Kapitalistler öylesine para delisidirler ki, bize bir gün onları asacağımız urganı bile satarlar. (Mao) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Doğu Kitabevi

Doğu Kitabevi

• Doğu Kitabevi Kitapları | • Doğu Kitabevi İletişim Bilgileri | • Doğu Kitabevi Hakkında Bilgi
Sitemizde Doğu Kitabevi isimli yayınevine ait Toplam 220 kitap bulunuyor.
Doğu Kitabevi, binlerce kitabevine bir yenisini katmak için faaliyete geçmedi. Yaşamın her alanında olduğu gibi, kitap dünyasında da belli tekellerin egemen olduğu dikkate alınırsa, karlı bir ticari sektör olduğu da söylenemez. Doğu Kitabevi kurulurken iki temel kaygıdan hareket etti. Birincisi, Batı merkezli düşünsel ve ekonomik-siyasal iklimin egemenliği koşullarında, uygarlığın doğum merkezi olan kadim Doğu dünyasının kendine özgü bir tarihi, düşünsel birikimi olduğunu göstermek. Şiarımız, kitap dünyasında “Türkiye’den Çine Kadar Doğuya Ait Her Şey” , “Anlatılan Senin Hikayen” olacak. İkincisi ise, çok genel ölçüler içinde Doğu’lu kimliği kaybetmemiş insanların, ortak bir duygu birliği ve kimlik üzerinden etkileşime geçmesine aracılık etmek, okuyucu ve araştırmacılara verileri toplu bir şekilde sunmak. Doğu Kitabevi, Doğu’nun her alanında bir kimlik bunalımı olduğu ön kabülünden yola çıkıyor ve “biz kimiz?” sorusunu sordurmayı, buna yanıtlar üretilmesine katkı yapmayı, katkıları ortaklaştırmayı hedefliyor. Kitap almak ve okumak, bugün lüks bir tüketim faaliyeti olarak algılanıyor. Çok pahalı kitap girdi maliyetleri, en önemlisi de dağıtımda yaratılan tekelcilik, kitabı pahalı bir meta haline getiriyor. Kültürel merkez olmaktan çok, belli bir ideolojinin yaygınlaştırma merkezi misyonunu yerine getiren kimi kitap ve dağıtım tekelleri, kültürel yaşamın çoraklaşması, Doğu’nun kültürel dönüşümü için elinden geleni yapıyor. Bu sıkıntılı ve çorak ortam içinde, Doğu'nun düşünsel birikim merkezi ve kültürel sesi olmaya çalışan Doğu Kitabevi, tüm dostların katkısını bekliyor.
Son Yayınlanan Kitapları
Kolektif

Doğu Kitabevi

Kolektif

Doğu Kitabevi

Niyazi Kahveci

Doğu Kitabevi

Ülkemizde felsefenin önemi ve tarihi üzerinde Türkçe yazılmış yeterince felsefi arkeolojik eser vardır, fakat “felsefenin nasıl yapıldığına” dair Türkçe yazılmış eser pek yoktur. “Felsefe tarihi; felsefe değil, filozofların dedikodusunu yapmaktır.” “İnsanlık” denilen varlığı filozoflar belirler. Filozofu olmayan toplumlar, ona dahil olamamış ve ona hizmet etmiyorlar olarak görülürler. “İnsanı d..»»
Lütfü Oflaz

Doğu Kitabevi

Ünlü şair Cemal Süreya’nın “edebiyatın cumhurbaşkanı” dediği Doğan Hızlan, Lütfü Oflaz için “Bir tek cümleyle sayfalarca, ciltlerce yazının anlatabileceklerini anlatan bir kalem ustası Lütfü Oflaz. O, karikatürlerini yazıyla çiziyor” demişti. Cumhuriyet gazetesi başyazarı İlhan Selçuk, Lütfü Oflaz’ın yazarlığını “Lütfü Oflaz, iki üç fırça darbesiyle ortaya bir resim çıkaran ustalar gibi, avuç i..»»
Mithat Baydur,Şener Çelik

