Hakikat aleyhine hürriyet olamaz. -- Salazar [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Doğu Kitabevi

Doğu Kitabevi

• Doğu Kitabevi Kitapları | • Doğu Kitabevi İletişim Bilgileri | • Doğu Kitabevi Hakkında Bilgi
Sitemizde Doğu Kitabevi isimli yayınevine ait Toplam 50 kitap bulunuyor.
Doğu Kitabevi, binlerce kitabevine bir yenisini katmak için faaliyete geçmedi. Yaşamın her alanında olduğu gibi, kitap dünyasında da belli tekellerin egemen olduğu dikkate alınırsa, karlı bir ticari sektör olduğu da söylenemez. Doğu Kitabevi kurulurken iki temel kaygıdan hareket etti. Birincisi, Batı merkezli düşünsel ve ekonomik-siyasal iklimin egemenliği koşullarında, uygarlığın doğum merkezi olan kadim Doğu dünyasının kendine özgü bir tarihi, düşünsel birikimi olduğunu göstermek. Şiarımız, kitap dünyasında “Türkiye’den Çine Kadar Doğuya Ait Her Şey” , “Anlatılan Senin Hikayen” olacak. İkincisi ise, çok genel ölçüler içinde Doğu’lu kimliği kaybetmemiş insanların, ortak bir duygu birliği ve kimlik üzerinden etkileşime geçmesine aracılık etmek, okuyucu ve araştırmacılara verileri toplu bir şekilde sunmak. Doğu Kitabevi, Doğu’nun her alanında bir kimlik bunalımı olduğu ön kabülünden yola çıkıyor ve “biz kimiz?” sorusunu sordurmayı, buna yanıtlar üretilmesine katkı yapmayı, katkıları ortaklaştırmayı hedefliyor. Kitap almak ve okumak, bugün lüks bir tüketim faaliyeti olarak algılanıyor. Çok pahalı kitap girdi maliyetleri, en önemlisi de dağıtımda yaratılan tekelcilik, kitabı pahalı bir meta haline getiriyor. Kültürel merkez olmaktan çok, belli bir ideolojinin yaygınlaştırma merkezi misyonunu yerine getiren kimi kitap ve dağıtım tekelleri, kültürel yaşamın çoraklaşması, Doğu’nun kültürel dönüşümü için elinden geleni yapıyor. Bu sıkıntılı ve çorak ortam içinde, Doğu'nun düşünsel birikim merkezi ve kültürel sesi olmaya çalışan Doğu Kitabevi, tüm dostların katkısını bekliyor.
Son Yayınlanan Kitapları
İshak Köylü

Doğu Kitabevi

Konya Cihanbeyli’nin Yenceoba kasabasında doğdu. Liseyi aynı şehirde bitirdikten sonra 1989’da yurt dışına çıktı. Halen Danimarka’da yaşıyor. Anılarını, memleket özlemini yazmakta olduğu öykü ve şiirlerinde dile getiriyor.Anadolu’nun bağrından çıkıp gurbete giderekYıllardır yaşamakta olduğu o yabancı ülkedeYaşadıklarının acısıyla yoğrularakKendini sanata adamış bir duygu insanıdır… Şarkılar be..»»
İshak Köylü

Doğu Kitabevi

“Kızıl Gülün Hikayesi “ kitapta yer alan on bir kısa öyküden biri.Öykülerin bir bölümü,yazarın çoçukluk ve gençlik yıllarında memleketinde geçirdiği günlerin acı-tatlı anılardan oluşuyor.Diğer öykülerde ise yazarın tam otuz yıldır yaşadığı Danimarka’daki serüveni dile getirilmiş. Kolay değil, yabancı bir ülkede tam otuz yıl… Zorluklarla dolu bir yaşama rağmen, insanın hayata tutunabilmek için ..»»
Kübra Yücel Yönlü

Doğu Kitabevi

Bu çalışmada Yeni Türkiye’ye gelen dış göçler ele alınacaktır. 1923 tarihli Lozan Antlaşması Kurtuluş Savaşı’nın bitişini, Yeni Türkiye’nin kuruluşunu simgelerken, cumhuriyetin tanık olduğu ilk göçlerin de başlangıcı olmuştur. Gerçekte bu coğrafya için dışarıdan göç sorunu yeni değildir. Ancak XIX. yüzyılda Doğu Sorunu bir anlamda Osmanlı İmparatorluğu’nun tasfiyesi deme..»»
Metin Türkmen

Doğu Kitabevi

Hukuk, suç ve ceza alanına olan ilgim, Türkiye’de ilk defa 2005 yılında uygulanmaya başlayan Probasyon (Denetimli Serbestlik) Sistemi içerisinde Sosyolog ünvanıyla çalışmaya başlamamdan itibaren yeni bir boyut kazandı. Türkiye’de bu sistemin pratikte ilk uygulayıcıları arasında olmam ve sistemin geliştirilmesi aşamalarında bazı roller üstlenmem, sistemin Türkiye’ye uygun..»»
Rahmi Sözer

