Dünyada sadece iki sınıf insan vardır. Doktorlar ve hastalar. Rudyard Kipling [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Ülken Yayınları

Ülken Yayınları

• Ülken Yayınları Kitapları | • Ülken Yayınları İletişim Bilgileri | • Ülken Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Ülken Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 15 kitap bulunuyor."Ülken Yayınları" hakkında
henüz bilgi girişi yapılmamış..Son Yayınlanan Kitapları
Hilmi Ziya Ülken

Ülken Yayınları

Hilmi Ziya Ülken 1901'de İstanbul'da doğdu. Ülkemizde sağlam bir felsefe geleneğinin, bir düşünce tabanının oluşmasında büyük hizmeti geçen bu çok yönlü aydın, bütün öğretim yaşamı boyunca binlerce öğrenciye ders vermiş, çok sayıda öğretmen yetiştirerek bir anlamda "hocaların hocası" olmuş, onla..»»
Hilmi Ziya Ülken

Ülken Yayınları

Himi Ziya Ülken

Ülken Yayınları

Ayrı ayrı uygarlıkları açar gibi görünen büyük "uyanışlar", gerçekte, gittikçe genişleyen sürekli bir düşünce zinciriyle birbirine bağlıdır. Bu zinciri sağlayan ise özellikle "çeviri"dir. islâm âleminin Akdeniz uygarlığındaki büyük rolü, iskender istilasının Hindistan'a kadar götürdüğü Yunan etkilerini benimseyerek, zenginleştirerek, ona yeni öğeler katarak Batıya aktarması olmuştur. Bu büyük uyg..»»
Hilmi Ziya Ülken

Ülken Yayınları

Muharir bu dinamik eserle her şuurlu münevverin dimağını kurcalayan meseleler karşısında cephe alıyor. Kitapta acı bir iztihza ile başlayıp çok isabetli hükümlerle biten tenkitler var. Okuyucu çok defa Rabelais'nin "iliği bulmak için kemiği kırmak lazım." ihtraını hatırlıyor. (Arka Kapak'tan) »»
Hilmi Ziya Ülken

Ülken Yayınları

Arka Kapak Yazısı İçin Tıklayınız... »»
Hilmi Ziya Ülken

Ülken Yayınları

Sosyolojiye Giriş, Resim ve Cemiyet, İslâm Sanatı, Veraset ve Cemiyet, ibn-i Haldun, Mantık Tarihi, islâm Düşüncesi, Millet ve Tarih Şuuru, Felsefeye Giriş, Bilgi ve Değer, Eğitim Felsefesi, Varlık ve Oluş, Türkiye'de Çağdaş Düşünce Tarihi, İslam Felsefesi... Toprağın sırlarını keşfeden, güzelliklerini meydana koyan, doğanın diliyle konuşan insandır. Fakat insana özelliğini veren, onun ihtirası..»»
Hilmi Ziya Ülken

Ülken Yayınları

Çocukluk insan gerçeğinin en önemli safhasıdır. İnsanlığın bütün gücü ve tohumu onda yaşamaktadır. Çocuğu tanımak, tarihi, medeniyeti, kültürü tanımak kadar güçtür. Bunun için çocuğun yetişmesinden başka bir şey olmayan eğitim insanın kendisi için yeryüzünde yaptığı işlerden en büyüğüdür. Dinler, ahlak sistemleri, felsefeler, her biri kendilerine göre bir eğitim tarzı ileri sürmüşlerdir. Dinl..»»
Hilmi Ziya Ülken

Ülken Yayınları

Hilmi Ziya Ülken 1901'de İstanbul'da doğdu. Ülkemizde sağlam bir felsefe geleneğinin, bir düşnce tabanının oluşmasında büyük hizmeti geçen bu çokyönlü aydın bütün öğretim yaşamı boyunca binlerce öğrenciye ders vermiş, çok sayıda öğretmen yetiştirerek bir anlamda "hocaların hocası" olmuş, onlara düşünsel hoşgörüyü aşılamış, daima öğrenmeden yana, her türlü bilgiyi sınırsız ve koşulsuz olarak edinme..»»
Hilmi Ziya Ülken

Ülken Yayınları

İnsanlık bugün bir tercih durumunda değil, bir sentez durumundadır. Batı medeniyeti, kendi irade ve teknik azmasının neticesinde kendini inkâr edecek, Doğu medeniyeti iradesizliğin perişanlığında mahvolacak, insanlık yıkılacaktır. Yahut insanlığın iki büyük kutbu olan gerilme ve genişleme kavsi, birinde zekâ ve iradenin, ötekinde sempatinin hakim olduğu bu iki âlem, karşı karşıya kendi yetmezlikl..»»
Hilmi Ziya Ülken

Ülken Yayınları

Hilmi Ziya Ülken 1901 'de istanbul'da doğdu. Ülkemizde sağlam bir felsefe geleneğinin, bir düşünce tabanının oluşmasında büyük hizmeti geçen bu çokyönlü aydın, bütün öğretim yaşamı boyunca binlerce öğrenciye ders vermiş, çok sayıda öğretmen yetiştirerek bir anlamda "hocaların hocası" olmuş, onlara düşünsel hoşgörüyü aşılamış, daima öğrenmeden yana, her türlü bilgiyi sınırsız ve koşulsuz olarak edi..»»
Hilmi Ziya Ülken

Ülken Yayınları

Ahlâk, Hilmi Ziya Ülken'in 1946'da yazdığı, o gün olduğu gibi bu gün de kendi alanındaki ilk ve tek yapıt sayılabilir. Ülken bu yapıtı üniversiteler için bir ders kitabı olarak tasarlamıştı. Ama incelendiği zaman görülebileceği gibi, ders kitabı niteliğini aşan kapsamlı bir araştırma. Yapıt genel olarak şu sorunları gözden geçiriyor: Ahlaksal eylem, içinde karşıtları barındıran bir bütünlük taşır...»»