Sevmek acı çekmektir, sevmemekse ölmek.. ARİSTOTELES [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Hece Yayınları

Hece Yayınları

• Hece Yayınları Kitapları | • Hece Yayınları İletişim Bilgileri | • Hece Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Hece Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 223 kitap bulunuyor.
HECE, aylık edebiyat dergisi olarak 15 Ocak 1997’den beri Ankara’da yayınını sürdürüyor. Adını Yunus Emre’nin "Başları ucunda hece taşları/Ne söylerler ne bir haber verirler" dizelerindeki 'hece' sözcüğünün kullanımıyla; hece’nin birliktelik ve işlevsellik boyutu taşımasından alan dergi, Türkçe’nin kültürel ve düşünsel mirasını birlikte solumanın, duygu ve ifade ortaklığıyla birlikte esenlik arayışının sonucu olarak doğmuştur. Yirmi beşinci sayısına kadar her ayın on beşinde yayımlanan HECE, bu sayısından sonra her ayın birinde kitapçılara ulaştırılmıştır. Her ay yepyeni şiirler, öyküler, denemeler, eleştiriler, değiniler, incelemeler, söyleşiler, kitap tanıtımları; kültürel, sanatsal ve düşünsel metinlerle amatör bir ruh ve fakat profesyonel bir şekil ile okurunun dikkatine sunulmaya çalışıyor. Türkçe’de belki de uzun yıllar eskimeyecek olan şiirlerin, öykülerin, denemelerin, değerlendirme ve değinilerin HECE’de doğuşu bize yeterince heyecan verici ve doyurucu geliyor. Her yeni sayısıyla aynı doğum heyecanını tekrar tekrar yaşamak tüm zorluk ve yorgunluklarımızı unutturmaya yetiyor. Her çıkan sayısıyla daha güzel, daha düzeyli ve daha titiz olmaya özen gösteren HECE, her sayıda değişik yazar ve şairlerin katılımıyla geniş bir okur ve sanatçıyı sayfalarında buluşturuyor. Dergi, şimdiye değin yayımladığı pek çok dosyanın yanı sıra, özel sayılarla da Türk edebiyatında öykü ve şiir v.s türünün dökümünü yapmaya çalışmıştır. Bundan sonra da yayımlayacağı dosya ve özel sayılarla çıtayı daha da yükseltecektir. HECE’nin dergi çalışmaları sürerken bir yandan da HECE YAYINLARI’nın kitap çalışmaları sürmüş ve şimdiye dek öykü, şiir, deneme, anı, inceleme türlerinde pek çok kitap yayımlanmıştır. Kitap yayımlarımız genişleyen yelpazesiyle sürecektir.
Son Yayınlanan Kitapları
Nagihan Şahin

Hece Yayınları

Çamların naneli nefeslerini, tepenin Tepegöz duruşunu, insanların cavlaklığını, güvercinlerin telek telekliğini, şehrin asıltı sisini, çayhanelerin mahmur buğusunu bırakıp eşiğe yöneldim. Arkamda kocaman bir neşe yumağı bırakıyordum. Her zaman içinde olmak istediğim yumağı. Büyük kesme taşları, mermer çeşmeleri, kötü boyalı demir çitleri, bambudan örme sandalyeleri, temp..»»
Leyla Arsal

Hece Yayınları

gece tüm ısıklarını yakmıs bir çınar da daha korunaklı olabilir sahici daha görüyorum ben istiyorum ki gör sen de gereksizligini görmenin         »»
Mehmet Aycı

Hece Yayınları

Sen yürüyünce Peşinden gelmek ister Ağaçlar bile       »»
İbrahim Demirci

Hece Yayınları

Kiralık Konak romanı aslında neyi anlatmak istiyor? Ailenin çözülüşünü mü, konak hayatının çöküşünü mü, imparatorluğun dağılmasını mı? Bu soruya “Hepsini birden!” cevabını vermemiz mümkündür. Hakkı Celis, “Boş bir odada saatlerce Klodel’in şiirlerini inşat eden” o çocuk, sadeleştirme operasyonundan sonra “Verlaine şiirleri”ni inşat eder olmuştur (s. 153). Bu değişikliği..»»
Kamil Aydoğan

