yaba Yayınları

• Yaba Yayınları Kitapları | • Yaba Yayınları İletişim Bilgileri | • Yaba Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Yaba Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 37 kitap bulunuyor."Yaba Yayınları" hakkında
henüz bilgi girişi yapılmamış..Son Yayınlanan Kitapları
Suat Akgül

Yaba Yayınları

Tarihimizde Dersim, hem Osmanlı döneminde hem Cumhuriyet Türkiyesi'nde devletle pek barışık olmamış, sorun yaratmış bir ilimizdir. Bu coğrafyadaki insanların geçmişi, kültürel dayanakları nedir? Sorusu herkes için merak konusu olsa gerek. Bu konuda çeşitli dönemlerde, farklı görüşlerde kitaplar yazılmış, yorumlar yapılmıştır. Elinizde..»»
Vladimir Nabokov

Yaba Yayınları

Amerikalı ünlü şair John Shade 1959'da öldürüldü. Bu kitapta onun ölümünden sonra yayımlanan son şiiri ile editörün yazdığı önsöz, uzun bir açıklama bölümü ve dizin ter almaktadır. Ama bu editör öbür editörlere hiç benzememektedir; kibilir, meraklı, tuhaf, hoşgörü..»»
Hasan Latif Sarıyüce

Yaba Yayınları

1929 yılında Sungurlu’ya bağlı Evci köyünde doğan yazar, 1947 yılından beri yazıyor. Daha çok çocuk edebiyatında yoğunlaştı. Çocuk edebiyatımızın kendi halk kaynaklarımıza dayanması gerektiğini savundu. Öğrencilerin yardımıyla derlediği çok sayıdaki halk masallarını, söylenceleri, küçük masalları (fablesleri) gerekli değişi..»»
Lev Nikolayeviç Tolstoy

Yaba Yayınları

Jilin, Rus ordunda Kafkasya'da subay olarak görev yapmaktadır. Bir gün Annesinden mektup alır. Yaşlı annesi şöyle yazıyordu: "Artık kocadım, sevgili yavrum, seni dünya gözüyle bir kez daha görmek istiyorum. gel sana hakkımı helal edeyim, cenazemi kaldırır sonra inşallah görevinin başına gidersin. Hem sana bir kız buldum; uslu, akıllı iyi bir kız. An..»»
C. Mostras

Yaba Yayınları

Bu eser, İzmir Rusya elçisi C. Mostras tarafından 1863'te meydana getirilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun hudutları içindeki bölgeler, yerler, sancaklar, eyaletler vb. tüm ayrıntılarıya verilmiştir. Çeviride, aslına sadık kalınarak eski Türkçe'de söyleniş biçimi korunmuş, değişen isimlerin yanına bugünkü adlar verilmiştir. Eski yazıyla yazılan (Arap harfleriyle) isimler ise Latin harfleriyle koy..»»
İhsan Çetin

Yaba Yayınları

Zaman ve mekân varoluşun iki temel koşuludur. Ancak bu iki kavramdan hangisinin daha baskın olduğu konusundaki tartışmalar sosyal bilimcileri her dönem ilgilendirmiş, rahatsız etmiştir. Sosyal teoride bu tartışma daha çok 18. yüzyıldan 20. yüzyılın ortalarına dek "zaman"ın baskınlığı yönünde olduğu, buna karşın 1960'lı yıllardan itibaren Henri Lefebvre'nin metinleri başta olmak üzere, Michael Fouc..»»
Gertrude L. Bell

Yaba Yayınları

1910 yılının baharında, Mezopotamya'daki Osmanlı yönetimi, bir İngiliz dergisi olan "Political Diary' in Mart sayısında şöyle özetleniyordu: "Her bakımdan Irak'a uygun değildir". İstanbul'da hazırlanmış kurallar Irak'ta yeterli olmaz ve Türk sivil yönetiminin temel bulması zordur. O topraklarda yaşanan tarihte bugünü görürüz, İltihak ve Terakki Cemiyeti, gerçekleşemeyecek vaadlerle; halkı umu..»»
Charles Baudelaire

Yaba Yayınları

Fransız şiirinde bir dönemeç olan Baudelaire, yazın tarihinde Modern Fransız Yazınının hemen başlangıcında değerlendirilir. Sefil ve serseri bir geçmişten gelen bu özgün şairin eserleri tüm dünya dillerinde okunmuş, sanat dünyasını ve kendinden sonra gelen şiir ve edebiyat hareketlerini etkilemiştir. (Arka Kapak) »»
Lev Nikolayeviç Tolstoy

Yaba Yayınları

"Hacı Murat" uydurma bir hikaye değildir, yaşanmış bir gerçektir, büyük bir sanatçının kalemiyle romanlaştırılmış bir gerçek. Eser Dağıstan ve Çeçeneli dağlıların yirmibeş yıl (1834 - 1859) süren kurtuluş savaşlarının acıklı bir olayını canlandırıyor. Yazarın bu olayı kendi gözleriyle görmesi, yaşaması, hele bu yazarın Tolstoy gibi büyük çapta bir sanatçı olması ayrı bir özellik veriyor. (Arka ..»»
Aydın Doğan

Yaba Yayınları

Bu oyun, kültür emperyalizminin güdümünde bir ülkenin, ilkel, bağnaz yöneticiler elinden itildiği bir iç kavganın acılarını anlatır. Oyunu, bu zman içinde ocalakları sönen, evlatlarını yitiren masum halkın anısına adıyorum. - Aydın Doğan - (Giriş'ten) »»
Friedrich Schiller

Yaba Yayınları

Bazı eleştirmenler Alman edebiyatının klasik dönemini, 1975-1805 arasında Schiller'in Goethe ile buluşmasına maletmektedirler. İki ayrı mizaçta olmalarına rağmen, Goethe ile Schiller arasında oluşan dostluk, Alman edebiyatına kalıcı eserler kazandırmıştır. Goethe, bazı konuların işlenmesini Schiller'e bırakmış, Schiller ise Goethe'yi verdiği eserlerle gönendirmiştir. Goethe gerçek şair kişiliğiy..»»
Aristophanes

Yaba Yayınları

Aristophanes, milattan önce beşinci yüzyılın ortalarında yaşamış, eserleri günümüze ulaşan ilk Yunan komedya yazarıdır. Zamanın en büyük festivalleri olan Dionysos ve Lenaia festivalleri için yazdığı komedyalarla ün saldı. Otuzun üstünde oyun yazmıştır fakat bunların sadece on bir tanesi günümüze ulaşabilmiştir. Politika, din ve edebiyat konularında mizahi ve fantastik hicivli yaklaşımı, kuşkusu..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.