İnsanları ikna edemezsen akıllarını karıştır. Harry S. Truman [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Türk Dil Kurumu Yayınları

Türk Dil Kurumu Yayınları

• Türk Dil Kurumu Yayınları Kitapları | • Türk Dil Kurumu Yayınları İletişim Bilgileri | • Türk Dil Kurumu Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Türk Dil Kurumu Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 88 kitap bulunuyor.
Türk Dil Kurumu, Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla 12 Temmuz 1932'de Atatürk'ün talimatıyla kurulmuştur. Cemiyetin kurucuları, hepsi de milletvekili ve dönemin tanınmış edebiyatçıları olan Sâmih Rif'at, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri'dir. Kurumun ilk başkanı Sâmih Rif'at'tır. Türk Dili Tetkik Cemiyetinin amacı, "Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek" olarak tespit edilmiştir. Atatürk'ün sağlığında, 1932, 1934 ve 1936 yıllarında yapılan üç kurultayda hem Kurumun yönetim organları seçilmiş, hem dil politikası belirlenmiş, hem de bilimsel bildiriler sunulup tartışılmıştır. 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı'nda yapılan Birinci Türk Dili Kurultayı sonunda Kurumun "Lügat-Istılah, Gramer-Sentaks, Derleme, Lenguistik-Filoloji, Etimoloji, Yayın" adları ile altı kol hâlinde çalışmalarını sürdürmesi kabul edilmiştir. Sonraki kurultaylarda bu kollardan bazıları ayrılmış, bazıları tekrar birleştirilmiş; fakat ana çatı değiştirilmemiştir. 1934'te yapılan kurultayda Cemiyetin adı, Türk Dili Araştırma Kurumu; 1936'daki kurultayda ise Türk Dil Kurumu olmuştur.
Son Yayınlanan Kitapları
Annemarie Von Gabain

Türk Dil Kurumu Yayınları

Eser, A. von Gabain'in ilk baskısı 1941'de yapılan Alttürkische Grammatik adlı eserinin 1974'te yayımlanan 3. baskısından yapılan bir çeviridir. Eser, Eski Türkçe dönemine ait bir gramer çalışmasıdır.   Eserde, "Gramer", "Ekler", kelimelerin geçtiği yeri gösteren "Dizin", Türkç..»»
Ahteri Mustafa Efendi

Türk Dil Kurumu Yayınları

Mustafa Sarıbıyık

Türk Dil Kurumu Yayınları

Diller arasındaki ilişkiler, özellikle art zamanlı dil bilimi çalışmalarının ilgi odağı olmuştur. Dilde zaman içinde meydana gelen değişme ve gelişmeyi takip etmek isteyenler için de dil ilişkileri, çalışmalarında yol gösterici olma özelliğini korumaktadır. Diller arasındaki ilişkiler, dil bilimi çalışmalarına bazı yönleriyle bağlı olan sosyol..»»
Kolektif

Türk Dil Kurumu Yayınları

Bu eserde 5000 kadar kimya terimi mevcut olup, bu terimlerin açıklamaları mümkün olduğunca herkesin anlayacağı bir dille yazılmıştır. Türkçe terimlerin yanına Almanca, Fransızca, İngilizce ve Osmanlıcadaki karşılıkları bulunabildikleri kadar eklenmiştir. Sözlüğün son kısmına sözlükte geçen bütün terimlerin Almancaları ve karşıl..»»
Kolektif

Türk Dil Kurumu Yayınları

Şemseddin Sami

Türk Dil Kurumu Yayınları

Tuncer Gülensoy

Türk Dil Kurumu Yayınları

Prof. Dr. Tuncer Gülensoy ön sözde, ana dili Türkçe olmayan bir dil heveslisinin Türkçenin kelime hazinesi içinde Türk unsurunun %20'yi geçmediğini söylemesi ve Prof. Dr. Hasan Eren'in Türk Dilinin Etimolojik Sözlüğü adlı eserinde Türkçe sözcüklerin yabancı sözcüklere oranla çok az olması, yaşayan pek çok Türkçe sözün sözlükte yer almaması üzerine bu kitabı yazmaya karar verdiğini belirtiyor. Yaz..»»
Sabahattin Küçük

Türk Dil Kurumu Yayınları

XVI.yüzyılın ünlü şairlerinden olan Baki'nin divanı daha önce birkaç kez basılmıştı. Bu çalışmada nüsha farkları göz önüne alınıp, oluşan fikirler değerlendirilerek yeni bir yayın ortaya konulmuştur. Şairin Farsça şiirleri de Divan'ın sonuna eklenmiştir.»»
Gürer Gülsevin

Türk Dil Kurumu Yayınları

Türkiye Türkçesi'nin ilk dönemi, 13-15. yüzyılları içine alan Eski Anadolu Türkçesi dönemidir. Gürer Gülsevin, bu dönemle ilgili pek çok metin ve araştırmayı tarayarak çekim ve yapım eklerini tespit etmiştir. Eserde eklerin ses yapıları, işlevleri ve kullanılış özellikleri örneklere dayalı olarak verilmiştir. Böylece eser ekler konusundaki en ayrıntılı çalışmalardan biri olmuştur.»»
Cem Dilçin

Türk Dil Kurumu Yayınları

İçindekiler Ön Söz Sözlüğün Düzenlenmesinde Tutulan Yollar Çeviri Yazı Alfabesi Sözlük Dizin Düzeltmeler »»
Fikret Türkmen

Türk Dil Kurumu Yayınları

Kırgızların Millî Destanı Manas, onların hayat tarzlarını, göreneklerini, ahlaki ve dinî düşüncelerini, coğrafyasını ve tıp bilgilerini gösteren bir eserdir. Kitapta, bu konuda çalışan bizden P. Nailî Boratav ile, Batılı Türkologların, destanla ilgili araştırmalarının çevirileri yer almaktadır. Eserin başında bir Önsöz; Manas Destanı Hakkında aydınlatıcı bir giriş ve on bir başlık altında toplan..»»
James Russell Hamilton

Türk Dil Kurumu Yayınları

James Hamilton`un, Türkoloji araştırmaları açısından büyük önem taşıyan bu eseri; Çin`deki Dunhuang Mağarası`nda bulunmuş olan ve X. Yüzyılda yazıldığı tahmin edilen seksen sayfalık Uygurca bir elyazması ile aynı konuyu işleyen ve yalnızca iki sayfası bulunabilmiş Uygurca başka bir el yazmasını konu edinmektedir. Her iki yazma da Buddhacılığın aslı &Ccedi..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.