Söylediklerinizi duyurmak için kimseyi kolundan tutmayınız ; Zira insanlar sizi dinlemeye arzulu değillerse, onları tutacak yerde çenenizi tutmanız daha hayırlıdır.-- Chesterfield [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Öz-Ge Yayınları

Öz-Ge Yayınları

• Öz-Ge Yayınları Kitapları | • Öz-Ge Yayınları İletişim Bilgileri | • Öz-Ge Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Öz-Ge Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 12 kitap bulunuyor."Öz-Ge Yayınları" hakkında
henüz bilgi girişi yapılmamış..Son Yayınlanan Kitapları
Robert Olson

Öz-Ge Yayınları

Prof. Robert Olson; Amerika / Kentucky Üniversitesi`nde Ortadoğu ve İslam Tarihi öğretim üyesidir. Elinizdeki önemli eserinin yanısıra pekçok kitabı arasında İran: Essays on a Revolution in the Making (1981) ve The Bath in Syria 1947 - 1982 sayılabilir. Olsun`un "Kürt Milliyetçiliğinin Kaynakları ve Şeyh Said İsyanı" konulu elinizdeki önemli eseri; bazı devletlerin, Kürt siyasi ve milli gelişmesin..»»
Kürtçe Sözlük

Öz-Ge Yayınları

Ünlü Kürt şairi ve yazarı Ehmede Xani'nin 17. yüzyılda çocuklar için hazırladığı Kürtçe-Arapça Sözlük'ten (Nubar) bu yana Kürt dilinin birçok sözlüğü ve grameri yayınlandı. Bunlar arasında, İtalyan M.Garzoni'nin 1787'de yayımladığı ***Kürt Dilinin Grameri ve Sözlüğü***nün kuşkusuz Kürdoloji biliminde özgün bir yeri vardır. Başka ülkelerde çıkan Kürtçe sözlükleri biryana bırakıp, ül..»»
Qanate Kurdo

Öz-Ge Yayınları

Profesör Qanate Kurdo, Sovyetler Birliği'nde yetişmiş en büyük Kürdologlardan birisi sayılmaktadır. Dilbilim alanında yarattığı çalışmalar dışında, Kürdoloji'ye bir bütün olarak sayısız katkıları oldu. O, aynı şekilde Kürt edebiyatı, folkloru ve etnolojisi alanında birçok çalışmalar yaptı. Yaklaşık 100'ün üzerinde eser yazdı. Ayrıca onun denetiminde birçok çalışmalar yapıldı veya o bu..»»
Mehmet Bayrak

Öz-Ge Yayınları

Osmanlı'da Kızılbaş-Hristiyan İlişkileri Kızılbaş-Ermeni İlişkileri ve Kürtçe ***İncil*** Şiire Yansıyan Osmanlı-Ermeni İlişkileri Eski Anadolu Şiirinden Aşıklık Geleneğine Aşıklık Geleneği ve Ermeni ***Aşuğ***ları Türk Literatüründe Ermeni Aşıkları Biyografi ve Şiirleriyle Ermeni Aşıkları Ermeni ve Süryani Harfli Kürtçe ***İlahi*** ve ***Lawj***ler (Arka Kapak) ..»»
Mehmet Bayrak

Öz-Ge Yayınları

Ünlü Kürt devlet adamı Selahaddin Eyyubi'nin, Haçlı seferleri dolayısıyla Batılı milletlerle yoğun bir mücadeleye girişmesinin ardından, Batı özellikle 16. yüzyılda reformunu ve rönesansını gerçekleştirdikten sonra farklı bir yöntemle yönünü doğu'ya çeviriyordu. Kuşkusuz bu çevirişte, en büyük ilgi odaklarından biri, birçok uygarlığa beşiklik yapmış olan Mezopotamya ve bu uygarlıkları..»»
Kürdoloji

Öz-Ge Yayınları

Türkiye'de Dinsel Yapılanma ve ***Laiklik*** Alevi Müziğinde Deyişler ve Türküler Devletin Gizli Belgelerinde sunulan Alevi Gerçeği Osmanlı'nın Laikliği Safsatası Osmanlı Fetvalarında Kızılbaş / Alevi Düşmanlığı Osmanlı'dan Günümüze Ateşle Katliam: İhrak-ı Binnar İslam Öncesi Kürt Şiirinde Yaresan Aleviliği İçtoroslar'da Hakikatçi Alevilik Alevi - Bektaşi Edebi..»»
Mehmet Bayrak

