Söylediklerinizi duyurmak için kimseyi kolundan tutmayınız ; Zira insanlar sizi dinlemeye arzulu değillerse, onları tutacak yerde çenenizi tutmanız daha hayırlıdır.-- Chesterfield [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Örgün Yayınevi

Örgün Yayınevi

• Örgün Yayınevi Kitapları | • Örgün Yayınevi İletişim Bilgileri | • Örgün Yayınevi Hakkında Bilgi
Sitemizde Örgün Yayınevi isimli yayınevine ait Toplam 43 kitap bulunuyor.
Örgün Yayınevi Ltd. Şti., 1967 yılında kurulan, İstanbul, Ankara ve İzmir şubeleriyle çalışmalarını sürdüren GE-DA Genel Dağıtım’ın yayın kuruluşudur. 1977 yılında Örgün Yayınları olarak kurulan yayınevi, 1978 yılında Türk Dili ve Edebiyatı Lise I-II-III ders kitaplarıyla yayına başlamış, kültür ve çocuk klâsikleri çıkararak gelişmesini sürdürmüştür. 12 Eylül 1980’den sonra GE-DA Genel Dağıtım’ın siyasal ve ekonomik baskılarla merkez ve şubelerini kapatmak zorunda kalmasıyla yayınevi de bir süre çalışmalarına ara vermiştir.br br 1982’den sonra yayınevi yeniden yayına başlamış, kültür kitapları çıkarmış, siyasal ve ekonomik baskıların giderek artması sonucu, bu kitapların da yayınına ara vermek zorunda kalmış, çocuk kitaplarına yönelmiştir.br br 1995'ten sonra yeniden ders kitaplarının yayınına başlayan yayınevi, Tarih lise I-II-III , Türk Dili ve Edebiyatı lise I-II-III, Meslek Liseleri için Türkçe ve Tarih ders kitaplarını yayınlayarak çalışmalarını 2001 yılına kadar sürdürmüştür.br br 2002 yılında Millî Eğitim Bakanlığının ders kitaplarında köklü program değişikliğine gitmesi ve okullara ücretsiz ders kitabı vermesi sonucu bu alandaki yayınlarına da ara vermiş, 2003 yılında şirket kuruluşunda değişiklik yaparak Örgün Yayınevi olarak yeniden kültür kitapları yayınına başlamıştır.br br Örgün Yayınevi, 2003 yılından sonra Türk ve Dünya Tarihi ile ilgili inceleme, araştırma ve hatıra kitaplarına ağırlık vererek yayınlarını bu konular üzerinde özen ve titizlik içinde sürdürmektedir.
Son Yayınlanan Kitapları
David Walder

Örgün Yayınevi

S. Hutin

Örgün Yayınevi

Tarihi bilinemeyecek kadar eski ve kökleri çok derin olan masonluk, nedense bütün çağlarda toplumun ilgisini çekmiş, üzerinde sürekli tartışılmaşı bir konudur. Yıllar süren bu tartışmalarda, kimi masonluktan yana, kimi de ona karşı çıkmış. Özellikle dini çevreler ve katolik kilisesi masonluğu "şeytanın sitesi" diye isi..»»
Nurer Uğurlu

Örgün Yayınevi

"Türk Mitolojisi", otuz yılı aşkın bir çalışmanın ürünüdür. Bu kitabın yazarı Nurer Uğurlu, kitap ve makalelerinde okura kendi görüşlerini benimsetmekten çok, o sonuçlara varma yöntemini gösteren, araştırmalarında bir yandan sorunları çözerken, bir yandan da yeni sorunlar ortaya koyan; tarihçiliğin olayl..»»
Nurer Uğurlu

Örgün Yayınevi

Oğuz Kağan Destanı, Hunların büyük hükümdarı Mete'nin kahramanlıklarını, devletini nasıl kurduğunu, düşmanlarla savaşlarını ve başarılarını anlatır. Mete, destanda "Oğuz" diye anılır. Bu destana "Oğuzname" de denir. Oğuz destanının en eski örneği Uygurca yazılmış olanıdır. * Türk edebiyatında da, diğer milletlerin edebiyatlarında olduğu gibi, destan türü çok gelişmiştir. Türkler arasında yazının k..»»
Nurer Uğurlu

