Mütavazi olmalıyız. Çünkü gelip geçiçiyiz ve unutulacağız. Hayat başkalarına muvaffakiyetlerimizi anlatmak için geçirilmeyecek kadar kısadır. -- Carnegie [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Kabalcı Yayınevi

Kabalcı Yayınevi

• Kabalcı Yayınevi Kitapları | • Kabalcı Yayınevi İletişim Bilgileri | • Kabalcı Yayınevi Hakkında Bilgi
Sitemizde Kabalcı Yayınevi isimli yayınevine ait Toplam 136 kitap bulunuyor.
1987 yılında şahıs firması olarak kurulup 1997 yılında şirketleşen ve günümüze dek köklü deneyimiyle yayımcılık çalışmalarını sürdüren Kabalcı Yayınevi, çağdaş okuyucunun taleplerini karşılayacak bir yayın çalışması ve politikasının takipçisidir. Yayıncılık yelpazesinin hızla renklendiği şu günlerde kendine özgü bir renge sahip olan Kabalcı Yayınevi yayımcılık ilgisini referans kitaplarından, akademik çalışmalara, temel başvuru kitaplarından bilimkurgu kitaplarına kadar geniş bir düzlem içinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bir yandan Dünya ve hızla gelişmekte olan Türk sinemasının köklerine ışık tutan bir yandan da bu sanatsal biçime farklı bir yerden bakmaya çalışan Sinema dizisi, 20. yy. başlarından itibaren kendini sürekli yenileyerek gelişmekte olan Fransız düşün geleneğinin özgün eserlerinin sunumunu gerçekleştirildiği Çağdaş Fransız Düşüncesi dizisi, Dünya tarihinin anlaşılması için deneyimlerine başvurmaktan kaçınamayacağımız tarihsel öznelerin yaşamlarına ışık tutan ve katkı sağlayan Yaşamöyküsü dizisi, bu Dünya’ya ve zamana dışarından bakan ve herbiri birer klasik haline gelmiş Bilimkurgu-Fantastikkurgu dizisi, Türkçe için vazgeçilmez birer başvuru kaynağı olan ve uzak doğu kültüründen İslam felsefesine bir çok alana ışık tutan Sözlük dizisi, Dünya edebiyatının özgün eserlerinin bulunduğu Edebiyat dizisi, doğunun yeniden keşfedilen gizemli dünyasına ve tarihine ışık tutan Şark Klasikleri serisi, Antik Yunandan 20. yy’a kadar felsefenin kesintisiz tarihine ve köklü sorularına yönelik özgün çalışmaların sunulduğu Felsefe dizisi, ve felsefe tarihinde önemli bir yere sahip olan büyük düşünürün eserlerinin sergilendiği Nietzsche dizisi, kültürler, inançlar, coğrafyalar, toplumlar, ideolojiler üzerine hazırlanmış özgün çalışmaların bulunduğu İnceleme dizisi, insanlığın kültür ve yazın düzleminde ilk ifadeleri olan Yunan ve Latin klasiklerinin bulunduğu orijinal dilleriyle beraber basılan Humanitas dizisi, tarihe üç disiplin üzerinden bakılan Arkeoloji-Mitoloji-Antropoloji dizisi üzerinden yayımcılık faaliyetlerini gerçekleştiren Kabalcı Yayınevi yeni bir yayımcılık geleneği oluşturmaktadır.
Son Yayınlanan Kitapları
Kolektif

Kabalcı Yayınevi

Samanîler döneminin ve Fars edebiyatının önde gelen şairlerinden biri, Firdevsi’den önce Şâhnâme yazan ikinci şair olan Tusî’nin İran edebiyatına en büyük hizmeti ve onu asıl üne kavuşturan İran ulusal değerleri ve kültürel mirasını sözlü anlatılardan derleyip toparlayarak gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan Şâhnâme yazımında ilk adımı atmış olmasıdır. OnunGoştâspnâme ..»»
Asuman Coşkun Abuagla

Kabalcı Yayınevi

Arka Kapak Yazısı     Roma'nın ilk kralı Romulus tarafından düzenlenen takvimde bir yıl, Mart'la başlayıp Aralık'la biten on aydan oluşmaktaydı. Üç yüz dört günden oluşan bu takvimde bir yıl, altı ay otuz gün, dört ay otuz bir gün çekecek şekilde hesaplanmıştı.Roma'nın ikinci kralı olan Numa Pompilius, yürürlükteki bu takvimi düzenledi, takvime Ocak ve Şubat olarak ad..»»
Seyyid Muhammed Nüru