Öz-Ge Yayınları

Mehmet Bayrak'ın eseri üzerine (-Baskın Oran-) Osmanlı-Safevi Kavşağında Dersim Dersim-Horasan Hattının Bilinmeyen Tarihi DErsim ve Koçgiri Katliamları Gizli belgeler Işığında Dersim'de Katliam ve Tasfiye Etno-Dinsel Arındırma, Takipleştirme, Türk- İslamlaştırma Politikası ve Dersim Dersim'de Dinsel Yapılanma, Edebiyat ve Müzik Kürt Kızılbaş Edebiyatının Yasaklı Tarihi DErsim'..»»
M.S. Lazarev

Öz-Ge Yayınları

Prof. M. S. Lazarev, Sovyetler Birliği'nin en önde gelen Kürdologlarından birisidir. 'Yakındoğu'daki Uluslararası İlişkiler Bağlamında Kürt Sorunu' konulu doktora tezinden sonra, çalışmalarını yakın dönem Kürt tarihi üzerinde yoğunlaştırdı. 'Kürt Sorunu (1891-1917) adlı önemli çalışmasında, Kürt tarihinin yirmibeş yıllık bir kesitini derinlemesine inceledi. Elinizdeki 'Emperyalizm ve ..»»
Mehmed Emin Zeki Bey

Öz-Ge Yayınları

Mehmet Emin Zeki Bey, tanınmış bir subay ve Kürdologdur. 1880 yılında Güney Kürdistan'ın Süleymaniye şehrinde doğan M. E. Zeki Bey, babasının yakın ilgisiyle gördüğü özel eğitimin ardından Süleymaniye'de Askeri Rüştiye'yi, Bağdat'ta Askeri İdadi'yi, İstanbul'da Harp Akademisi'ni ve daha sonra birincilikle Yüksek Harp Akademisi'ni bitirmiş. Osmanlı Ordusu'nda birçok önemli görevlerde b..»»
Mehmet Bayrak

Öz-Ge Yayınları

Türkiye'de Kürdoloji Çalışmaları Atlı dilde şiir yazan Şükrî-i Kürdistan İdam Edilen Kürt Aydını Kemal Fevzi'nin Siyasi Kimliği ve Şiirleri Kürtler'in Şiirsel Aynası Cîgerxwîn 19 ve 20. Yüzyıl'da Kürtler'e İlişkin İki Kitap: ***Kürd Düğünü*** ve ***Kürd Âdetleri*** Thomas Bois'nin Kürdoloji Yazıları Milli Mücadele'de Kürddağlılar'ın Dayanışma Deklerasyonu C..»»
Mehmet Bayrak

Öz-Ge Yayınları

Resmi Türk Tarih ve Politikasının İdeolojik Temelleri Lozan Antlaşması ve Kürtler Kemalizm ve Kürt Sorunu Kürt Sorunu ve Militarist Çözüm Sömürgeleştirilmiş Kürdistan Kürt Sorunu ve Asimilasyon Politikaları Kürt Gerçeğine ve Kültürüne İlişkin Kimi Belirlemeler Kürt Sorununun Çözümü ***Zor*** ve ***Türkleştirme*** Olamaz Kürt Sorunu ***Susurluk*** Çıkmazında Düşünce Özg..»»
Mehmet Bayrak

Öz-Ge Yayınları

İslam halifeliği, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerinde Alevi Önderlikli Muhalefet ve Katliamlar Bir Siyaset Tarzı Olarak Azınlık İnançlara Düşanlık İran Diyarında Alevi (Hurufi, Kalanderi, Haydari, Notavi) Katliamları Osmanlı'dan Cumhuriyet'e ***Kızılbaşlar***a Düşmanlıkta Ortaklaşma Osmanlı'dan Günümüze Kızılbaş/Alevi Düşmanlığı ve Aydın Kıyımı Cumhuriyet Döne..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.