Örgün Yayınevi

Manas destanı, Manas adlı kahramanın çevresindeki olaylar zincirine bağlı olarak Kırgızların tarihini, geleneklerini, din ve inançlarıyla mitolojilerini anlatan eserdir. Manas, bir milyona yaklaşan dize sayısıyla dünyanın en uzun destanıdır. Destanın ortaya çıkışı ve taşıdığı izlere ilişkin değişik görüşler vardır. Bir görüşe göre destanın tarihi Kırgızların Yenisey ırmağı boylarında toplandıkları..»»
Edirneli Oruç Beg

Örgün Yayınevi

Oğuzların Kayı boyundan olan Osmanlıların Anadolu'ya ne zaman geldikleri kesin olarak bilinmemektedir. Oğuzların Bozoklar kolundan olan Kayıların Malazgirt Savaşı'ndan sonra (1071) diğer Oğuz boylarıyla birlikte Anadolu'ya geldikleri ve çeşitli bölgelere yerleştirildikleri bilinmektedir. Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubat zamanında Ankara'nın Kar..»»
Aşık Paşazade

Örgün Yayınevi

Bu eser, niteliği bakımından, anonim 'Tevârih âl-i Osman'lardan pek farklı değildir. Orta sınıf halk ve özellikle askerî topluluklar arasında okunmak için, bir çeşit halk destanı şeklinde ve halk dili ile, arada bir nazım parçalarını da içermek üzere, yazılan bütün bu gibi tarihî eserler, XV. asrın son yarısında pek çoğalmıştı. İlk yazılışları daha önceki zamanlarda olan ve sonradan bilinmeyen yaz..»»
Basil Nikitine

Örgün Yayınevi

Dicle ve Fırat ırmaklarının kaynaklarında yer alan Ağrı Ararat dağ bölgesinde yüzyıllardan beri sosyal ve dilbilimsel soydaşlığıyla tarihte çok kere izini bırakmış aşiretler yaşar Bunlar Kürtlerdir. Kürt sorunlarıyla ilgilenen birçok uzman yıllardır bu konularda düzenli bir incelemeye girişmiş olmakla birlikte Kürdistanın neresi olduğu daha kesin olarak bilinmemektedir. Bir Kürt konuları uzmanının..»»
Thomas Bois

Örgün Yayınevi

Ortadoğu uzmanlarının çok iyi bildikleri gibi, Kürtler, sürgünler dışında Kürdistan olarak adlandırılan bölgede yaşamakta olan ayrı ve farklı bir milliyettir. Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu bu bölge, Doğu Anadolu, Kuzeydoğu Suriye'nin uç yöreleri, Kuzey Irak, Kuzeybatı İran ve Sovyet Ermenistanı'nın (bugün Ermenistan Cumhuriyeti) güney ve güneydoğu topraklarıdır. Yüzyıllardır bu bölgeye yerleşm..»»
Nurer Uğurlu

Örgün Yayınevi

Londradaki İngiliz Devlet Arşivinde (Public Record Office) bulunan ve İngiliz Dış Politikası Üzerine Belgeler (Documents on British Foreign Policy) başlığıyla yayınlanan ve Genel Yazışmalar adını taşıyan arşivde FO 371 siyasal belgeler; Arthur James Balfour (İngiltere Dışişleri Bakanı), Lord Curzon (İngiltere Dışişleri Bakanı), Sir Eyre Crowe (İngiltere Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı) ve..»»
Arnold Joseph Toynbee

Örgün Yayınevi

Batının İslâm dünyası üzerine bu yoğun saldırıları, iki uygarlığı günümüzde yeniden karşı karşıya getirdi. Görülecektir ki bu, Batı uygarlığının, bütün insanlığın büyük bir toplum olarak birleştirilmesini ve modern Batı tekniğini kullanabildiğimiz yerdeki, gökteki, denizdeki herşeyin denetimini isteyen büyük hırsının bir parçasıdır. Batının bugün İslâm'a yaptığını İslâm da sırasıyla, hâlâ canlı o..»»
Lütfi Simavi

Örgün Yayınevi

Halit Ziya Uşaklıgil, Saray ve Ötesi adlı hatıra kitabında, Son Osmanlı Sarayında Gördüklerim kitabının yazarı arkadaşı Lütfi Simavi Bey'i şöyle anlatır: Mahfil odasında Lütfi Simavi pürgû kesilir ve bir hafta içinde gördüklerinden birikmiş neleri varsa eline geçirdiği bir dinleyiciye onları anlatarak içinin derdini boşaltırdı. Onu en ziyade sabırla dinleyen Mahmut Muhtar Paşa olurdu. Mahmut Muht..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.