Kabalcı Yayınevi

Muhammed Niyazi-i Mısrî (1618-1694) Malatya’da (Aspozi) doğdu. Malatya, Diyarbakır, Mardin, Bağdat, Kerbelâ ve uzun süre Mısır’da din ve tasavvuf öğrenimi gördü. 1646’da İstanbul’a geldi ve 1654’te Elmalılı Ümmî Sinan’ın müridi oldu. Egemen güçlere karşı verdiği çatışmalar onu yaygın bir üne kavuşturdu. XIII. yüzyılda yaşamış olan İbn Arabî, Hazret-i Mevlânâ ve Yûnus Emr..»»
David Cook

Kabalcı Yayınevi

İslami şehitlik son zamanlarda radikaller tarafından gerçekleştirilen intihar saldırılarıyla ilişkilendirilmektedir. Oysa bu durum, David Cook’un da göstermeye çalıştığı üzere, intiharı kınayan ve imanlı olarak ölen herkesin şehit olarak sayılabileceğini belirten şehitliğin klasik tanımından oldukça farklıdır. Şehitlik hakkındaki fikirler ve görüşler sıklıkla karşılaşıla..»»
Müneccimbaşı Ahmed B. Lütfullah

Kabalcı Yayınevi

Müneccimbaşı Ahmed b. Lütfullah’ın Câmiu’d-Düvel adlı büyük eseri, daha çok müellifin adına nisbetle Müneccimbaşı Tarihi olarak şöhret kazanmıştır. Bir umumi İslam ve Türk tarihi olan bu muazzam eserin önemi hemen anlaşılmış olmalı ki yazılışından otuz sene sonra, Damad İbrahim Paşa’nın gayretiyle Şair Nedim başkanlığındaki bir heyet tarafından Sahâifü’l-ahbâr adıyla Tür..»»
Müneccimbaşı Ahmed B. Lütfullah

Kabalcı Yayınevi

Müneccimbaşı Ahmed b. Lütfullah’ın Câmiu’d-Düvel adlı büyük eseri, daha çok müellifin adına nisbetle Müneccimbaşı Tarihi olarak şöhret kazanmıştır. Bir umumi İslam ve Türk tarihi olan bu muazzam eserin önemi hemen anlaşılmış olmalı ki yazılışından otuz sene sonra, Damad İbrahim Paşa’nın gayretiyle Şair Nedim başkanlığındaki bir heyet tarafından Sahâifü’l-ahbâr adıyla Tür..»»
Michael Ende

Kabalcı Yayınevi

Momo karşısındakileri, aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi... Momo'nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı. Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır, ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki, bazen bir saatlik süre insa..»»
Max Horkheimer

Kabalcı Yayınevi

"Düşünceye -üstelik sözümona onun sonucu olan herşey için- hesap sorulan yer barbarlığın başlangıç sınırıdır." -Mark Horkheimer  »»
Norbert Elias

Kabalcı Yayınevi

"Bana göre sosyoloji toplumsal yaşamımızın anlaşılmaz yönlerini daha anlaşılır kılmaya, açıklamaya yardımcı olmalıdır. Bu nedenle görünüşte paradoksal olan 'Bir Dahinin Sosyolojisi Üzerine' altbaşlığını seçtim. Amacım elbette ki bir dahiyi yok etmek ya da onu indirgemek değil, onun insana özgü durumunu anlaşılır kılmak ve belki ..»»
Terry Eagleton

Kabalcı Yayınevi

Bu kitaptaki üç yazı Derry-Kuzey İrlanda'da bulunan Fied Day Thestre Company tarafından ilk olarak tek tek broşürler halinde basıldı. Her yazı milliyetçilik sorunu ve kültürel üretimin rolünü sömürgecilik sonrası kavrama ve analiz etme gücü olarak ele alır. Yazarların farklı perspektifleri yazıların başlıklarından bel..»»
Henry Miller

Kabalcı Yayınevi

Rimbaud efsanesini biraz da "ben ötekidir" sözü beslemiştir. Kimsenin peşinden gitmeyeceğini varsayan şair yanılmıştı: Modern edebiyatın bütün başarı çocukları onun izlerini aradı. Henry Miller'in arayışı en uç örneklerden biridir: Yeraltında gizlenen görkemli bir kenti kendi riziko tadının içinden deşmeye çalışmıştır. Mi..»»
Georges Vigarello

Kabalcı Yayınevi

Georges Vigarello, Ortaçağ'dan günümüze dek uzanan süreçte, insanoğlunun "temizlenme" ve "vücut bakımı" kültürünün doğuşunu, geçirdiği evre ve değişimleri Kültür Tarihi merceğinden geçirerek inceliyor. İkibin yıllık bir zaman dilimi içinde değişen temizlik ve temizlenme alışkanl..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.