Doğu Kitabevi

“Makineleri sömürmeliyiz. Bu sömürmenin ahlaki ve vicdani açıdan bir sorumluluğu yoktur, aksine sömürmemenin sorumluluğu vardır.”   Heyecandan yoksun,  idealist ve meraklı değilseniz bir şeye başlamazsınız. Başlasanız bile pes edersiniz. İnanç ve inat gereklidir.   Her gün en az bir ya da birden fazla saatimizi bizi geliştirebilecek, sevdiğimiz bir şey için ayırabi..»»
Ali Fırat Şenyurt

Doğu Kitabevi

Arap coğrafyasında İslâmiyet’in doğuşundan itibaren süftece olarak bilinen ve kullanılan poliçenin batı dünyasınca keşfi çok daha geç bir döneme rastlamaktadır.  Ancak fiziki para taşımasını ortadan kaldırması ve ödemede farklı para birimlerinin kullanımına olanak sağlaması,  poliçenin özellikle uzak mesafelere yapılan ticarette tercih edilen bir global ödeme aracı halin..»»
Hakan Yöndem

Doğu Kitabevi

Arka Kapak Yazısı     Stratejik Hasar Yönetimi; sigortacılığın odak noktalarından olan hasar olgusunu, başta şirket kültürü olmak üzere organizasyon ve yetenek yönetimi gibi unsurlardan hareketle sistemli ve analiz odaklı bir yapı içerisinde, motive edici bir vizyonla ele almış; bu olguları farklılık yaratma, yaratıcılık ve özgüven gibi motiflerle besleyerek betimlem..»»
Baykan Sezer

Doğu Kitabevi

Arka Kapak Yazısı     Tarihte Doğu-Batı ayırımının varlığı, günümüzde tartışmalardan uzaktır. Bugün bütün evreni kapsayacak kuramlar peşinde koşan­lar bile, Doğu ve Batı ülkeleri arasında çeşitli farklılıkların olduğunu bilmemezlikten gelemiyorlar. Ayrıca bu söz konusu farklılıklar yalnız­ca son dönemlerde görülen gelişmelerin ürünü de değildir. Son gelişmelerin ülke..»»
Zafer Durdu

Doğu Kitabevi

Arka Kapak Yazısı     21. yüzyıl, toplumsal değişmenin oldukça hızlanacağına dair birçok işaret veriyor. Söz konusu işaretleri 20. yüzyılın son yirmi yılından beri gözlemlemekteyiz. Bilgi-iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, ekonomide kapitalizmin küresel aşamaya geçişi, sistemsel alternatif olarak sosyalizmin çöküşü, tek kutuplu dünya anlayışına dair tartış..»»
Baykan Sezer

Doğu Kitabevi

Arka Kapak Yazısı     Bu çalışma sınırları içinde “Endüstri Sosyolojisi” konusunu tartışma­yı amaçlıyoruz. Ve her yeni konuyu ele alışta yaptığımız gibi yine konumuz sınırlarını çizmek, konuyla ilgili ana kavramları tartışmak ve konu karşısında genel tutumumuzu belirlemekle işe başlamakta yarar görüyoruz. Söze çalışmamıza verdiğimiz başlıktan başlayalım. “Endüstri So..»»
Kolektif

Doğu Kitabevi

Ertan Eğribel-Ufuk Özcan- Edebiyat-Tarih-Sosyoloji İlişkisi ve Yöntemi Üzerine Pınar Şenışık- Mehmet Akif Ersoy ve İmparatorluktan Ulus-Devlete Geçiş Sürecinde Kimlik Dönüşümleri (1918-1920) Mehmet Aygün- Sarıvadi Köyü Üzerine Notlar: Köyün Sosyo-Ekonomik Yapısının Değişimi ve HES Barajı Altında Kalan Arazi İsimleri Ali Şenyurt- Erzincan’dan Amerika’ya Yedi Osmanlı..»»
Yalçın Küçük

Doğu Kitabevi

Bir tarihimiz var, devleti kaybettik. Şimdi sınırlarımızı bilemiyoruz. Sınırlarımızda başkaları savaşıyorlar. Biz karışamıyoruz. Ve biz savaşamıyoruz. Ne güzel; hürriyet şairimiz Namık Kemal, “Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar”,diyordu ve bütün hürriyetlerin ve fikirlerin sonu demek olan Tekeliyet’e karşı, “Devlet ve Hürriyet” tam zamınında yeni çıkış’ını yapma..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.