Hatalarımı düzelten kimse uşağım bile olsa efendim olur. -- Goethe [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Kurtuba Kitap

Kurtuba Kitap

• Kurtuba Kitap Kitapları | • Kurtuba Kitap İletişim Bilgileri | • Kurtuba Kitap Hakkında Bilgi
Sitemizde Kurtuba Kitap isimli yayınevine ait Toplam 13 kitap bulunuyor.
Ankara'nın merkezi Kızılay'da alternatif bir kültür merkezi olarak açılan KURTUBA Kitap&Kahve kısa sürede Ankaralıların uğrak mekanı haline geldi. Haziran 2008'de hizmete giren KURTUBA; Ankaralı entelektüellerin, yazarların, öğrencilerin, kitapseverlerin, dostlarıyla bir araya gelmek isteyenlerin ve kahve tiryakilerinin büyük beğenisini kazandı. Doğal bir ortamda, ahşap unsurlarla vitray işlemeli detaylarla dekore edilen KURTUBA Kitap & Kahve; 50 kişilik üst kat salonu, 36 kişilik bahçesi ve Kitapevi bölümüyle, Ankaralılara hizmet etmeye devam ediyor. Kitapseverlerle kahve tiryakilerini buluşturan nezih bir ortam olarak KURTUBA; şimdi de Internet sitesiyle hizmetinizde. KURTUBA olarak kaliteden, farklılıklardan ve ilk olma özelliğimizden taviz vermeyerek, kitapseverlerin ve Anakara'lıların hizmetinde olacağız. En kısa sürede KURTUBA'da buluşmak arzusuyla esen kalın.
Son Yayınlanan Kitapları
Tahsin Yıldırım

Kurtuba Kitap

Milletler geleceklerini tarihleri üzerine bina ederler. Bu yönüyle mazi, milletlerin temelidir. Temeli nasıl yok sayamazsak geçmişimizi ve mazimizi de o şekilde inkâr edemeyiz. Tarih, geçmişi geleceğe bağlayan bir köprüdür. Her millet geçmişi ile övünür, ondan dersler çıkarır. Biz de bunu yapmaya çalı..»»
Muhyiddin İbn Arabi

Kurtuba Kitap

Tasavvuf ve İslam düşünce tarihinde büyük bir etkisi olan ve tasavvuftaki otoritesi nedeniyle Şeyhü'l-Ekber, dinî ilimlerde müceddid oluşu nedeniyle de Muhyiddin lakaplarıyla meşhur olan Muhyiddin b. Arabî, zahirî ilimlerde pek çok hocadan yeteri derecede eğitim aldıktan sonra manevî ilimlerde derinleşmek üzere inzivaya ç..»»
Abdülkerim B. İbrahim El Cili

Kurtuba Kitap

Abdülkerim el-Cîlî, İnsan-ı Kâmil adlı eserini okuyanlardan şunu rica etmektedir. "Bu eserde sizlere sunduğumuz ve izahına çalıştığımız bütün konular, Kur'an-ı Kerim ev Hadis-i şerifler ile doğrulanmış durumdadır. Şayet bu eserde Kur'an-ı Kerim ve hadisi şerife ters düşen bir ifade görürseniz biliniz ki, o sizin anlayışınıza ters ..»»
Necmettin Şahinler

Kurtuba Kitap

Kendisini 1986 yılından Hakk'a yürüyüşü olan 2008 yılına kadar tanıma ve yakınında bulunma mutluluğuna eriştiğim Prof. Dr. Ahmed Yüksel Özemre hocamız ile Nûr içinde yatsın o Boğaz'a bakan hasreti/kokusu hâlâ içimde cennet misâli mütevazı küçük odasında sayısız sohbetler yapmışızdır. Bu sohbetlerden birisinin konusu da "sözlükler" üzerineydi. Çalışma masasının üzerinde ve yakınında bulunan rafla..»»
Fuzuli

Kurtuba Kitap

Bu kitap Fuzulî’ni dinî, tarihî nitelikte sayılabilecek bir eseridir. Kitap Âdem Aleyhisselam’dan bu yana insanlık tarihinde Allah yolunda yürüyen peygamberlerin gördüğü zulüm ve işkenceyi, eziyeti konu edinmekle beraber asıl konu Hazreti Peygamber’in damadı Ali b. Ebi Talib’in ve evlatlarının, torunlarının uğradığı işke..»»
Necmettin Şahinler