Doğu Kitabevi

"Devlet, Sermaye ve Paralı Askerler" el atılmamış bir konuyu, ‘Dünyanın En Eski İkinci Mesleği’ olarak tanımlanan paralı askerlik olgusunu inceliyor. Konuyla ilgili tarihsel gelişim sürecinin yanı sıra, yakın tarih ve günümüze de ışık tutan bu çalışma, Wagner’den, Blackwater’dan Silvercorp’a, ÖSO’dan SADAT’a kadar bir dizi özel askeri güçleri değişik boyutlarıyla inceliyor. Çalışmayı benzerleri..»»
Hulki Cevizoğlu

Doğu Kitabevi

Dr. Hulki Cevizoğlu gazetecilik ve tv programlarının yanısıra akademik çalışmalara da imza atıyor. Elinizdeki çalışma da, bu özgün çalışmalardan birisi. Dr. Hulki Cevizoğlu kitapla ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor.“Toplumu keşfetmek  'içinde yaşarken' her zaman kolay değildir. Toplumlar sosyolojinin olduğu kadar psikolojinin, felsefenin, fenomenoloji ve göstergebilimin de inceleme konusudur."Elin..»»
Zeynep Bağlan Özer,Şekip Aktay,Fatih Yapıcı

Doğu Kitabevi

Bu kitap, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden ve yurt dışından katılan akademisyen ve araştırmacıların kaleme aldığı makalelerden oluşmaktadır. 2016 yılından beri üzerinde çalışmakta olduğumuz bu eserin amacı, metindilbilim araştırma alanı ve sınırlarının genişletilmesi, mevcut araştırma yöntemlerinin içinin doldurulması ve metin incelemelerinde dil dışı olguların önemini vurgulamaktır. Dolayıs..»»
İsmail Hami Danişmend

Doğu Kitabevi

Elif Türkislamoğlu

Doğu Kitabevi

Dr. Elif Türkislamoğlu, Türkiye’nin önde gelen sosyologlarından ikisinin görüşleri üzerinden, Türk aydınının batılılaşma karşısındaki konumunu sorgulamaktadır. “Türk aydınının Batılılaşmanın çocuğu olduğunu burada vurgulamak gerekir.” diyen yazar, kitabın kapsamı konusunda şunları söylemektedir: “Türkiye’nin Batılılaşma Tarihine İki Farklı Bakış: Niyazi Berkes/Cemil Meriç başlıklı bu çalışma..»»
Yüksel Yıldırım

Doğu Kitabevi

Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı ile belli bir kopukluk yaşamakla birlikte, belli bir süreklilik de barındırmaktadır. Siyasi ve kültürel miras ve bunun getirdiği sorumluluklar devam etmektedir. Bu sorumluluk devam ederken yapılan seçimler belli sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlar, sosyal bilim alanındaki kurumsallaşmaları da etkileyecek ve belli bir sistemden uzak, birikim ve süreklili..»»
Övgün Ahmet Ercan

Doğu Kitabevi

Günlerden, 29 Ekim 2020. Cumhuriyet bayramını coşkuyla kutlamışlardı. Her yer al kırmızı Atatürklü Türk bayrağı, akşama fener alayı. 30 Ekim’e gevrek, çay, tulum peyniri, domates ile zeytine uyandıklarında; ışıl ışıl, ıslak, bungun bir gündü. Deniz ısınık, gökyüzü pamuk pamuk, bukle bukle, bembeyaz, parlak bulutlarla örülü, çok da sevimliydi. Martılar, kargalar öbek öbek kuzeye doğru akın akın uçu..»»
Kolektif

Doğu Kitabevi

Genel olarak verili düzeni ve işleyişini ve değişimini tanımlarken iyimser bir dünyayı tanımlamadığımızın farkındayız. Ancak bütün bunlara karşın, hatta bilimin ve sanatın da bu anlamda kötümserliğine karşın, bağımsız irademizin özgürce koşulların dışına çıkma imkânına ve iyimserliğine bağlıyız. … Gerçeğe bağlıyız, ama mahkûm değiliz. İyimserliğimizin kaynağı da bundan kaynaklanmaktadır. İnsana ve..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.