Kadın ne kadar az hoşa giderse o kadar vefalı olur. TOLSTOY [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Notos Kitap

Notos Kitap

• Notos Kitap Kitapları | • Notos Kitap İletişim Bilgileri | • Notos Kitap Hakkında Bilgi
Sitemizde Notos Kitap isimli yayınevine ait Toplam 104 kitap bulunuyor.
Notos, bir takımada. Bizim anayurdumuz. Yuvamız da denebilir. Size en yakın dünya. Bir dizi adadan oluşuyor. Takımadanın uzun olmayan bir tarihi var. En büyük iki adanın keşfedildiği gün, dilden dile kayıp sayılagelmiş adalar sanki ansızın su yüzüne çıktı; görenler gitgide belirginleşen adaları merakla, inanmaz gözlerle izledi. Neden sonra adalarda hayat öylesine yoğun yaşandı, sonradan ıssızlıktan kurtarılanlarla birlikte takımada öylesine büyük bir üretkenlikle kendini yenileyip zenginleştirdi ki, sanki on yılda yapılabilecekler iki buçuk yıla sığdırıldı. Hünerli ellerde olup olmadığını biz söyleyemeyiz, ama bu adalarda toprağın neresi kazılırsa, oradan daha önce pek bilinmeyen ürünlerin çıktığı görülür. Çalışkanlık doğadan gelen bir davranış biçimi olarak bilinir Notos’ta. Notos Sözlüğü’nde “tembellik” sözcüğü yoktur. Öteki dillerdeki karşılıklarını bilmek şaşırtıcı gelir. Takımadaların her birinde başka işler yapılır. Her iş önemlidir. Biri öbürüne engel olmayı düşünmez, tam tersine, öbürlerini tamamlar. Notos takımadalarının bilinen ve bilinmeyen dünyası şimdi notoskitap.com’da, sayısız kişinin ziyaretine açılmış durumda. Burada verilen bilgilerle kendini dışarıdaki dünyaya tam anlamıyla, sadam biçide açıyor Notos. En bilinen örneklerle, başlıklarla. Daha pek çok bilinmeyeni var ki, keşfetme merakı olanlara onlar da adım adım açılır.
Son Yayınlanan Kitapları
Kolektif

Notos Kitap

Yüzyılın 40 Öykücüsü Notos'un 2010, 4. büyük soruşturması "Murat Menteş: "Roman bizi kral dairesini çıkarır." "Enis Batur, "Gide, Okuma Notları" "Murathan Mungan, Kâğıt Gemiler "Yezidi Edebiyatı Notos edebiyat dergisi, her yıl farklı bir konuda düzenlediği geleneksel yıllık s..»»
Leyla Ruhan Okyay

Notos Kitap

Çilesine Âşık, Leyla Ruhan Okyay'ın üçüncü öykü kitabı. Öykülerinde hayatın öne çıkmamış yanlarına yatkınlığı ve iyimserliğiyle bildiğimiz Leyla Ruhan Okyay, bu kez zor zamanların, sıkıntılı ve kötümser ayrıntılarına eğiliyor. Savaş içinde yaşanan acılardan geçmiş zamanların hüzünlü..»»
Mihail Bulgakov

Notos Kitap

20. yüzyılın en önemli romanlarından biri olan ve ölümünden yirmi altı yıl sonra yayımlanan Usta ve Margarita'da Rus halkı Bulgakov'un ünlü aforizmasıyla karşılaşır: "En büyük ahlaki çöküntü korkaklıktır." Dönemin en güçlü ve yaygın duygusu Stalin'in ölümün..»»
Roni Margulies

Notos Kitap

Roni Margulies öykülerini Ya Seyahat! adlı bu kitabında topladı. Biraz alışılmışın dışında öyküler yazdığı söylenebilir. Yaşanmış olandan da çıkıyor belli ki, ama anlattıklarını o anda yaşıyormuş gibi, bu canlılıkta ve sizi içine çeken bir içtenlikte yazıyor. Özel tanıklıklıklar ve gözlemlerle birlikte. "Elinizdeki öykül..»»
Mario Bellatin

