Mütavazi olmalıyız. Çünkü gelip geçiçiyiz ve unutulacağız. Hayat başkalarına muvaffakiyetlerimizi anlatmak için geçirilmeyecek kadar kısadır. -- Carnegie [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Liberte Yayınları

Liberte Yayınları

• Liberte Yayınları Kitapları | • Liberte Yayınları İletişim Bilgileri | • Liberte Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Liberte Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 116 kitap bulunuyor.
Liberte Yayın Grubu, yayın hayatına 1998 yılında, bir grup entellektüelin kültürel ve siyasi arenayı yayın faaliyetleri arcılığıyla etkileme çabası olarak başladı. İsim olarak latince kökenli ve “özgürlük” anlamına gelen “liberte” seçildi. Özgürlükçü liberal felsefenin temel eserlerinin kitaplıklarda ve fikir ortamlarında hak ettikleri yeri alması için başlatılan bu ilk seferberliğin geride kalan on yılında yüzotuzun üzerinde kitap yayınlandı. Dünyayı fikirlerin şekillendirdiğine inanan herkes gibi, bizim de, hayatımızı sıkıca çevreleyen sosyo-ekonomik sistemi, entelektüel atmosferi etkileyerek değiştirmeye çalışmamız şaşırtıcı olmasa gerektir. Türkiye’nin siyasî, sosyal ve iktisadî ortamına hakim olan kolektivist, devletçi ve monist fikirlere karşı bireyci, piyasacı ve çoğulcu görüşleri savunan eserleri yayınlamaya yönelen Liberte Yayınları, hem liberalizmin klasiklerini hem de modern liberal yazarların eserlerini yayımlamaya devam etmektedir. Liberte Yayın Grubu bünyesinde üç marka faaliyet göstermektedir. Bunlar: Liberte Yayınları, Adres Yayınları ve Liman Kitapları'dır.
Son Yayınlanan Kitapları
Eamonn Butler

Liberte Yayınları

Adam Smith Enstitüsü’nün kurucusu, iktisatçı Eamonn Butler Kapitalizm adlı bu eserinde kapitalizmin hem zenginliğin hem de işbirliğine dayalı dinamik ve özgür toplumun temeli olduğunu savunuyor. Butler metni sade bir dille kaleme alarak kapitalizme dair kafa karışıklıklarını gidermeye çalışıyor. Kapitalizme yönelik yaygın eleştirilerin pek çoğu yanlış anlamalardan kaynaklanıyor, üstelik bu eleş..»»
Ertuğrul Eryücel

Liberte Yayınları

Francis Galton tarafından sistemleştirilen öjenik düşünce, 19. yüzyılın sonundan itibaren, özellikle de iki dünya savaşı arası dönemde, Avrupa ve Amerika kıtası ülkeleri başta olmak üzere; pek çok dünya ülkesinin nüfusa, aileye, sağlığa, spora ve bedene ilişkin politikalarında uygulama alanı bulmuştur. Bu kitap, 1883-1946 arası dönemde Batı ülkelerinde ve Türkiye’de uygulanan öjenik politikalar..»»
Nima Sanandaji

Liberte Yayınları

Irak ve Suriye denince, akla, bombalar, terör ve insanî dram geliyor. Ancak, şiddet ne zaman biraz dinse, Musul’da veya Halep’te çarşı pazar, günlük hayat hemen canlanır. Avrupa’ya tüccarlar yüzyıllar boyunca akın edip burada faaliyetlerini sürdürdüler; siyaset şöyle veya böyle değişirken gelenekler kolay kolay değişmez. Elinizdeki iddialı ve güçlü tarihî anlatımda, İranlı Kürt yazar Dr. Nim..»»
Donald J. Boudreaux

Liberte Yayınları

İnternetin gelişmesiyle beraber, ekonomik işbirliği sistemlerimiz daha önce hiç olmadığı kadar verimli bir hal aldı. Ancak son zamanlarda küresel ölçekte yükselen korumacılık eğilimleri serbest ticaretin faydalarının yeniden vurgulanmasını zorunlu kılmaktadır. Serbest Ticaret ve Zenginliğe Giden Yol başlıklı bu çalışma, en temel bilgilerle ticaretin ilkelerini anlatmakta, istihdam düzeylerine etk..»»
Tanel Demirel