Hece Yayınları

Kamil Aydoğan, hayatından izler ve kesitler de taşıyan, aynı zamanda bir dönem tanıklığı ve tarihsel sorgulamayı da içeren Kısık Vadisi’nden sonra yeni bir romanla, Atlık Dağı Türküsü’yle okuyucusunu selamlıyor ve yine çocukluğun derin vadisine dönerek yeni öykülerin kapılarını aralıyor.   Yaşadıklarının ağır yüküyle yaralı, yorgun ve yenik düşmüş bir bürokrat olan Hal..»»
Hasan Bozdaş

Hece Yayınları

Ben doğduğumda çocukları delirmesin diye anneler hasan dağıttılar.   o kadar çok baktım ki uzağa öldüğüme inanmadılar.   bir gün dünyanın sonunda oturdum aklım bir kuş kadar hafifti seni uçurdum tahtadan bir at geldi penceredeki henüz sevilmiş bir ağaçtan kanser aklıma da yayıldı kaçtım, cennetten de böyle kaçmıştım.       »»
Daniel H. Frank

Hece Yayınları

Yahudi felsefesi konusunda Türk dilinde kapsamlı kaynak eserlerin bulunmadığı öncelikle felsefe ile uzmanlık düzeyinde ilgilenenlerin bilebileceği bir konudur. Ülkemizdeki Yahudi felsefesine ilişkin bilgi ve değerlendirmelerin büyük bir bölümü, felsefe tarihleri, felsefe sözlükleri, makaleler ve bir ölçüde de tezlerin içinde referanslar olarak yer alıyor ve bunlara ulaşm..»»
Sinisa Malesevic

Hece Yayınları

“Kuramsal sezgi ve tarihi icgorunun bir araya geldiği bu kitap savaşın sosyolojik literature yeniden donuşu icin atılmış onemli bir adımdır. Hem oğrenciler hem uzman bilim adamları Maleševi?’in bizi biz yapan savaşla ilgili değerlendirmelerini takdir edecektir.” - Miguel A. Centeno, Princeton University -    “Savaş ve şiddetle ilgili kuramsal literaturun kesin ve apac..»»
Farid Esack

Hece Yayınları

Kur’an tefsiri üzerine mülahazaları, bir dizi önemli sonucu olan bir bağlam içinde gerçekleşti. Bütün mazlum ve dışlanmışlar için bir özgürleşme silahı olarak anlam  ile apolitik teoloji kisvesi altında bile olsa adil olmayan bir toplumsal-ekonomik sistemin savunulması arasında açıkça bir yarış söz konusuydu. Şimdi, çeşitli alt temaları bu çalışmanın genel teması -Kur’an..»»
A. Barış Ağır

Hece Yayınları

ben senin evinin içiyim ben senin göğünün harıyım düşmüş bir ömrün doğusu su geçitlerine vuran olur bu hep kuş sürüleri ve ırmaklar geçer dağı yürüyen köylerden, kışlalardan sobası devrilmiş odalardan   ben senin ağacının darıyım yaprak yaprak oğul göze düşen nice dolandım yeryüzünde seni buldum yaşam bizi başka dağlara çekende bir ömür bir cana har duranda ..»»
Özlem Akçay

Hece Yayınları

Çarlık Rusya Eğitim Bakanlığı’ndaki hükümet yetkililerinin Tolstoy’un eğitim uygulamaları ve yayınlarına gösterdiği düşmanlığa rağmen, Tolstoy muhteşem bir yenilikçiydi. Amerika ve başka yerlerdeki deneysel okullar, Tolstoy’un kendi deneyimlerini aktardığı raporlarından o günden bugüne oldukça yararlanmışlardır. Tolstoy’un pedagojik makaleleri, bu okulların düşünsel nite..»»
Thomas Ammann

Hece Yayınları

Gizli servislerden ve internet işletmelerinden oluşan askerî ve endüstriyel bir oluşum, bize ait en mahrem verilerin kontrolünü ele geçirdi. NSA, devletlerin ve vatandaşların menfaatlerini hiçe sayarak kendi kurallarına göre, dünya çapında görev yapan bir gözetim makamı gibi hareket ediyor. NSA bu faaliyetini Google ve diğer internet devlerinin desteğiyle gerçekleştirme..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.