Notos Kitap

Güzellik Salonu, Meksikalı yazar Mario Bellatin'in Türkçedeki ilk kitabı. Kadın giysileri giymekten hoşlanan bir anlatıcının sahibi olduğu güzellik salonu, zamanla salgın hastalıklardan mustarip, hastanelerde hor görülen, Homokatilleri Çetesi'nin saldırılarına maruz kalan ve toplum dışına itilen erkek hastalar için bir bakımevine dö..»»
Doğan Özlem

Notos Kitap

Temel ve vazgeçilmez bir kaynak… “Mantık sadece bir felsefe disiplini değil, felsefe yapmanın yöntemidir de.” Rudolf Carnap Mantığın genellikle teknik bir çalışma alanı olduğu düşünülür. Sınırlı bir bakış açısının getirdiği bu yargı aynı zamanda, onun sahip olduğu derinliğin görmezden gelinmesine ve eksik anlaşılmasına yol açar. Eski Çağ’dan bu yana düşünmenin aleti (org..»»
Cahit Irgat

Notos Kitap

Unutulmaz bir şair ve tiyatro adamının hayatı... Tiyatro ile şiiri hayatının anlamı kılan Cahit Irgat, 1930'lardan 1960'lara uzanan sanat yaşamında tanıdığı sahne, sanat, edebiyat ve meyhane dostlarını, 1968'de Akşam gazetesinde bir yazı dizisiyle anlatmıştı: "Çok Yaşasın Ölüler". Cahit Irgat, hep eşitlikçi ve barıştan yana bir dünya özlemiyle sahneye çıktı, şiirler yazdı. 1940 karanlığında kale..»»
Michael Allin

Notos Kitap

Afrika'nın derinliklerinden Paris'in yüreğine bir zürafanın gerçek öyküsü 1826'da, üç buçuk metre boyunda bir zürafa Sudan'da yakalanıyor, Nil'i geçerek Akdeniz'i kat ediyor ve baharda muhteşem olan Fransa'nın kırsal bölgelerini yürüyerek Paris'e ulaşıyor. Gösterdiği sevgi ve güv..»»
Dilek Emir

Notos Kitap

Tek Kişilik Kahvaltı, öykünün yeni yazarların elinde ulaşabileceği olgunluğu gösteren kitaplardan. Daha ilk kitabında, öyküyü öykü yapan özelliklerin üstesinden dinginlikle ve ustalıkla geliyor Dilek Emir. Öyküyü öykü yapan özellikler nelerse, her biri üstünde düşünülm&uum..»»
Doğan Özlem

Notos Kitap

Tarihi anlamak ve kullanmak için, vazgeçilmez... "İnsan 'hatırlıyorum' der ve hemen unutan, bir geçmişi olmayan, her an gerçekten ölen hayvana gıpta eder." -Friedrich Nietzsche- Tarih, unut(a)mayan bir hayvanın geçmişi. İnsanın dışına çıkamadığı bir gerçeklik. Şimdinin olaylarını tartışırken de, gelecek ha..»»
Betül Çotuksöken

Notos Kitap

Felsefe, günlük hayat içinde herkes içindir... "Felsefe bile sadece, yaşamanın bir ifadesi olarak geçerlidir." -Hans-Georg Gadamer- Teknoloji, bilginin taşınmasında ve iletilmesinde her zaman önemli bir rol oynayageldi. Her ne kadar günümüzde daha çok, ideolojik bir aygıt olarak kullanılıyor olsa da bu durumun..»»
Alejandro Zambra

Notos Kitap

Yeni kuşak Şilili yazarların en önemlisi olarak görülen Alejandro Zambra'nın ilk romanı Bonzai yayımlandığı 2006 yılından bu yana birçok dile çevrildi ve birçok ödül kazandı. Bonzai, Julio ve Emilia'nın hikayesiyle yoğurulan küçük ve incelikli bir roman, tıpkı bonzailer gibi. Onların birliktelikleri yalnızca cinse..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.