Liberte Yayınları

Siyasal analizin analizi ilginç ve ilginç olduğu kadar da zor bir konu. Tanel Demirel, bu zorlu meseleyi ele alıyor ve Türk siyasal hayatını incelemeye çalışan çeşitli yaklaşımlar üzerinde duruyor. Kitap bu yaklaşımların, hangi sebeplerle tercih edilmiş olabilecekleri ve nasıl algılanıp yorumlandıkları sorularına cevap aradığı gibi, her bir yaklaşımın yaptığı katkılar üzerinde de duruyor. Türk siy..»»
Nouh El Harmouzi,Linda Whetstone

Liberte Yayınları

İslam hem kendi geleneksel topraklarında hem de Batı’da hızla gelişiyor. Batıda ise İslam’a karşı korku ve şüpheyle karışık yaklaşımlar mevcut. Ancak İslam’a ve özellikle onun siyasî sistemlerle ve iktisatla ilişkisine dair yaygın bir bilgi eksikliğinin olduğunu söylemek mümkün. İslam özgür bir toplumla ve serbest bir ekonomiyle uyumlu mudur? Çoğunluğu Müslüman olan pek çok ülkenin serbest bir ..»»
Robert P. Murphy

Liberte Yayınları

Ekonomik faaliyetlere katılmak günlük hayatın bir parçası; ancak iktisadî açıdan neyin doğru olduğuna dair yaygın kanaatlerin çoğu yanlış. Keynesyen eğitimciler ve piyasa karşıtı medya dünyayı doğru zannedilen yanlışlarla dolduruyor. Profesör Robert Murphy Yanlış Bilinen Kapitalizm kitabında bu mitlere tek tek meydan okuyor: - Kapitalizm, ırkçılığı bertaraf eder, çevreyi geliştirir ve özgür top..»»
Oğuzhan Yanarışık

Liberte Yayınları

Gerçekten de bir Avrupa ailesinin varlığından söz etmek mümkün mü? Avrupa Birliği Türkiye’ye karşı neden çifte standart uyguluyor? Üyelik müzakere sürecinin tıkanmasının sorumlusu kim? Türkiye kendine nasıl bir yol haritası çizmeli? Elinizdeki kitap, işte bu sorulara ve daha fazlasına cevap arıyor. Bu kapsamda, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin öncesi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri merce..»»
Ali Taşkın

Liberte Yayınları

“Aydınlanma" için Paris, Londra ne anlam taşırsa, "Kuzeyin Atinası", "Aklın Başkenti" gibi nitelemelere layık görülen Edinburgh da aynı anlamı taşır. Francis Hutcheson, David Hume, Adam Smith, Thomas Reid gibi filozofların öncülüğünde başlayan ve Edinburgh’tan yola çıkan İskoç Aydınlanması, yalnızca Avrupa’nın değil, Benjamin Franklin, Benjamin Rush gibi Amerikalı entelektüeller aracılığıyla Yeni ..»»
Kolektif

Liberte Yayınları

Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti kişisel hürriyetler, anayasal yönetim, hür teşebbüs gibi fikirleri açıklıkla savunan liberal çizgisi belirgin bir kuruluş olarak kısa ömrüne önemli ve etkili faaliyetler sığdırmış.Cemiyetin kuruluşu Cumhuriyetin tek partili döneminin sona erdiği, siyasî hayatla birlikte sivil toplumun da yeniden canlandığı bir sürece denk gelmektedir. Cumhuriyetin demokrasiyle birleşme..»»
Volkan Ertit

Liberte Yayınları

Volkan Ertit’in yazdıklarının hem teorisi ikna edici hem de teori güçlü ampirik verilerle desteklenmiş durumda. Türkiye’yi dışardan gözlemleyen birçok kişi, derinlemesine araştırma yapmadan, acele ile, Türkiye’nin gün geçtikçe dindarlaştığını iddia ederken, birçok gösterge bunun tersini ortaya koyuyor. Ertit, Türkiye’nin dindarlaştığına dair yaygın olan bu kanaate, oldukça iyi dokunmuş argümanlar ..»»
Akın Özçer

Liberte Yayınları

Akın Özçer, bu kitabında, tarihine ve farklı süreçlere dair derin bir vukufiyetle, ömrünü tamamlamış bir terör örgütünün 59 yıllık öyküsünü anlatıyor. ETA, hem Birleşik Krallık’ta İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu IRA’dan, hem de Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri FARC’tan farklı olarak karşılığında herhangi bir ödün alamadan “içinden çıktığı Bask halkına karışarak erimek” zorunda kaldı. Terör örgütü..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.