Kurtuba Kitap

Prof. Dr. Ahmed Yüksel Özemre, kendisini yakından tanıma bahtiyarlığına erememiş kimseler için çetrefil, ilkeleri açısından tâvizsiz; fakat dostları için samimî, salâbetli, merhametli ve şeffaf bir zâttır. Bu kitaba Sayın Özemre’yi yerenlerin kaleminden 14, olumlu yaklaşanların kaleminden de 42 yazı aldım. Özemre ile yapılmış yüzden fazla röportajı ise şimdilik bir kenara bıraktım. Geçm..»»
Farabi

Kurtuba Kitap

Fârâbî’nin elinizdeki eserinin özellikle ilk kısmı doğrudan Allah inancı ile ilgili olduğu için, onun görüşlerinin geleneksel İslâm düşüncesiyle ve Ehl-i Sünnet akaidiyle çeliştiği noktalara yeri geldikçe dikkat çekmeye çalışmış bulunuyoruz. Bu noktanın Türkçe tercümelerdeki önemli bir eksiklik olarak kendisini gösterdiği söylenebilir. Walzer’in, yorumlarında bu konuya da bir ölçüde e..»»
Hatice Özkan

Kurtuba Kitap

Mesnevî’nin İlk 18 Beyitinin Şerhi Nerede aşk varsa mutlaka orada ayrılık da vardır. Ayrılığın acısını yaşamak için önce aşkla tanışmak gerekir. Hasret için sevmek, sevmek için bilmek önem arz eder. Asıl vatan olan gayb ve ruhlar âleminden ayrılıp bu âleme gelmenin adına “firak”, bu âlemden adı geçen âleme gitmenin adına da “visal” denir. Hakiki ayrılık, “Hep..»»
Cabbarzade Mehmed Arif Bey

Kurtuba Kitap

Hz. Peygamber'e duyulan içten sevginin etkisiyle kaleme alınan Vesîletü'n-Necât, bilinen adıyla Mevlid, edebiyat tarihimizde üzerine en çok söz söylenen metinlerden biridir, desek hiç de abartmış olmayız. Türk-İslâm gelenek ve kültürünün ustaca yazıya geçirildiği metinlerden biri olan Mevlid, hem içinde bulunduğu coğrafyanın peygamber sevgisini ifade etmede tercüman, hem de kendisinden sonraki b..»»
Gencay Zavotçu

Kurtuba Kitap

Merhaba. Ben bülbül, bülbül-i şeydâ . Gülün sâdık âşığı, gülistanın yaraşığı. Ben bülbül, bülbül-i bî-nevâ. Gülden yüz bulmamış, murada ermemiş nasipsiz bülbül. Çoğulu belâbil, belâ bil(en)ler. Belânın sırdaşı, dertlerin can yoldaşı. Belâbil nevha kılurlar seherde Anı dahı cânuma bir belâ bil (Kadı Burhâneddîn) Bülbüller seher vakti ağlayıp inlerler Onu bile canıma bir bela..»»
Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi

Kurtuba Kitap

Tasavvufun bir ekol olup olmadığını çalışmalarında açıklığa kavuşturan Ahmet Hilmi; ***Tasavvuf, vahdet-i vücud mesleğidir. Fakat bu fikir, bazı oryantalistlerin iddia ettikleri gibi İslam düşüncesine sonradan ilave edilmiş olmayıp aksine, Hz. Peygamber (s.a.v.) tarafından bazı münevver ashaba telkin ve hediye edilmiştir*** der. Vahdet-i vücud ve tasavvuf ilmi; her ne şekil ve tec..»»
Mevlana Celaleddin-i Rumi

Kurtuba Kitap

Şunu da açıklamak isterim ki, Mevlânâ’nın bu Rubâîler Divanında öyle rubâîleri var ki eşsizdir, mânâsındaki güzellik, nüktesindeki incelik insanı hayran eder, kendinden geçirir. Bu sebeple, bu güzel rubâîlerin zevkine varabilmek için kitabı her ele alışta ancak bir rubâi okumak, onun üzerinde çok düşünmek, onu anlamaya çalışmak, onun zevkine varmak gerekir. Hoşunuza giden rubâîlerin numaralarını b..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.